Polska wciąż cyfrowo zacofana

Ponad połowa Polaków to internetowi analfabeci. W niektórych dziedzinach nawet się cofamy.Komisja Europejska opublikowała najnowszą cyfrową tabelę wyników. Pokazuje ona, jak kraje radzą sobie z umiejętnościami informatycznymi i teleinformatycznymi. Polska sytuuje się znacznie poniżej unijnej średniej. Nie pomogło powołanie przez premiera Donalda Tuska w 2011 r. osobnego resortu – Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

sobota, 31 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3313

Założenia do projektu ustawy o re-use

Weź udział w konsultacjach. Konsultowany dokument – projekt założenia do projektu ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (tzw. re-use).

piątek, 30 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3312

How Do We Teach Digital Literacy to Digital Natives?

Young people today are instant messengers, gamers, photo sharers and supreme multitaskers. But while they use the technology tools available to them 24/7, they are struggling to sort fact from fiction, think critically, decipher cultural inferences, detect commercial intent and analyze social implications. All of which makes them extremely vulnerable to the overwhelming amount of information they have access to through the digital tools they use—and love!—so much.

czwartek, 29 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3311

Czy warto jeszcze się uczyć?

Czy warto zażarcie walczyć o szkolny sukces, spełniać oczekiwania, bić się o każdy punkcik na testach? Czy będąc rodzicem, warto bezwzględnie gnać dziecko do nauki, płacić za prywatne szkoły, histeryzować już przy wyborze podstawówki i nie spać po nocach z powodu matury?

środa, 28 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3310

Zakład przerobu studentów

Uniwersytet to co innego niż szkoła wyższa. Zapomniano o tym i świątynie wiedzy zmieniają się w korporacyjne biurowce...

wtorek, 27 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3309

Kręcą filmy, obrabiają zdjęcia, robią zakupy w sieci, a kiedy trzeba - są w stanie zbombardować urzędników mailami. Cyfrowi seniorzy nie zostają w tyle

Wcześniej większość z nich w ogóle nie korzystała z internetu. Niektórzy w ogóle do komputera nie podchodzili, żeby "nie zepsuć". To osoby starsze, które uczestniczą w zajęciach z latarnikami cyfrowymi. Liczby mówią same za siebie: po zajęciach ponad 90 proc. seniorów korzysta z sieci, ponad 50 - ma swoją pocztę, 43 proc. rozmawia przez Skype'a, a 64 proc. wie, jak skorzystać z map internetowych. Robią też zakupy w sieci, zakładają konta na Facebooku i płacą rachunki. - Bo nie chcą być w tyle - przyznają latarnicy.

poniedziałek, 26 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3308

One-Way and Two-Way Communication: Building Relationships in Online Programs

Across the nation, students are leaving their home school districts to attend online schools. These schools have something that public school districts simply don't and won't have: ad campaigns. To their credit, most of the advertising is pretty effective. It lures students away from their home schools with the promise of engaging, self-paced lessons in environments that are safe and supportive. Whether or not all of those claims are true is up for debate.

niedziela, 25 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3307

Colleges go online to avoid Kodak’s fate

More than 350,000 Arkansans have taken some college classes but do not have a degree. That’s a business opportunity for Arkansas colleges and universities. Meanwhile, 95 out-of-state, online higher education providers offer programs to Arkansas students that have been approved by the Department of Higher Education, and that number is growing. For Arkansas colleges and universities, that’s a market threat.

sobota, 24 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3306

Czy komórki szkodzą?

W Wielkiej Brytanii rusza największe na świecie badanie, które pozwoli stwierdzić, czy używanie smartfonów i innych mobilnych gadżetów wpływa na mózg nastolatków.

piątek, 23 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3305

Już 7-latki powinny się uczyć programowania

W Polsce wciąż brakuje nauki programowania w szkołach podstawowych. Na świecie programowanie uważane jest za kluczową nowoczesną kompetencję i uznawane za trzeci język, którego należy uczyć się równolegle z ojczystym i obcym. Dlatego na Zachodzie tego rodzaju zajęcia od lat znajdują się w planie zajęć nawet najmłodszych uczniów.

czwartek, 22 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3304

New course online to help ease the plight of the hungry

Lancashire food producers and farmers have been working with Lancaster University to help tackle the problems of world hunger.

środa, 21 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3303

A Security Framework Tailor-Made for Higher Ed

This free spreadsheet tool from Educause can help identify gaps in a college or university security profile and kick-start a security conversation on campus.

wtorek, 20 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3302

Flipped Classrooms - Old or New?

There has been a lot of buzz in higher education lately about the flipped classroom model for teaching and learning. I am a strong believer in the underlying theories that support the structure as a good one for learning. I thought a little rumination on the process might help before instructors adopt it completely. It's not as easy as it appears, and it's not as new as others would have us believe.

poniedziałek, 19 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3301

Darmowy podręcznik to plagiat?

Wydawcy oskarżają MEN o plagiat, gdyż w darmowym podręczniku są podobne świnki i maślaki. MEN odpiera zarzuty, a ja proponuję zbadać także komercyjne podręczniki i sprawdzić, jakie treści wydawcy uważają za swoją własność intelektualną.

niedziela, 18 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3300

Prawniczka o plagiatach, czyli co łączy rządowy elementarz...

- Absurdem byłby zakaz ponownego wykorzystania metodologii i pomysłów na nauczanie dzieci. Mamy do czynienia z próbą nadużycia prawa autorskiego - mówi o zarzutach wydawców Helena Rymar, prawniczka z Centrum Cyfrowego Projekt: Polska.

sobota, 17 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3299

Graf Wiedzy już w Mapach Google. Mapy w UK pokazują co jeszcze nas czeka

Niemalże równo rok temu Google wprowadził Graf Wiedzy do polskojęzycznej wersji wyszukiwarki. Ma on błyskawicznie dostarczać najbardziej potrzebnych informacji i jest zapowiedzią zmian w paradygmacie wyszukiwania informacji, który ma nie tyle oferować linki do stron, co gotowe odpowiedzi na pytania. Teraz Graf Wiedzy trafił do Map Google i już można zobaczyć jak działa w praktyce.

piątek, 16 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3298

Czy warto jeszcze się uczyć?

Czy warto zażarcie walczyć o szkolny sukces, spełniać oczekiwania, bić się o każdy punkcik na testach? Czy będąc rodzicem, warto bezwzględnie gnać dziecko do nauki, płacić za prywatne szkoły, histeryzować już przy wyborze podstawówki i nie spać po nocach z powodu matury?

czwartek, 15 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3297

FilmEd - badanie wykorzystania w szkołach filmów i treści audiowizualnych

Komisja Europejska zleciła Uniwersytetowi w Barcelonie realizację projektu na temat wykorzystania w szkołach państw członkowskich Unii Europejskiej filmów oraz treści audiowizualnych.

środa, 14 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3296

List otwarty do posłów w sprawie otwartej edukacji

Koalicja Otwartej Edukacji wystosowała do posłów list w sprawie nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zawiera on uwagi dotyczące m.in. dostępności treści edukacyjnych i podręcznika dla pierwszaków.

wtorek, 13 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3295

Wirtualne dyplomy

Internet zmienił diametralnie podejście do tworzenia, gromadzenia i przechowywania osiągnięć nauki, ale jej kolebkę – uniwersytety – pozostawia na razie stosunkowo nietknięte. W końcu odnalazł jednak lukę w pancerzu i zaczyna kwestionować uczelniane struktury.

poniedziałek, 12 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3294

Szkoły bliskie ideału?

Według OECD mamy drugi najlepszy system edukacyjny na świecie.Taki wniosek płynie z najnowszej edycji raportu tej organizacji Better Life Index. Choć w klasyfikacji ogólnej Polska ulokowała się na dość odległej pozycji, zajęliśmy 27. miejsce na 36 państw, to jednak doceniono polski system oświaty. W tym zestawieniu wyprzedziła nas tylko Finlandia, daleko za nami są Szwajcarzy, Amerykanie czy Brytyjczycy.

niedziela, 11 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3293

Darmowe podręczniki szkolne - jednomyślna decyzja posłów

Rządowy projekt wprowadzający bezpłatne podręczniki do szkół został skierowany do prac w sejmowej podkomisji - zdecydowali we wtorek posłowie sejmowej komisji edukacji. Prace w komisji nad projektem, zgodnie z przyjętym harmonogramem, mają zakończyć się 23 maja.

sobota, 10 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3292

Wydawcy czekają na zmiany w prawie

Kradzież treści oraz wyższa stawka podatku VAT na wydania elektroniczne niż papierowe to główne przeszkody rozwoju wydawnictw w segmencie cyfrowym.

piątek, 09 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3291

Darmowa aplikacja Google dla szkolnictwa i nie tylko

Imperium Google nie przestaje się rozrastać. Obecnie chyba nie ma już osoby, która byłaby w stanie z głowy wymienić wszystkie usługi firmy z Mountain View, ot tak z pamięci. Mamy wyszukiwarkę, przeglądarkę, setki usług on-line, a także coraz częściej usługi w realnym świecie, jak Google Drive czy Delivery. Teraz do panteonu dołącza kolejna usługa, tym razem dedykowana edukacji: Classroom. Narzędzie ma pozwalać nauczycielom na łatwiejsze zarządzanie klasą i zajęciami prowadzonymi w szkole. Classroom ma być prosty w użyciu, tak by dzieci i nauczyciele mogli sobie bez problemów z nim poradzić. Dzięki połączeniu Google Docs, Drive i Gmaila usługa Googla ma dostarczać narzędzia, które usprawnią pracę klasy i uczynią życie łatwiejszym dla uczniów i nauczycieli.

czwartek, 08 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3290

WebQuest to sposób na łatwiejszą i tańszą naukę

Krok pierwszy: zapoznaj się z zadaniem. Krok drugi: przeczytaj instrukcje. Krok trzeci: znajdź informacje w sieci i wypełnij test. Jeśli ktoś nie miał do czynienia z metodą nauczania z wykorzystaniem WebQuestów, to opisana wyżej procedura może wydać się błaha lub odpowiednia tylko dla dzieci. Jednak WebQuesty przynoszą pozytywne efekty zarówno w edukacji najmłodszych, jak i w szkoleniu pracowników. Pokazują także, że czasem wystarczy wykorzystać technologię, aby nauka stała się przyjemniejsza i bardziej efektywna.

środa, 07 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3289

A matter of degree

Is an online college education cheaper? It depends.

wtorek, 06 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3288

e-Learning Market in the US 2014-2018

The e-Learning market in the US can be divided into four segments: Corporate, Higher Education, K-12 and Pre K-12. These are segments based on end-users for e-Learning market in the US.TechNavio's report, the e-Learning Market in the US 2014-2018, has been prepared based on an in-depth market analysis with inputs from industry experts. The report covers the e-Learning market in the US landscape and its growth prospects in the coming years. The report also includes a discussion of the key vendors operating in this market.

poniedziałek, 05 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3287

Biblioteka 2.0 w 2014 r. - analiza zjawiska

Rozwiązania określane wspólnym mianem Web 2.0 na stałe zagościły w nauce, kulturze i edukacji. W 2014 r. mija dziesięć lat od początków organizacji przez firmy O'Reilly Media i MediaLive International serii konferencji poświęconych ewolucji sieci, budowie społecznościowych serwisów internetowych, współpracy użytkowników, generowania przez nich cyfrowych treści, a także innowacyjności, która w tym przypadku tożsama jest z efektami pracy rozproszonych po świecie kooperujących ze sobą internautów.

niedziela, 04 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3286

Otwarty podręcznik - otwarte korzyści

1 września w ręce pierwszoklasistów trafi Nasz elementarz - darmowy podręcznik, którego pierwszą część Ministerstwo Edukacji Narodowej upubliczniło w połowie kwietnia br. Wrzawa medialna wokół rewolucyjnych zmian na rynku wydawnictw dotyczy dwóch ważnych aspektów...

sobota, 03 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3285

Online textbooks can drive down cost of education

College acceptance letters are in the mail. This spring, students are learning whether or not they have been accepted into their preferred college.

piątek, 02 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3284

Group urges checks on online learning at MIT

Concerned about the pace of change brought about by online learning, an Institute subcommittee is now preparing to recommend a “face-time” degree requirement, strong oversight of on-campus MITx experiments, and a “conservative initial approach” to awarding credit for edX classes.

czwartek, 01 maja 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3283
Polecamy instytucje projekty platformy Archiwum