Polacy to najwięksi entuzjaści Internetu w Europie. Wolimy media internetowe od tradycyjnych

Firma Boston Consulting Group przygotowała na zlecenie Google raport "Podążając za wartością. Europejscy konsumenci migrują do mediów internetowych". Opiera się on na badaniach przeprowadzonych w dziewięciu europejskich krajach i obejmujących grupy składające się z 500-1000 internautów.

wtorek, 30 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2918

Education Giant Pearson Adapts To Digital Learning

Schools aren't the only ones grappling with big questions about online learning, flipped classrooms, assessment analytics and open-source alternatives to commercial products. Traditional publishers are making changes, too. Pearson, the world's largest education publisher, was early to embrace the digital future, according to observers. The company says more than half of its revenues last year came from digital products and service.

poniedziałek, 29 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2917

Online Learning Expands into the Field of Dance: Online Courses Designed for Dance Teachers

The National Dance Education Organization (NDEO) has launched the Online Professional Development Institute (OPDI) to deliver online dance education courses to dance teachers who need to fulfill professional development requirements, maintain their certification, or who simply have a desire for life-long learning.

niedziela, 28 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2916

Lekcja już nie na Facebooku

"Niedawno zachwycałem się możliwościami dramowego projektu na Facebooku, jednak zanim zacząłem to już w zasadzie skończyłem. Pomyślane było to dobrze, metody, cele dobrane. Tylko platforma jednak nieodpowiednia, trzeba było spróbować w innym serwisie".

sobota, 27 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2915

Serwisy internetowe dla (rozwoju) dzieci

Życie dzieci kwitnie w sieci. Dzieci przebywają w internecie coraz częściej i coraz dłużej. W 2011 r. 2/3 przedszkolaków (3-6 lat) korzystało z sieci częściej niż raz w tygodniu, a ich jednorazowa sesja w sieci trwał średnio 45 minut. Dziś zapewne jest to jeszcze więcej. Codziennie z internetu korzysta 23% 3-6 latków, 35% 7-9 latków, 62% 10-14 latków. Powstaje pytanie – jak sprawić, aby wychodziły z sieci wzbogacone, a nie oszołomione, czy wręcz ogłupione (albo „wściekłe“ co też się zdarza).

piątek, 26 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2914

The massive computerized professor

The march of technology seems to be one devoid of critical inquiry, valuable interaction and meaningful instructor feedback, but we shouldn’t despair because we have a savior.EdX, an online course enterprise created by Harvard and Massachusetts Institute of Technology, is going to save professors from providing feedback in classrooms and on tests. In doing so, students can get instant feedback on their work without having to wait on someone else. It’s going to be a wonderful learning environment knowing that professors no longer have to waste their time on students.

czwartek, 25 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2913

Wirtualne książki zamiast tradycyjnych w gdańskich tramwajach

Mobilna czytelnia w gdańskich tramwajach nie do końca się sprawdziła, bo tradycyjne książki, które miały umilić czas podróżującym, były regularnie rozkradane. Teraz mają je zastąpić aplikacje na komórki.

środa, 24 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2912

E-booki powinny mieć 5-procentowy VAT

Rząd przyjął stanowisko, według którego VAT na elektroniczne książki powinien wynosić tyle samo co na papierowe, czyli 5 proc. – poinformował Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji na konferencji poświęconej cyfrowej przyszłości kreatywnych branż w Polsce.

wtorek, 23 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2911

Kolekti.pl, czyli internauci finansują audiobooki

Moda na crowdfunding trwa w najlepsze – również w Polsce. Finansujemy już wszystko – od gier, przez szczytne projekty i nietuzinkowe wynalazki, a na eventach i podróżach naukowych skończywszy. Teraz przyszła też kolej na książki w formie audio. Taki model proponują nam twórcy Kolekti.pl pod hasłem "kolektywne wydawanie audiobooków".

poniedziałek, 22 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2910

Gra z WAT nauczy walki ze stresem

Gra Idea, opracowana przez zespół Ad Infinitum z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie to system wiążący ze sobą komputer, konsolę, sensor kontroli ruchu i platformę internetową. Gra ma pomagać ludziom zwalczać ich lęki i fobie. Ma za zadanie zmniejszyć poziom stresu i wprawić gracza w dobry nastrój, usuwając źródło fobii i lęku. "Idea" zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Gry w polskiej edycji konkursu Imagine Cup.

niedziela, 21 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2909

Polacy będą mieli dostęp do wyroków w internecie

Każdy obywatel będzie mógł, wchodząc na stronę internetową sądu i wpisując rodzaj sprawy, poznać wyroki, jakie zapadły w jego sądzie w podobnych sprawach. Z czasem baza z lokalnej zamieni się w centralną. Wtedy z wyszukiwarki np. macierzystego sądu będzie dostęp do orzeczeń z całej Polski.

sobota, 20 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2908

Książki elektroniczne: tania produkcja i wielkie zyski

Bibliotek nie stać na kupno książek elektronicznych. E-booki są zbyt drogie. Kosztują tyle samo, ile papierowa książka, mimo że koszt ich wytworzenia jest prawie o połowę niższy. - Roczna licencja dla biblioteki - na jeden tytuł, który można udostępnić naraz na pięciu stanowiskach - kosztuje tyle samo, ile jeden egzemplarz książki papierowej - mówi Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

piątek, 19 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2907

Klub dyskusyjny online w mojej klasie

Co zrobić, aby uczniom chciało się więcej dyskutować na lekcjach? Jak zachęcić ich do wyrażania własnych opinii, komentowania, argumentowania? Jak pomóc im przełamać barierę mówienia w językach obcych na lekcjach? Jak dać każdemu uczniowi możliwość wypowiedzenia się na każdy temat, jeśli lekcja trwa 45 minut, a klasa liczy ponad 20 uczniów?

czwartek, 18 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2906

Domowe innowacje z Politechniki Gdańskiej

Naukowcy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki z Politechniki Gdańskiej wyszli naprzeciw potrzebom osób starszych i chorych w innowacyjnym projekcie DOMESTIC. Efekty swoich prac, w postaci gotowych i w pełni funkcjonujących prototypów zaprezentowali podczas międzynarodowych targów branży ICT CeBIT w Hanowerze.

środa, 17 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2905

What the Tablet-Laptop Hybrid Means for Web Developers

The advent of hybrid laptops that double as tablets or offer some sort of touch input has greatly complicated the life of web developers.

wtorek, 16 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2904

Nauka angielskiego po amerykańsku

Dla poszukujących nowych pomysłów i narzędzi na naukę języka angielskiego strona internetowa American English, stworzona przez Departament Stanu USA, może okazać się bardzo ciekawą propozycją. Zawiera ona szeroki wybór zasobów online pomocnych w nauce angielskiego i przybliżających amerykańską kulturę.

poniedziałek, 15 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2903

The Skills Both Online Students And Teachers Must Have

Decades after the Sloan Consortium funded the first large-scale online learning programs in the U.S., online learning has finally hit its stride. According to the 2012 Survey of Online Learning conducted by the Babson Survey Research Group, the number of students taking at least one online course has now surpassed 6.7 million, an increase of more than 570,000 students over the previous year. Moreover, thirty-two percent of higher education students now take at least one course online.

niedziela, 14 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2902

State Lines May Ease for Classes Held Online

Higher education leaders have proposed a way to make it easier for universities to offer online courses across state lines. The proposal would replace a cumbersome patchwork of rules and fees that make it costly for universities to offer online courses to students in different states. With some seven million students enrolled in online college courses for credit — a number that is growing rapidly — higher education officials say it is crucial to simplify the system.

sobota, 13 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2901

Archiwizacja internetu dla przyszłych pokoleń

Internet jest kopalnią ciekawych i zajmujących treści. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości, jednak śmiem twierdzić, że wielu ludzi uznaje go za medium o roli o wiele donioślejszej niż tradycyjne media takie jak prasa czy telewizja. Mówi się nawet, że światowa sieć niejako przyczynia się do ich śmierci. Doskonały tego przykład mamy z resztą na polskim rynku prasy komputerowej. Skoro więc biblioteki na całym świecie kolekcjonują artykuły z czasopism do dlaczego nie miałyby tego robić z treściami internetowymi. Dokładnie takim tokiem myślenia podążało zapewne kierownictwo Biblioteki Brytyjskiej, które chce zarchiwizować Internet!

piątek, 12 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2900

Online higher education may be where credit is due

"There is no limit to the amount of good you can do if you don't care who gets the credit." While the original author of this quote isn't known, it has been attributed to all sorts of prominent people: a 19th century Jesuit priest, a longtime CEO of Coca Cola, U.S. Presidents Harry S. Truman, Ronald Reagan and George W. Bush and many others. They all liked it and used it, and it is worth remembering. Despite the quote, though, getting credit has been the economic fulcrum of modern higher education. The cost of education is measured in credit hours as are graduation and degree requirements. And for both the academic supply side and the demand side -- employers and society in general -- it appears that what a student actually learns matters less than the credit, in the form of a diploma or degree, that they obtained.

czwartek, 11 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2899

Płacę, więc wymagam – o ebookach słów kilka

Rynek e-książek bez wątpienia tętni życiem – mam tu na myśli rynek globalny, jak i nasz lokalny – polski. Czytniki e-booków wkraczają do sklepów, i choć nie zawsze są to urządzenia z górnej półki lub spełniające te najważniejsze dla tego typu urządzenia wymagania techniczne, to nie można powiedzieć, że nic się nie dzieje. Również częste promocje i mnogość sklepów z e-książkami zachęcają do czytania, lecz nie wszystko w tej machinie jeszcze „trybi” jak powinno.

środa, 10 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2898

Jaka przyszłość czeka BUW? "Muzeum lub skansen książki"

- Biblioteki będą ewoluowały w stronę muzeów książki czy swoistych skansenów. Inna możliwość - staną się miejscem spotkań dla różnych grup użytkowników. Od zmian nie uciekniemy - mówi Ewa Kobierska-Maciuszko, odchodząca dyrektor BUW.

wtorek, 09 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2897

Kursy internetowe na prestiżowych uczelniach

Wiedza jest oczywiście bezcenna, ale każdy kto chciałby studiować na Harvardzie lub w Instytucie Technologii w Massachusetts musi liczyć się nie tylko z ogromną konkurencją (obie placówki odrzucają ponad 90% aplikacji), ale i z wysokimi kosztami. Władze tych uczelni postanowiły jednak umożliwić dostęp do wykładów na uniwersyteckim poziomie poprzez platformę edukacyjną edX. Dzięki wspólnemu projektowi, na stworzenie którego wyłożyły po 30 milionów dolarów, kształcić mogą się ludzie z całego świata i w każdym wieku.

poniedziałek, 08 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2896

Okulary od chińskiego Google’a

Baidu, największa wyszukiwarka w Chinach przygotowuje własny prototyp urządzenia podobnego do Google Glass. Komputer w formie okularów ma wyświetlać dane tuż przed okiem użytkownika.

niedziela, 07 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2895

Urządzenia mobilne zaleją świat

Jak wynika z raportu Mobility Report sporządzonego przez Ericssona za siedem lat na całym świecie będzie 50 miliardów urządzeń połączonych z siecią. Każde urządzenie które uzyska korzyść z dostępu do internetu, zostanie podłączone. Otaczać nas będą nie tylko smartfony i tablety, ale również coraz więcej inteligentnych domów i samochodów. 15 miliardów spośród urządzeń połączonych z siecią w 2020 roku będzie umożliwiało oglądanie wideo.

sobota, 06 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2894

Po raz pierwszy na polskim rynku pełna oferta e-podręczników dla 1 klasy szkół ponadgimnazjalnych

Od dziś uczniowie pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych mogą skorzystać z 15 e-booków, wydanych przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP). Po raz pierwszy na rynek trafia całościowa oferta e-podręczników, z których można korzystać na komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach oraz inteligentnych telefonach obsługiwanych przez system android, czy iOS. Wszystkie e-podręczniki mają aprobatę MEN. Wraz z e-podręcznikami uczniowie otrzymują kody dostępu do elektronicznych ćwiczeń zgromadzonych na edukacyjnej platformie internetowej wsipnet.pl, które służą do samodzielnego powtarzania i utrwalania wiadomości z podręcznika.

piątek, 05 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2893

Ponad 75 filmów z Khan Academy dostępnych po polsku na portalu Scholaris

W Ośrodku Rozwoju Edukacji, w ramach realizacji Projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli”, przetłumaczono 75 filmów z zakresu matematyki na poziomie gimnazjum. Filmy zostały wyselekcjonowane pod kątem polskiej podstawy programowej. Pochodzą z zasobów cieszącej się ogromnym zainteresowaniem na świecie Khan Academy.

czwartek, 04 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2892

Tablety wypierają komputery PC

W tym roku sprzedanych zostanie więcej elektronicznych tabliczek niż pecetów. To przełomowy moment dla rynku. W ubiegłym roku sprzedaż urządzeń mobilnych wzrosła o niemal 30 proc., dzięki czemu na rynek trafiło aż miliard smartfonów i tabletów, z których przychód wyniósł 576,9 mld dol.

środa, 03 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2891

Many MOOC professors do not support offering credit, yet see value in courses

A majority of professors who teach massive open online courses do not believe credit should be awarded, yet believe the courses play an important role in the changing face of education and have inherent value, according to new data.

wtorek, 02 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2890

Dostęp do polskich dóbr kultury za pomocą telewizorów Samsung Smart TV

Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Teatr Wielki - Opera Narodowa to pierwsze w Polsce instytucje, które umożliwiły dostęp do swoich bogatych zasobów, często niedostępnych na co dzień dla zwiedzających. W aplikacjach można znaleźć ogromną liczbę zdjęć prezentujących dzieła sztuki, ważne dla historii i kultury materiały audiowizualne, a także praktyczne informacje o placówkach - aktualności, wiadomości o wystawach i godzinach otwarcia. Wszystko to jest dostępne za pomocą podłączonych do sieci internet urządzeń Samsung Smart TV (telewizorów z serii D i E oraz Blu-ray z serii E).

poniedziałek, 01 kwietnia 2013        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2889
Polecamy instytucje projekty platformy Archiwum