Internet jest jak tuba

Rozmowa z 
Kazimierzem Krzysztofkiem, socjologiem Internetu ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej - Człowiek jest zwierzęciem społecznym. Przed wejściem nowych technologii w nasze życie też dzieliliśmy się wiedzą o naszych sprawach – z tym że robiliśmy to w ograniczonym kręgu najbliższych nam osób. Internet bardzo ułatwia nam kontakt, więc chętnie z tego korzystamy. W przestrzeni wirtualnej potencjalnie można dotrzeć do tysięcy ludzi. Internet działa jak silna tuba, dzięki której pozyskujemy czyjąś uwagę.

czwartek, 28 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2857

6 Ways Campuses Are Scaling Up E-Learning in 2013

Three higher education CIOs discuss their e-learning agendas and wish lists for the year ahead.For administrators in higher education, each new year presents a clean slate that they can use to consider, test out, and implement new technology projects. In 2013, campus technology leaders are focusing more of their efforts on academic computing. Some initiatives are small in scale and limited to a handful of classrooms or departments while others permeate entire campuses. Regardless of size and scope, each of these projects comes together to contribute to the institution's educational mission.

środa, 27 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2856

Weź kurs na edukację filmową

Scenariusze lekcji, pomysły na zajęcia, dobre praktyki, sieć kontaktów - to wszystko i wiele więcej zyskali uczestnicy kursu internetowego dla nauczycieli „Filmoteka Szkolna. Akcja!”. Właśnie ruszyły zapisy do nowej edycji kursu e-learning.

wtorek, 26 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2855

Competing MOOC Providers Expand Into New Territory - and Each Other’s

Two major providers of massive open online courses have announced new expansions of their stables of university partners, which now overlap for the first time.Coursera, already the largest MOOC provider, announced that it would build courses with 29 new partners, nearly doubling the number of universities in its network, to 62.

poniedziałek, 25 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2854

Web Classes Grapple With Stopping Cheats

Traditional colleges and a new breed of online-education providers, trying to figure out how to profit from the rising popularity of massive open online courses, are pouring resources into efforts to solve a problem that has bedeviled teachers for centuries: How can students be stopped from cheating?

niedziela, 24 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2853

Co sądzimy o cyfryzacji polskich szkół?

Wyniki sondażu on-line, który zorganizowało Ministerstwo Edukacji Narodowej w październiku i listopadzie 2012 r., potwierdzają potrzebę wprowadzania technologii informacyjno-komunikacyjnych do szkół. Sygnalizują ją wszystkie grupy ankietowanych. W ankiecie wypowiedziało się 10 229 osób, w tym 5716 nauczycieli, 1373 rodziców oraz 3140 uczniów i innych zainteresowanych.

sobota, 23 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2852

Jaki będzie e-podręcznik?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawia graficzną ilustrację e-podręcznika. Prezentuje ona w obrazkowy sposób najważniejsze funkcjonalności elektronicznych podręczników, które powstaną do 2015 roku. W spocie wykorzystano fragmenty podręcznika "Włącz Polskę", który powstał ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji Za Granicą.http://www.youtube.com/watch?v=yIf5l-xwk8E

piątek, 22 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2851

Kształcenie mobilne

Dzisiejsza młodzież i dzieci dorastają w świecie zupełnie innym niż ten, który znali ich nauczyciele lub rodzice. Przyjmuje się, że istnieje powszechny dostęp do mediów społecznościowych, narzędzi i zasobów wiedzy, natomiast w szkołach dominuje pasywny model pracy ukierunkowany na nauczycieli. Brak możliwości kontrolowania wykorzystania urządzeń mobilnych, doprowadził do wprowadzenia przez niektóre szkoły zakazu ich używania.

czwartek, 21 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2850

Uczeń w domu, robot w szkole

7-letni Devon Carrow ma zaliczoną obecność na lekcjach, mimo że siedzi w domu przed komputerem. Jego miejsce w ławce zajmuje maszyna. Devon zdalnie steruje ruchem robota. Maszyna zbudowana przez VGo Communications może się samodzielnie poruszać na kołach, ma kamerę i wyświetlacz. Umożliwia tzw. zdalną obecność (albo teleobecność) - dzięki połączeniu wideo i głosu oraz poruszania się robota inne dzieci mają złudzenie, że Devon jest tuż obok.

środa, 20 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2849

Będą darmowe podręczniki dla studentów

W tym roku po raz pierwszy warunkiem otrzymania wsparcia na wydanie podręcznika akademickiego ma być przygotowanie jego wersji elektronicznej. Ta zaś ma być przekazana, np. w formie pdf, do Biblioteki Narodowej i udostępniona bezpłatnie na platformie cyfrowej wymiany międzybibliotecznej. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra nauki w sprawie dotacji do podręczników akademickich.

wtorek, 19 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2848

Książki w internecie będą za darmo?

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji chce udostępniać za darmo, w formie cyfrowej materiały edukacyjne oraz zasoby dziedzictwa kulturowego i naukowego, które zostały wytworzone za publiczne pieniądze. Polska Izba Książki obawia się łamania praw autorskich.

poniedziałek, 18 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2847

E-booki nie mogą być rarytasem, bo przestaniemy czytać w ogóle

"Ponad połowa Polaków w ogóle nie czyta. Sposobem na zmianę tej sytuacji mogłoby być obniżenie VAT na e-booki, czego nie przewiduje dyrektywa unijna. Trzy tygodnie temu informowałem o tym, że składam w tej sprawie interpelację do Komisji Europejskiej. Odpowiedź, jaką dostałem nie zadowala mnie i nie mam zamiaru odpuścić tej sprawy".

niedziela, 17 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2846

Retronaut.com – historyczny Pinterest podbija internet

Chciałbyś cofnąć się w czasie? Teraz możesz zrobić to nie ruszając się nawet sprzed biurka. Oczywiście nie dosłownie, ale serwis Retronaut.com daje całkiem przyjemną namiastkę podróży w przeszłość. To taki "historyczny Pinterest", gdzie możesz obejrzeć fotografie, które zabiorą cię kilkadziesiąt lat wstecz. Użytkownicy zamiast dzielić się zabawnymi zdjęciami, udostępniają innym całkiem spory i wyjątkowo ładny kawałek historii.

sobota, 16 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2845

Wydawcy chcą niższego VAT na e-booki. Ministerstwo zasłania się przepisami UE

Zrzeszeni w sekcji publikacji elektronicznych Polskiej Izby Książki wydawcy wystąpili z apelem do ministra finansów, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz wybranych komisji sejmowych i senackich. Chcą zmniejszenia stawki VAT na pobierane z internetu e-booki – z 23 proc. do 5 proc., czyli takiej, jaka obowiązuje dla książek drukowanych. Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że obniżka może narazić Polskę na unijne sankcje finansowe.

piątek, 15 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2844

Wydawcom nie podoba się pomysł otwartych zasobów publicznych

– Ten dokument zbulwersował środowisko wydawców – tak o założeniach nowej ustawy o otwartych zasobach publicznych autorstwa resortu Michała Boniego mówi Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki (PIK).

czwartek, 14 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2843

Ekspercka wiedza na wyciągnięcie ręki startupowca, dzięki Clarity

Wiedza eksperta, to jedna z najcenniejszych rzeczy, które może otrzymać startupowiec. W dzisiejszych czasach ciężko jest dotrzeć do właściwych mentorów. Startup Clarity obrał sobie za cel połączenie ekspertów z ludźmi, którzy poszukują ich rad.

środa, 13 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2842

BETTer Education czyli edukacja przyszłości

Targi BETT co roku przyciągają do Londynu rzesze wystawców: producentów sprzętu komputerowego różnego typu i zastosowania, oprogramowania dla szkolnej administracji, bibliotek, firm szkoleniowych, wydawnictw językowych, producentów multimedialnego oprogramowania dla pracowni przedmiotowych od szkół podstawowych po wyższe, sprzętu i programów przeznaczonych dla szkół specjalnych, uczniów z deficytami rozwojowymi, producentów wyposażenia nowoczesnych pracowni. Nieprawdopodobne bogactwo nowoczesnych rozwiązań dla szeroko rozumianej edukacji.

wtorek, 12 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2841

MOOC Mess

Maybe it was inevitable that one of the new massive open online courses would crash. After all, MOOCs are being launched with considerable speed, not to mention hype. But MOOC advocates might have preferred the collapse of a course other than the one that was suspended this weekend, one week into instruction: Fundamentals of Online Education: Planning and Application.

poniedziałek, 11 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2840

Five Online Courses Are Eligible for College Credit

The American Council on Education, the leading umbrella group for higher education, and Coursera, a Silicon Valley provider of online education, announced that five Coursera offerings were similar enough to traditional college courses to be eligible for credit.

niedziela, 10 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2839

Współpraca w czasie rzeczywistym przy składzie tekstu w LaTeX-u – Raj dla matematyków

"Współpraca online przy tworzeniu różnego rodzaju dokumentów, to temat często poruszany na Antyweb. Pomijaliśmy w nim jednak dość niszową formę składania tekstu, jakim jest LaTeX. To w głównej mierze oprogramowanie wykorzystywane przez matematyków do zautomatyzowanego przedstawiania wykresów czy wzorów".

sobota, 09 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2838

Zanim wszystkim w szkole kupimy komputery...

Idea 1:1 (komputer, tablet dla każdego ucznia) jest bardzo kuszącą wizją szkoły, w której każdy uczeń może faktycznie w pełni korzystać z dobrodziejstw dostępu do cyfrowych podręczników i nieograniczonych zasobów internetu. Ale, o czym się też stosunkowo mało mówi, jest wizją szkoły diametralnie inną od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni i do której są przyzwyczajeni uczniowie w polskich szkołach.

piątek, 08 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2837

Biblioteki przyszłości

W Stanach Zjednoczonych powstaje pierwszy publicznie dostępny księgozbiór złożony wyłącznie z e-booków. Jego polski odpowiednik zostanie otwarty już jesienią we Wrocławiu. Będzie nie tylko składnicą elektronicznych książek, lecz także supernowoczesnym laboratorium edukacji cyfrowej. XIX-wieczne pachnące kurzem biblioteki odchodzą do lamusa.

czwartek, 07 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2836

Training Budgets Still Battered by Economy

Blue Eskimo’s Salary and Work Survey, the learning industry’s most comprehensive study into current pay and work-related issues, has just been published online. Over 750 people from the learning industry took part in this year’s survey, answering around thirty questions on a wide range of topics including pay, benefits, work-life balance, and the economy.

środa, 06 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2835

Ruszył nabór do III rundy Programu Rozwoju Bibliotek

Około 450 bibliotek dołączy do ponad 3300 placówek biorących już udział w Programie Rozwoju Bibliotek w ramach trwającego naboru do III rundy.

wtorek, 05 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2834

Humanistyka 2.0

Znają się na polityce, literaturze, historii i sztuce. Do tego są specami od nowych technologii. Tacy mają być absolwenci nowego kierunku studiów - Humanistyka 2.0, który UKW otworzy tej jesieni.

poniedziałek, 04 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2833

St. Mary's University: It's graduate school on the iPad, and it's spreading

The number of students from kindergarten to college taking classes online has skyrocketed. In 2010, more than 6 million attended online college classes, up from 1.6 million in 2002, according to a study by the Sloan Consortium, a nonprofit advocate for online education.Many of those programs are traditional courses repurposed for the Web by videotaping lectures or putting study materials online. Others are "blended" classes that include class time and online work.

niedziela, 03 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2832

Watch University of Michigan courses for free on your smart device

Interested in learning about corporate finance? Statistics? Information studies? You can now download five University of Michigan courses to your iPhone, iPad or iPod to peruse at your own pace.

sobota, 02 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2831

Otwarte zasoby - przedłużone konsultacje

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przedłużyło do 5 lutego czas konsultacji dla założeń projektu ustawy o otwartych zasobach publicznych. Regulacje w tym obszarze mają określić zasady udostępniania zasobów, co ma wpływać m.in. na jakość i skuteczność edukacji oraz badań. Indywidualne opinie można składać poprzez portal „Mam zdanie”.

piątek, 01 lutego 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2830
Polecamy instytucje projekty platformy Archiwum