Managing High-Enrollment Online Courses

Online instructors are being asked to accommodate an increasing number of students in their courses. The challenge is to manage the workload associated with these high-enrollment courses. Susan Fein, eLearning consultant/instructional designer at Washington State University, offered some advice on how to do this.

czwartek, 31 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2829

Prezes PAN – powołanie komisji ds. Open Access oraz ds. Nauki w Mediach

Zadania komisji ds. Open Access to m.in. zdiagnozowanie stanu obecnego i ustalenie zaleceń odnośnie publikowania wyników badań w otwartych źródłach oraz przeprowadzenie analizy możliwość finansowania publikacji OA. Komisja ds. Nauki w Mediach ma zadanie wypracowanie metody rozpowszechniania wyników badań prowadzonych w Polsce, współpracę z dziennikarzami naukowymi oraz propagowanie roli nauki w społeczeństwie.

środa, 30 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2828

Public Universities to Offer Free Online Classes for Credit

In an unusual arrangement with a commercial company, dozens of public universities plan to offer an introductory online course free and for credit to anyone worldwide, in the hope that those who pass will pay tuition to complete a degree program.

wtorek, 29 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2827

Wydawcy będą apelować do czytelników książek o niepiratowanie ich

Polska Izba Książki zarekomendowała wydawnictwom zamieszczanie na stronie redakcyjnej specjalnego apelu o poszanowanie ich praw. [...] Równolegle wydawcy zrzeszeni w PIK skierowali do sądu sprawę przeciwko portalowi Chomikuj.pl, za pośrednictwem którego internauci wymieniają się także publikacjami, do których to oni mają prawa. Zbiorowy pozew złożyło 15 wydawnictw.

poniedziałek, 28 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2826

Szwedzka telewizja publiczna w internecie

Wszystkie kanały szwedzkiej telewizji publicznej SVT będą dostępne od lutego przez internet za pośrednictwem platformy SVT Play na komputerach, telefonach i tabletach.

niedziela, 27 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2825

Niższy VAT na e-booki

Z badań Biblioteki Narodowej wynika, że 56 proc. Polaków nie czyta w ogóle książek. Dla porównania tylko 17 proc. Czechów nie czyta żadnej książki w ciągu roku. Ze swoistą odsieczą drukowanej książce podąża jej elektroniczna siostra. E-booki są już prawie tak popularne, jak wydania tradycyjne. Zastanawiające jest to, dlaczego bywają równie drogie jak te wydane w starszej formie.

sobota, 26 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2824

Polska firma IVONA przejęta przez internetowego giganta - przez Amazon

IVONA została założona w 2001 roku przez dwóch absolwentów Politechniki Gdańskiej. Przez lata doskonalili swój produkt, czyli syntezator mowy. Firma właśnie została przejęta przez jednego z gigantów internetu - Amazona. Program Ivona jest polskim syntezatorem mowy, wykorzystywanym do podkładania głosów do filmów, odczytywania na głos e-booków czy jako pomoc dla osób z problemami wzroku. Plotki o przejęciu polskiej firmy przez Amazona krążyły już od dłuższego czasu. Teraz w końcu się sprawdziły - IVONA należy teraz do internetowego giganta.

piątek, 25 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2823

Odgłosów tysięcy zwierząt można posłuchać online

150 tys. nagrań odgłosów 9 tys. zwierząt udostępnia w internecie Macaulay Library w ramach Cornell Lab of Ornithology w stanie Nowy Jork. W bibliotece, którą można przeszukiwać, znajduje się ponad 7,5 tys. godzin nagrań. Nie są to tylko ptaki, ale i inni przedstawiciele zwierzęcego królestwa - np. słonie i słonie morskie - podał portal LiveScience.

czwartek, 24 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2822

Najpiękniejsza biblioteka Ery Internetu

"Do biblioteki miasta Amsterdam – otwartej, nowoczesnej, przenikniętej technologiami cyfrowymi i duchem egalitaryzmu ‒ trafiłam dwa lata temu i zachwyciłam się tak, że do dziś noszę w telefonie jej zdjęcia. Jeśli ktoś na świecie wie, jak robić biblioteki 2.0, to na pewno jej twórcy, i zaraz opowiem, dlaczego tak uważam (będą zdjęcia), ale postaram się też zastanowić nad tym, czy w bibliotece 2.0 potrzebne są jeszcze książki i fizyczna przestrzeń, no i co z wypożyczaniem e-booków".

środa, 23 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2821

E-learning trends: what to expect in 2013

E-learning is expected to be worth US$107 billion globally by 2015. Experts predict that digital learning is going to be increasingly mobile in 2013, which will open it up to a wide audience in South Africa where 2.4 million people have access to the internet via their cellphones alone.

wtorek, 22 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2820

Twórca Kwejka będzie sprzedawać uczniom odpowiedzi do zadań. Wychowa pokolenie kopiuj-wklej?

Dymitr Głuszczenko, twórca serwisu Kwejk.pl w ciągu kilku tygodni uruchomi serwis, który może zmienić polską edukację. Uczeń będzie mógł kupić w nim rozwiązania do wszystkich zadań ze szkolnych podręczników. Podczas gdy nad mega-brykiem pracuje już zespół nauczycieli, inni zastanawiają się, czy nowe pokolenie uczniów będzie zdolne do samodzielnego myślenia. A może pozostanie już tylko kopiuj - wklej?

poniedziałek, 21 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2819

Online Education Policy Draws Fire In California

Higher education representatives and online education providers tussle over the impact of online, computer-mediated instruction on college students, faculty and budgets.

niedziela, 20 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2818

Debata "E-podręczniki – co nowego w cyfrowych szkołach?"

- Wprowadzanych przez nas zmian w systemie edukacji nie można widzieć jedynie jako przeniesienie obowiązującego dotychczas modelu nauczania w nowoczesne otoczenie. Cyfrowa rewolucja musi pójść głębiej – powiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podczas wczorajszej debaty zorganizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Gazetę Wyborczą.

sobota, 19 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2817

Tablet przyszłości

Intel we współpracy z firmą Plastic Logic i kanadyjskimi naukowcami stworzyło tablet cienki i elastyczny jak kartka papieru.

piątek, 18 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2816

Ruszyły zapisy do VI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie

Do 1 marca 2013 potrwają zapisy do konkursu o technologiach informatycznych - Net Masters Cup. Organizatorami edycji zaplanowanej na rok 2013 są: Grupa Netia i Grupa Allegro, które zapewniają nagrody dla zwycięskiej drużyny - stypendium finansowe i pakiet opieki podczas studiów.

czwartek, 17 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2815

MacBooki za darmo z automatu. Uczelnia broni studentów przed złodziejami

W ramach nowego programu Drexel University (Philadelphia, Pennsylvania, USA) zainstalował automat, który pozwala na darmowe wypożyczenie Apple MacBooka. Urządzenie posiada zasobnik na 12 "jabłkowych" laptopów i aby skorzystać z jednego z nich student (lub pracownik uczelni) musi się po prostu zalogować przy wykorzystaniu swojej legitymacji.

środa, 16 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2814

California to Give Web Courses a Big Trial

A plan to offer an array of online college classes at a California state university could, if the students are successful, open the door to teaching hundreds of thousands of California students at a lower cost via the Internet.

wtorek, 15 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2813

Internet w 76 proc. domów; popularne sieci społecznościowe i banki

76 proc. gospodarstw domowych w UE ma dostęp do internetu; 61 proc. europejskich internautów czyta w sieci wiadomości, a więcej niż połowa korzysta z serwisów społecznościowych. Najbardziej lubią je Portugalczycy, za to Finowie wolą bankowość elektroniczną.

poniedziałek, 14 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2812

Cała wiedza za darmo i online

W internecie studiować można wszystko i za darmo na Uniwersytecie Stanforda, Yale czy na Harvardzie. Internetowych studetów uczą najlepsi z najlepszych.Findonlineeducation.com to serwis założony przez troje dziennikarzy z Kalifornii - Josepha Picketta, Roba Schleefa i Melissę Steele-Hardman. Za pośrednictwem strony można znaleźć darmowy, internetowy kurs z dowolnej dziedziny.

niedziela, 13 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2811

Fikcyjne strony Wikipedii

Po pięciu latach Wikipedia usunęła artykuł o fikcyjnej wojnie w Indiach. Strona była nawet nominowana do specjalnego wyróżnienia Wikipedii ("Złota Gwiazda"), a oznaczona była skromniejszym, ale też ważnym wyróżnieniem "dobry artykuł". - Niestety, nieprawdziwe informacje są niczym nowym na Wikipedii, a im staranniej zostały opracowane, tym trudniej je wychwycić - powiedział Yahoo News William Beutler, szef Beutler Wiki Relations, firmy doradzającej Wikipedii.

sobota, 12 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2810

Chcesz obronić licencjat? Napisz do Wikipedii

Uniwersytet Medyczny znalazł sposób na piętrzące się w dziekanatach tomy prac licencjackich. Studenci, zamiast pisać obszerne rozprawy, będą opracowywać hasła do Wikipedii.

piątek, 11 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2809

Legimi: płacisz 19 złotych i czytasz e-booki bez limitu. Czytelnicy nie wierzą, konkurencja nie wierzy [wywiad]

Wyobraź sobie, że płacisz 19 złotych miesięcznie i możesz czytać tyle e-booków, ile tylko zapragniesz. Brzmi ciekawie? Teraz już nie trzeba sobie tego wyobrażać, bo z taką ofertą wychodzi cyfrowa księgarnia Legimi. Już po raz drugi, bo za pierwszym nie obyło się bez problemów. Pomysł budzi sporo kontrowersji, zwłaszcza u konkurencji. Czytelnicy pytają natomiast, gdzie tu biznes i jak to możliwe, że właścicielom księgarni się to opłaca. Pytamy i my, a wszystko w rozmowie z naTemat wyjaśnia Mikołaj Małaczyński, współzałożyciel i prezes Legimi.

czwartek, 10 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2808

Wydawcy wkraczają na rynek dystrybucji cyfrowych książek

Wydawcy chcą wziąć sprawy dystrybucji cyfrowych książek w swoje ręce. Zaczęli od utworzenia spółki, która będzie współpracować z internetowymi księgarniami i hurtowniami.

środa, 09 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2807

Students Rush to Web Classes, but Profits May Be Much Later

In August, four months after Daphne Koller and Andrew Ng started the online education company Coursera, its free college courses had drawn in a million users, a faster launching than either Facebook or Twitter.

wtorek, 08 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2806

Online Courses Look for a Business Model

Free Classes, Open to the Masses, Seek to Generate Revenue From Content Licensing, Exams or Job-Referral Services.

poniedziałek, 07 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2805

E-learning 'to become a business trend in 2013'

Online learning is set to be one of the major business trends for the new year, with enrolment in digital training platforms growing by two per cent.

niedziela, 06 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2804

Koniec produkcji netbooków

To już oficjalne: po pięciu latach netbook odchodzi do muzeum branży komputerowej. Ten rok to już wietrzenie magazynów. Choć popyt na te "miniaturowe laptopy" jest jeszcze zauważalny w niektórych krajach Ameryki Południowej i Azji Południowo-Wschodniej, producenci nie planują wprowadzenia na rynek żadnych nowych modeli. Wcześniej z tego segmentu wycofały się: Samsung, Dell, HP czy Lenovo.

sobota, 05 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2803

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa wyprzedza inne biblioteki cyfrowe

Od końca grudnia Jagiellońska Biblioreka Cyfrowa (JBC) jest największą biblioteką cyfrową w Polsce. Biblioteka udostępnia ponad 183 tys. publikacji. Pod względem liczby publikacji JBC dorównała dotychczasowemu liderowi wśród bibliotek zrzeszonych w Federacji Bibliotek Cyfrowych - Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej. JBC tworzona jest jednak przez jedną zaledwie instytucję, a Wielkopolską Bibliotekę Cyfrową tworzy ponad 20 instytucji.

piątek, 04 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2802

Kody QR w książkach

"Temat kodów QR przerabiany był już wiele razy, ale ja chciałbym podejść do niego z trochę innej strony. Czy kody QR są dobrym pomysłem w książkach? Do tych rozważań zainspirowała mnie książka Macieja Frączyka Zeznania Niekrytego Krytyka. Dzięki niej zobaczyłem jak to rozwiązanie sprawdza się w literaturze".

czwartek, 03 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2801

"Kopiuj-wklej". Czy internet ogranicza naszą kreatywność?

Wyszukiwarki rymów, contentu do social media dla firm, generatory nazw koni wyścigowych. Czy internet nas inspiruje czy wręcz przeciwnie – zagraża naszej pomysłowości? Rozmawiamy o tym z Jakubem Konikiem, redaktorem serwisu "The Daily Interactive".

środa, 02 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2800

Mniej Polaków korzysta z internetu

Ponad 56 proc. Polaków korzysta z sieci. To sporo, ale ogólna liczba internautów spadła. Z najnowszego badania NetTrack wynika, że od sierpnia do października z internetu korzystało niecałe 17,1 mln. Wcześniej było to 17,15 mln internautów. Najczęściej odwiedzaną witryną jest oczywiście Google.pl.

wtorek, 01 stycznia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2799
Polecamy instytucje projekty platformy Archiwum