Uniwersytety przyszłości

Potrzebujemy w Polsce nowoczesnych uniwersytetów. Uczelni, które są otwarte na zmiany zachodzące w społeczeństwie i gospodarce. Nowe prawo o szkolnictwie wyższym pomoże tworzyć uczelnie przyszłości. Uniwersytet i społeczeństwo to naczynia połączone, nawzajem oddziałujące na siebie

czwartek, 31 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3372

Resort nauki we wrześniu uruchomi portal o wyższych szkołach w Polsce

Nowy portal - jak mówi minister - będzie zawierał dane o wyższych szkołach, m.in. o liczbie studiujących, a także informacje dotyczące kierunków studiów w danej placówce. Będzie też można znaleźć wiadomości o liczbie studentów wyjeżdżających za granicę np. w ramach Erasmusa (jest to program wymiany studentów w krajach europejskich) oraz o liczbie nauczycieli, którzy doszkalają się poza granicami Polski np. podejmując praktyki.

wtorek, 29 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3371

W Szwecji aresztanci otrzymają e-czytniki

Podejrzani przebywający w szwedzkich aresztach otrzymają wkrótce multimedialne e-czytniki, które zastąpią tradycyjne dokumenty. Służba Więzienna w Szwecji rozpoczyna cyfrową rewolucję.

poniedziałek, 28 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3370

Nadchodzi era interwidza

- Młody człowiek to inteligentny odbiorca. Wie, że w internecie zawsze znajdzie się coś interesującego. W telewizji liczba kanałów jest ograniczona, natomiast w sieci tego ograniczenia nie ma. – mówi Daria Sóboczewska z Wirtualnej Polski

niedziela, 27 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3369

Internauci mogą głosować na naukowców z werwą

Internauci mogą w konkursie "Polacy z werwą" zagłosować m.in. na najlepszych badaczy w kategorii Nauka, Medycyna czy Ochrona środowiska. Zwycięzcy w każdej z kategorii otrzymają po 50 tys. zł na rozwój działalności zawodowej.

sobota, 26 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3368

Jesienią dwa nowe programy resortu nauki dot. współpracy uczelni i szkół

Zacieśnienie współpracy szkół i uczelni oraz kształtowanie kreatywności wśród uczniów i rozbudzanie ich innowacyjności - to cele dwóch nowych programów resortu nauki, które ruszą jesienią: Uniwersytetu Młodych Wynalazców i Akademickiego Centrum Kreatywności.

piątek, 25 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3367

Książka robiona na kolanach

[B]Prostą metodą pracy z uczniami (idealne dla edukacji wczesnoszkolnej) jest tzw. lapbook. Dosłownie to książka, którą sami przygotowujemy z dziećmi, a która jest idealnie spersonalizowana. W klasie każdy lapbook przygotowany przez uczniów może być inny. Metoda ta odznacza się nieograniczonymi walorami edukacyjnymi od lektur, nauki liczenia, poznawania przyrody po naukę języków obcych. Ogranicza nas tylko kreatywność uczniów i nauczyciela.

czwartek, 24 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3366

E-booki, czyli jak Polacy wyprzedzili Amazona

Światowy gigant e-commerce chce wprowadzić czytanie bez limitu za stałą opłatą. Polskie firmy już to mają.

środa, 23 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3365

Otwartości w Sieci i prawo autorskie – szkolenie w Opolu

Zapraszamy pracowników organizacji pozarządowych i instytucji kultury na szkolenie na temat prawa autorskiego, wolnego licencjonowania i udostępniania zasobów w Sieci, które odbędzie się 12 sierpnia w Opolu.

wtorek, 22 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3364

Amazon Kindle Unlimited - czyli płać raz i czytaj do woli

Prawdziwą rewolucję szykuje Amazon za sprawą usługi Kindle Unlimited. Zamiast kupować pojedyncze książki płacąc 9.99$ miesięcznie możemy uzyskać dostęp do 600 000 ebooków oraz audio-booków. Wśród dostępnych tytułów znajdziemy takie hity jak saga Harry Potter, Igrzyska Śmierci czy Władca Pierścieni. W ofercie Kindle Unlimited nie znajdziemy jednak książek wydanych przez Penguin, Random House, Simon & Schuster, HarperCollins, Macmillan czy Hachette.

poniedziałek, 21 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3363

Instructional Design Strategies for Intensive Online Courses: An Objectivist-Constructivist Blended Approach

Due to the time constraints of intensive online courses, instructional design strategies should be modified in order to retain the quality of learning without reducing the quantity of the course content. This paper presents how a blended approach combining objectivist and constructivist instructional strategies was used in the design of an intensive summer online course in the context of a support-based online learning environment. The implementation results revealed that students had a positive learning experience in the course and were highly satisfied with their learning outcomes.

niedziela, 20 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3362

How to Overcome Challenges to Complete an Online Degree

Online students who discuss school plans with family have a better chance of finishing their degree, experts say.

sobota, 19 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3361

E-Learning Creates Value for Everyone

E-Learning is the current trend in turning the collegiate system itself into a business, and the movement is making headway around the planet. Today, striving for-profit companies and accredited universities identify that web-based education and learning can enhance their earnings ten-fold.

piątek, 18 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3360

First Million Coursera Words Translated Into Russian Using Crowdsourcing Platform from ABBYY Language Services

Participants in the Coursera crowdsourcing project for translation into Russian have reached the milestone of one million words translated. Almost 5,000 volunteers are currently working to translate Coursera lectures into Russian.

czwartek, 17 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3359

Chmura i analityka danych w edukacji

Jak wykorzystać kluczowe trendy w technologiach konsumenckich we wdrażaniu innowacji na polu edukacyjnym? Wydawnictwa Cyfrowe we współpracy z IBM proponują ciekawe rozwiązanie – połączenie e-podręcznika oraz platformy e-learningowej.

środa, 16 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3358

Sam opublikuj swoją książkę. Grupa PWN uruchomiła serwis self-publishingowy

Grupa PWN uruchomiła serwis self-publishingowy - rozpisani.pl, za pośrednictwem którego każdy, kto wierzy w swój talent pisarski, może wydać książkę. PWN oferuje pełen zakres usług: korektę, redakcję językową, druk oraz porady marketingowo-prawne. Autor, który formalnie sam jest wydawcą własnej książki, dzieli się z serwisem pieniędzmi, jakie zarabia na sprzedaży publikacji.

wtorek, 15 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3357

Rraport z badań „Nowe technologie i prawo autorskie w ISNS UW”

Raport, jak i wszystkie pozostałe materiały (kwestionariusze, prezentacja podsumowująca wyniki oraz link do raportu w Google Docs, który można tam komentować), jest dostępny TUTAJ. Zachęcamy do pobierania i przekazywania dalej!

poniedziałek, 14 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3356

Digital Feedback

Many lower-income students wrestle with doubts about belonging in college -- particularly first-generation college students. Yet while experts say doling out positive reinforcement could improve graduation rates, systematic methods of giving students a pat on the back remain rare.That may be changing. Colleges are getting more serious about broad strategies to improve student retention. Some have contracted with vendors to create technology-based early-warning systems that faculty members and advisers can use to identify and help at-risk students.

niedziela, 13 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3355

Sejm przyjął nowe prawo dla uczelni

Nowe przepisy regulować będą tak ważne kwestie jak zniesienie opłat za drugi kierunek, uwłaszczenie naukowców oraz nowe zasady bliższej współpracy uczelni. Nowelizacja odnosi się też do kwestii uczenia się przez całe życie. Nowe prawo zakłada, że uczelnie będą mogły uznawać wiedzę i umiejętności uzyskane na szkoleniach, kursach, w pracy zawodowej, wolontariacie oraz zaliczać je na poczet studiów. Rozwiązanie to otworzy drogę do studiowania dla osób pracujących, chcących zmienić zawód lub uzupełnić wykształcenie.

sobota, 12 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3354

IBM zamierza produkować superkomputery mające wielkość tableta

IBM zamierza budować superkomputery mające wielkość standardowego serwera typu „pizza box” (wielkość 1U), a w przyszłości zmniejszyć ich rozmiar, tak aby nie były większe od tableta. Firma pokazała już miniaturową płytę główną zawierającą typowe elementy wchodzące w skład takiego systemu obliczeniowego, która posłuży do budowy superkomputera.

piątek, 11 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3353

O potrzebie indywidualizacji masowej oświaty

Czasy industrializacji i postępu technicznego wytworzyły potrzebę powszechnej edukacji społeczeństwa, która istnieje do dziś. Dynamiczne tempo rozwoju technologicznego i nowe potrzeby współczesnego rynku pracy sprawiają jednak, że masowość nie jest już tak odpowiednia jak za czasów industrializacji. Nadszedł czas, aby poprzez technologie szeroko pojęty indywidualizm dotknął także system oświaty.

czwartek, 10 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3352

Druga część „Naszego Elementarza” – opublikowana

www.naszelementarz.men.gov.pl – to na tej stronie, zgodnie z zapowiedziami, opublikowana została dzisiaj druga część „Naszego Elementarza", darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów.

środa, 09 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3351

E-learning: wykłady na prawko w domu

Wygoda, elastyczność, oszczędność czasu, czyli e-learning. Co to takiego? Nic innego, jak wykłady na prawo jazdy bez wychodzenia z domu. Wystarczy urządzenie ze stałym dostępem do internetu, a część teoretyczną kursant zrealizuje w wygodnym dla siebie miejscu i porze. Taką innowację wprowadził Ośrodek Szkolenia Kierowców Autokurs z Raciborza.

wtorek, 08 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3350

Wykorzystanie Diigo w nauce języka obcego

Jak zrobić ćwiczenie na słownictwo lub gramatykę, maksymalnie angażując uczniów? Potrzebne nam będzie: konto na Diigo, tablety/telefony z zainstalowaną aplikacją Diigo (są na Androida oraz na iOS) oraz komputer podłączony do rzutnika/drukarka.

poniedziałek, 07 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3349

Gramy w piktogramy

Edukacja matematyczna dzieci rozpoczynających naukę szkolną to interesujące doświadczenie, ale i prawdziwe wyzwanie dla nauczycieli. Dzieci we wczesnej edukacji, jak wskazują badania, lubią rozwiązywać zagadki, łamigłówki, grać w gry pozwalające rozwijać intuicje matematyczne.

niedziela, 06 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3348

The 3 biggest parts of digital citizenship

Today’s students are part of a global school. Many take courses online with classmates from all over the country, and often, the world. A growing and essential aspect of this global education is digital citizenship – a growing concept that aims to educate students about the impact of their online and digital actions.

sobota, 05 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3347

Zagraj w grę i przetestuj swoją wiedzę z Google Maps

Google znane jest z tego, że raz na jakiś czas pozwala zmarnować trochę czasu przeglądając internet. Teraz jednak firma z Mountain View ma zupełnie inną propozycję. Propozycję tę można uznać za wyższy poziom jeżeli idzie gry dostępne z poziomu przeglądarki od Google. Smarty Pins to gra, do której wykorzystywane jest Google Maps, aby przetestować naszą wiedzę. Gracz startuje z pulą 1,609 km, a jego zadaniem jest poprawne odpowiadanie na pytania, które pojawiają się w lewym górnym rogu ekranu.

piątek, 04 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3346

Nowe władze Stowarzyszenia E-learningu Akademickiego

Walne Zebranie Członków SEA wyłoniło w dniu 24 czerwca br. nowe władze Stowarzyszenia, na kadencję 2014-2018. Funkcję Prezesa powierzono Marcinowi Dąbrowskiemu, pełniącemu ją w poprzednich kadencjach. W skład Zarządu, spośród dziewięciorga kandydatów, weszło pięcioro reprezentantów naszej społeczności, tj. dr Iwona Mokwa-Tarnowska, dr Magdalena Roszak, dr Andrzej Wodecki, dr Maria Zając oraz pełniący funkcję Sekretarza - Wojciech Zieliński.Walne Zgromadzenie wyłoniło również Komisję Rewizyjną na kadencję 2014-2018. W jej skład weszli: dr Barbara Kołodziejczak, dr Danuta Morańska (Przewodnicząca), dr inż. Wiesław Półjanowicz, dr Jerzy Skrzypek oraz Andrzej Syguła.

czwartek, 03 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3345

Programy studiów ekonomicznych głównego nurtu wymagają korekt

Jeżeli zagrożenia wywołane przez światowy kryzys finansowy nie wywołają zmian w zasadniczych kursach ekonomii, to cała branża będzie znacznie mniej wiarygodna. Nie sposób jednak nie docenić postępu, jaki dokonał się w ekonomii głównego nurtu.

środa, 02 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3344

E-learning w firmie – jak to działa?

Firmy coraz częściej zaczynają wykorzystywać e-learning do szkolenia pracowników. Jakie są korzyści ze stosowania tej metody i co decyduje o jej popularności?

wtorek, 01 lipca 2014        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 3343
Polecamy instytucje projekty platformy Archiwum