Polska 14 w światowym rankingu edukacji. Wyprzedzamy Norwegię, USA i Francję

W najnowszym rankingu największej edukacyjnej firmy na świecie polska edukacja zajęła 14 miejsce spośród 50 krajów. Wyprzedziliśmy między innymi Niemcy, Stany Zjednoczone, Francję czy Norwegię. Jednak nie popadajmy w hurraoptymizm. Eksperci przestrzegają, że rankingi bywają złudne, a w naszym szkolnictwie jest jeszcze sporo do poprawienia.

piątek, 30 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2767

Petycja na rzecz darmowych podręczników i Otwartych Zasobów Edukacyjnych

Podręczniki szkolne z roku na rok kosztują więcej. Szybko jednak stają się nieaktualne i nieprzydatne. Wydawcy windują ceny i zmuszają rodziców do zakupu nowych zestawów książek, a dzieci do noszenia ciężkich tornistrów. Możemy to zmienić. Chcemy, aby Państwo wspierało tworzenie darmowych, elektronicznych i otwartych podręczników i zasobów edukacyjnych, z których każdy może skorzystać. Jeśli jesteś za, podpisz i wesprzyj petycję.

czwartek, 29 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2766

E-learning is giving Ugandan midwives the knowledge they need

Student midwives in Uganda are gaining much-needed qualifications via online learning in their spare time.

środa, 28 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2765

"Chcemy czytać bez limitów!". Księgarnia Legimi apeluje o pomoc we wprowadzaniu cyfrowej rewolucji

Nielimitowany dostęp do e-booków w zamian za niski, comiesięczny abonament – to propozycja sklepu Legimi. Już pierwszego dnia oferta skusiła ponad tysiąc osób, chociaż była kierowana tylko do posiadaczy iPadów. Wydawcy przestraszyli się, że w ten sposób tracą i… zaczęli chyłkiem wycofywać się z całej akcji.

wtorek, 27 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2764

College of Future Could Be Come One, Come All

Teaching Introduction to Sociology is almost second nature to Mitchell Duneier, a professor at Princeton: he has taught it 30 times, and a textbook he co-wrote is in its eighth edition. But last summer, as he transformed the class into a free online course, he had to grapple with some brand-new questions: Where should he focus his gaze while a camera recorded the lectures? How could the 40,000 students who enrolled online share their ideas? And how would he know what they were learning?

poniedziałek, 26 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2763

MOOCs: End of higher ed as we know it?

Millions of students are using online platforms for free and open access to university courses. The concept decouples teaching and learning from the campus on a mass scale.

niedziela, 25 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2762

US universities launch digital learning to community colleges

Top universities in the US are teaming up with two local community colleges to roll out online learning courses to students.By using edX – the e-learning platform founded by Harvard University and the Massachusetts Institute of Technology (MIT) – the faculties intend to transform classroom education in various institutions.

sobota, 24 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2761

Legimi, czyli pożar na polskim rynku cyfrowych książek

O mały włos startup z Poznania nie wywrócił do góry nogami polskiego rynku cyfrowych książek. Rewolucyjna usługa została jednak wyłączona już po jednym dniu. Przedstawiciele Polskiej Izby Książki dementują informacje o spotkaniu z prezesem Legimi.- To jak Spotify dla książek - mówił "Gazecie" Mikołaj Małaczyński, założyciel i prezes Legimi - aplikacja na iPada, 5 tys. e-booków, miesięczny abonament za 19,90 zł.

piątek, 23 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2760

Środowiskowe spotkanie e-edukacja.net

22 listopada br. w murach Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu odbywa się 9. edycja konferencji Rozwój e-edukacji w ekonomicznym szkolnictwie wyższym. To środowiskowe spotkanie organizowane jest przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych wraz z Uczelnia-założycielami Fundacji. Gospodarzami kolejnych edycji są SGH w Warszawie oraz Uniwersytety Ekonomiczne w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.e-edukacja.net

czwartek, 22 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2759

Ucz się na najlepszych amerykańskich uniwersytetach. Za darmo. Przez internet

Pamiętam jak kilkanaście lat temu musiałam pisać w podstawówce wypracowania na temat "jak będzie wyglądała szkoła przyszłości". Wszystkie dzieci pisały coś o lekcjach odbywających się zdalnie, na komputerze, na które nie trzeba było wychodzić z domu. Była to dla mnie jakaś strasznie odległa wizja, co świadczy tylko o tym, jak kiepską wyobraźnię musiałam mieć w dzieciństwie. Dzisiaj, jakieś 15 lat po tym jak musiałam napisać wypracowanie, "lekcje w komputerze" już się dzieją i to na wszystkich szczeblach edukacji.

środa, 21 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2758

ORE poszukuje ekspertów do projektu e-podręczników

Ośrodek Rozwoju Edukacji poszukuje ekspertów (technologicznego i merytorycznych) do projektu "E-podręczniki do kształcenia ogólnego". Oferujemy możliwość współtworzenia innowacyjnego projektu edukacyjnego. W zakresie zadań ekspertów znajdzie się m.in. współpraca z wybranym partnerem, uczestnictwo w spotkaniach grupy projektowej, dbanie o jakość e-podręczników, czy sporządzanie i zamawianie ekspertyz i analiz. Zgłoszenia przyjmowane są do 26 listopada.

wtorek, 20 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2757

Salę do symulacji rozpraw sądowych otwarto na Uniwersytecie Wrocławskim

Komputery, cyfrowy rejestrator oraz wideoterminal to część wyposażenia sali do symulacji rozpraw sądowych, którą w środę otwarto na Uniwersytecie Wrocławskim. Wrocławscy studenci jako pierwsi w Polsce będą uczyć się na oprogramowaniu wykorzystywanym w sądach.

poniedziałek, 19 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2756

Show Me Your Badge

At the end of “Fundamentals of Atomic Force Microscopy,” a short online course offered by Purdue University, students who score at least 60 percent on the final exam will receive an e-mail with a file attached. It will contain a picture of a blue-and-white circle, roughly one inch in diameter, embossed with the stylized image of an atomic force microscope bouncing a laser beam off a cantilever into a photodiode, which is how scientists take photographs and measure the size of very small (nanoscale) things.

niedziela, 18 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2755

Wydawcy chcą delegalizacji Chomikuj.pl

Wojna podjazdowa wydawców książek z najpopularniejszym portalem służącym do przechowywania plików trwa już 2,5 roku. Teraz wchodzi w decydującą fazę: wydawcy przygotowali pozew zbiorowy. A w poniedziałek ma zapaść wyrok w procesie o zniesławienie, który Chomikuj.pl wytoczył wydawcom. Szykuje się pierwsze tak poważne starcie dwóch całkiem odrębnych koncepcji traktowania praw autorskich w internecie.

sobota, 17 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2754

Student w Indiach – ten to ma dobrze

Żyjemy w erze dominacji mediów cyfrowych i komunikacji elektronicznej co sprawia, że tradycyjne papierowe wersje gazet, książek i podręczników cieszą się coraz mniejszą popularnością. Zwłaszcza wśród uczniów i studentów. Wiele mówi się zatem o tym, iż konieczne jest dostosowanie sposobów i narzędzi edukacji do współczesnych czasów. Jeden z pomysłów to tablety dla każdego uczącego się. Jak to zwykle bywa – łatwiej obiecać niż wprowadzić w życie. Chlubny wyjątek? Indie...

piątek, 16 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2753

MOOCs for Credit

Coursera, the largest provider of massive open online courses (MOOCs), has entered into a contract to license several of the courses it has built with its university partners to Antioch University, which would offer versions of the MOOCs for credit as part of a bachelor’s degree program.

czwartek, 15 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2752

Propozycja powołania sądu ds. własności intelektualnej

Apel o powołanie specjalnego sądu do rozpatrywania spraw związanych z prawami autorskimi i własnością intelektualną skierowali do resortu kultury przedstawiciele dużych firm z rynku telewizji satelitarnych i kablowych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

środa, 14 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2751

SEKA.edu - partnerem CrossKnowledge

SEKA.edu popisała umowę partnerską umożliwiającą jej włączenie do oferowanych rozwiązań szkoleniowych produktów firmy CrossKnowledge. Biblioteki CrossKnowledge to wybór szkoleń z ponad 300 różnych modułów szkoleniowych skierowanych do grupy dorosłych użytkowników.

wtorek, 13 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2750

SpeedUp sprzedał udziały w lubimyczytać.pl

Wydawnictwo ZNAK kupiło od SpeedUp Investments i pozostałych współwłaścicieli 62% udziałów w lubimyczytać.pl – serwisie społecznościowym dla miłośników książek, który w 2012 roku zarobi 200 tys. zł przy przychodach rzędu 1,5 mln zł.

poniedziałek, 12 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2749

Synchronizacja danych między różnymi urządzeniami (Dropbox i konkurencja)

W dzisiejszych czasach w biznesie i nie tylko wykorzystujemy bardzo wiele różnych urządzeń elektronicznych (komputery, tablety, smartphone’y itp.). Przy tak dużej ilości urządzeń wykorzystywanych często przez 1 użytkownika problemem staje się zapewnienie, że z każdego urządzenia będziemy mieli dostęp do tych samych, aktualnych danych.

niedziela, 11 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2748

Windows Live Messenger przechodzi na emeryturę

Interesująca informacja dla użytkowników komunikatorów internetowych! Wczoraj stało się to, o czym w świecie komputerowym mówiono od dawna. Microsoft ogłosił, że zamierza zastąpić swój komunikator Windows Live Messenger, narzędziem wymiany informacji tekstowych Skype’a. Oznacza to koniec legendarnego Messengera.

sobota, 10 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2747

Zakończył się nabór na partnerów projektu "E-podręczniki do kształcenia ogólnego"

Na czwartego merytorycznego partnera projektu "E-podręczniki do kształcenia ogólnego" została wybrana Grupa Edukacyjna SA; odpowiedzialna będzie ona za przygotowanie e-podręcznika do edukacji wczesnoszkolnej - poinformowało MEN na swojej stronie internetowej.

piątek, 09 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2746

Problem 20 PLN

Czy produkty cyfrowe muszą być dużo tańsze abyśmy je kupowali – gdzie jest granica w takim razie? Nexto ostatnio sprzedawało książki poniżej 10 PLN. Bardzo fajna stawka i zrobili na tej akcji dobre wyniki. Pytanie tylko jak to wygląda z drugiej strony – czy twórca i osoby pracujące nad projektem jakim jest książka zarobili wystarczająco aby mieć zapał do napisania następnej książki?

czwartek, 08 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2745

Satus zainwestował 1,2 mln zł w polski startup Lingapp

W połowie października Lingapp został wyróżniony w konkursie Startup Fest. Teraz w projekt zainwestował fundusz Venture Capital - Satus Venture. Jak mówią przedstawiciele funduszu, to, co wyróżnia Lingapp, to prosta, intuicyjna obsługa.- Lingapp.com umożliwia uczenie się przy okazji normalnego, codziennego działania - poszukiwania informacji i czytania tekstów - mówi Krzysztof Bełech, prezes Satusa. - Aplikacja pozwala mieć pod kontrolą swój angielski.

środa, 07 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2744

Wystartowała kampania społeczna "Białe kruki na e-booki"

Ciekawe i często już niedostępne na rynku książki, wydane przed laty w papierowej formie, zostaną wznowione na e-bookach. Umożliwi to kampania społeczna „Białe kruki na e-booki” zorganizowana przez firmę Inpingo.Podczas pierwszego etapu akcji „Białe Kruki na E-booki” poddano procesowi digitalizacji i opracowaniu edytorskiemu kilkaset tekstów literackich powstałych między latami 30. XIX wieku a latami 30. XX stulecia. Pełna lista tytułów wraz z krótkimi opisami znajduje się na stronie www.bialekrukinaebooki.pl

wtorek, 06 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2743

E-Portfolios: Looking Back to Chart the Future

Can a look at our thinking about e-portfolios from a decade ago tell us where this technology is going today? E-portfolio technology has often been labeled as "ready before its time." In truth, e-portfolios have not fulfilled - yet - the potential that their most fervent supporters see in the technology.

poniedziałek, 05 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2742

How Course Instructors can Improve Student Engagement with Learning Analytics

Learning analytics is a powerful tool that can help instructors adapt their course to create an engaging, robust learning environment. Analytics, the newest tool to improve student learning, is a branch of the latest application of Big Data, used exclusively at one time for big-box retailers such as Wal-Mart, Home Depot and Fortune 500 companies, has now become mainstream in education. More...

niedziela, 04 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2741

Using Twitter Makes Students More Engaged

Further affirming what you probably already know, Twitter is evidently one of the best tools for learning and becoming an engaged student. We’ve covered the benefits of the social network ad nauseum for teachers and administrators over the past few years... but a new study solidifies the worth of Twitter for students.

sobota, 03 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2740

Nie przegap swojej szansy - nawet 500 tysięcy złotych dla młodych naukowców w programie Generacja Przyszłości!

MNiSW wnioski przyjmuje do 26 listopada 2012 r. Celem programu „Generacja Przyszłości” jest wsparcie studiujących na polskich uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów, programistów, innowatorów, a także studentów tworzących nowoczesne rozwiązania biznesowe, którzy reprezentują Polskę na międzynarodowych zawodach i konkursach. Studenci mogą w programie otrzymać wsparcie indywidualne w wysokości 100.000 zł lub zespołowe – do 500.000 zł. Więcej...

piątek, 02 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2739

Polska edukacja? Zaorać i budować od nowa

- Nie potrzebujemy milionów netbuków, tabletów i tablic interaktywnych. Potrzebujemy pomysłu na wprowadzenie edukacji medialnej i informacyjnej do szkół i realizowania jej przy okazji wszystkich przedmiotów...

czwartek, 01 listopada 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2738
Polecamy instytucje projekty platformy Archiwum