FameLab startuje dla polskich naukowców po raz drugi

Ciekawie i zrozumiale opowiedzieć w ciągu trzech minut o prowadzonych badaniach naukowych – to zadanie uczestników konkursu FameLab. Już po raz drugi młodzi polscy naukowcy mogą wziąć udział w tym naukowym show talentów. Zgłoszenia można przesyłać do końca stycznia 2013 r.

poniedziałek, 31 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2798

Blogujmy po wiedzę i umiejętności

Poruszając się po zasobach internetu wpadamy na ich strony co chwilę. Pod koniec 2010 r. ponad 11 milionów Polaków odwiedzało różne blogi obok głównych serwisów informacyjnych i społecznościowych. Łączną liczbę blogów szacowano wówczas na świecie na ok. 135 mln, z czego w Polsce zarejestrowanych było ich około 3 milionów. Czy można je wykorzystać w edukacji szkolnej? Tak, a nawet trzeba!

niedziela, 30 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2797

UMK: Publikacje za darmo i dla wszystkich

UMK zachęca pracowników, by udostępniali w sieci swoje artykuły naukowe, monografie i skrypty - za darmo i dla wszystkich. Ilu pójdzie za jego namową?

sobota, 29 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2796

Wyniki wdrożenia formy blended learning na kierunku Logopedia z audiologią na UMCS

Na świecie nieustannie wprowadzane są nowe metody i techniki leczenia, badania i diagnozowania, wykorzystujące najnowsze osiągnięcia naukowe oraz technologiczne. Ogół działań, łączących w sobie elementy telekomunikacji, informatyki oraz medycyny, określany mianem „telemedycyny”, kojarzony jest przede wszystkim z diagnostyką i terapią na odległość. Jednakże telemedycyna wspiera również działalność naukową, komunikację i prowadzenie konsultacji między jednostkami oraz dostarcza rozwiązań i metod, które ułatwiają dostęp do aktualnej wiedzy i najnowszych osiągnięć medycznych. Tym samym zwiększają się możliwości szkolenia lekarzy, personelu medycznego oraz pacjentów. Zastosowanie nowych technologii informatycznych i telekomunikacyjnych może przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów ponoszonych przez medyczne jednostki badawczo-rozwojowe nie tylko na leczenie, ale także działalność szkoleniową.

piątek, 28 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2795

The Seven Futures of American Education: Improving Learning & Teaching in a Screen-Captured World - a book review

The author posits that American society, and to a great extent its education system, are cyberized - meaning adapted to digital technology to the extent that we depend on it as much as we depend on electricity. He argues that cyberization is an effective lens through which to understand the transformational undercurrents affecting American education.

czwartek, 27 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2794

Niepowodzenia edukacyjne w kształceniu zdalnym

Niepowodzenie jest nieodłączną częścią procesu dydaktycznego. Refleksja nad niepowodzeniami dydaktycznymi jest jednak podejmowana właściwie wyłącznie w kontekście kształcenia szkolnego, rzadziej kształcenia w szkolnictwie wyższym, a prawie wcale nie towarzyszy akademickiemu kształceniu zdalnemu. Artykuł ma w założeniu zebrać i usystematyzować rozproszone do tej pory spostrzeżenia dotyczące niepowodzeń dydaktycznych w kształceniu zdalnym. Autorzy proponują i opisują zmodyfikowaną w stosunku do klasycznej klasyfikację przyczyn niepowodzeń dydaktycznych (dotyczące procesu uczenia się, procesu nauczania oraz uwarunkowań środowiskowych w odróżnieniu od najczęściej podawanej klasyfikacji: przyczyn biopsychicznych, pedagogicznych, społeczno-ekonomicznych). Podkreślają też konieczność podejmowania działalności mającej na celu zapobieganie niepowodzeniom edukacyjnym (profilaktyka, diagnoza, terapia) w kształceniu zdalnym.

środa, 26 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2793

Machinima - edukacyjny wymiar kina wirtualnej rzeczywistości

Machinima to technika (sztuka) tworzenia animowanych filmów w środowiskach wirtualnych. Artykuł przedstawia ją jako narzędzie edukacyjne, po które mogą sięgać zarówno nauczyciele, jak i uczniowie należący do tzw. „pokolenia YouTube”.

wtorek, 25 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2792

Książka w dobie internetu

Zachęcamy do lektury wywiadu z Łukaszem Gołębiewskim, prezesem Biblioteki Analiz, wydawcą i autorem publikacji,m.in. najnowszej - „Gdzie jest czytelnik?”, który został opublikowany w najnowszym numerze "e-mentora"

poniedziałek, 24 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2791

Organizacja i zarządzanie KNO w placówce edukacyjnej – wnioski ze szkolenia

W ramach szkolenia "Doskonalenia Kadry KNO" odbył się cykl warsztatów z zakresu organizacji i zarządzania procesem kształcenia na odległość w placówce edukacyjnej. Jakie są uwarunkowania prawne wdrażania KNO? Co należy zrobić, by wdrożyć KNO z sukcesem? Jakie zagadnienia są najważniejsze z punktu widzenia szkół i nauczycieli? To wszystko omawialiśmy w ramach naszych spotkań. Zapraszamy do zapoznania się z krótką relacją.

niedziela, 23 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2790

Relacja z drugich zjazdów szkolenia "Doskonalenie kadry KNO"

W październiku i listopadzie 2012 r. odbyły się drugie, końcowe zjazdy w ramach szkolenia "Doskonalenie Kadry KNO". Szkolenie jest częścią projektu "Model systemu wdrażania i upowszechniania kształcenia na odległość w uczeniu się przez całe życie", który realizowany jest przez przez Krajowy Ośrodek Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej. Zapoznaj się z relacją ze spotkań.

sobota, 22 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2789

Rola gier komputerowych i edutainment w edukacji

W ostatnich latach coraz większa uwaga jest poświęcana tematyce gier komputerowych i ich wykorzystania w innym niż stricte rozrywkowym celu. Rynek ten bardzo dynamicznie rośnie w siłę, co jest zasługą nie tyle ewolucji w samej branży, co zmiany jego postrzegania przez środowisko biznesowe, a także zainteresowanie się samym tematem przedstawicieli z innych dziedzin.

piątek, 21 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2788

Elektroniczne zmysły rozumnych komputerów

Maszyny będą wyposażone w smak, węch i dotyk – prognozują eksperci IBM. „W niedalekiej przyszłości komputery będą sprawniej rozwiązywać złożone zadania. Ludzie, zamiast programować komputery, po prostu powiedzą im, czego chcą" – twierdzą inżynierowie firmy IBM tworzący listę „5 na 5" – pięciu najbardziej obiecujących technologii, które będą pojawiać się w ciągu pięciu lat.

czwartek, 20 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2787

Jest nas 22 miliony. Polak to obywatel internetowy

22 mln z nas korzysta z internetu. 7 na 10 robi to prawie codziennie. Są i tacy, którzy siedzą w sieci na okrągło. Głównie młodzi, logują się po kilkadziesiąt razy na dobę. Reszta to użytkownicy okolicznościowi.

środa, 19 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2786

Kompetencje komunikacyjne dzieci w sieci

Dla wielu ludzi internet jest medium, bez którego nie wyobrażają sobie funkcjonowania; służy on zarówno do nauki, pracy, ale również zabawy, a co więcej, jego rola stale wzrasta. W środowiskach akademickich coraz większe znaczenie zaczyna nabierać naukowe opisywanie tak zwanego cyfrowego pokolenia (the digital generation), przez które rozumie się młode osoby będące z siecią za pan brat i mające do niej dostęp od najwcześniejszych lat swojego życia (Livingstone, 2003). Pokolenie digitalne ma stanowić o przyszłości elektronicznej pajęczyny. Sposób, w jaki młodzi ludzie ją wykorzystują, ma kształtować jej formę, a także skutkować ważkimi konsekwencjami dla młodzieży. [zobacz raport]

wtorek, 18 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2785

Legimi znów pozwala czytać bez limitu

Zajęło to kilka tygodni, ale poznańska księgarnia elektroniczna Legimi doszła do porozumienia z wydawcami i znów pozwala czytać bez limitu. Miesiąc temu wprowadzenie usługi wywołało spore zamieszanie, dystrybutorzy nie zgadzali się na model rozliczeń i formę udostępniania książek elektronicznych, co z kolei doprowadziło do zamknięcia 'Czytaj bez limitu' po zaledwie dwóch dniach, mimo że cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a aplikacja Legimi trafiła na szczyt listy najpopularniejszych w App Store.

poniedziałek, 17 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2784

Infographic: Online vs. Offline College Students

The debate online vs. offline learning seems interminable. There are so many points to consider that it is difficult to get a definite conclusion.Some argue that traditional learning is better because is the only way to maintain a fluid and solid learning process. Other models are always considered inferior or less effective. [Infographic]

niedziela, 16 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2783

Ruszył serwis wspieramkulture.pl

Wystartował pierwszy w Polsce serwis crowdfundingowy w całości dedykowany kulturze. Celem jego uruchomienia jest stworzenie nowego narzędzia, które umożliwi artystom - i tym profesjonalnym i pragnącym realizować swoje marzenia amatorom - zdobycie środków na realizację swoich artystycznych inicjatyw , a przez to zainspirowanie Twórców do pasji tworzenia. Wspieramkulture.pl to serwis, który promuje projekty kulturalne wywodzące się z różnych dziedzin oraz buduje wokół nich i ich Twórców wyjątkową społeczność.

sobota, 15 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2782

Twórcy aplikacji z grami edukacyjnymi wygrali konkurs T-Mobile Startup Challenge

Startup Duckie Deck, prezentujący innowacyjną aplikację z grami edukacyjnymi dla dzieci, wygrał 50 000 zł w konkursie T-Mobile Startup Challenge, dedykowanym internetowym oraz mobilnym startupom.

piątek, 14 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2781

Jak gry pomagają się uczyć – wyniki badań

Najczęstsze skojarzenie osób dorosłych związane z grami, to – marnowanie czasu, czysta rozrywka. Drugie, często występujące w internecie – gry sprzyjają agresji i przyczyniają się do złych zachowań w klasie. A co wynika z badań naukowych?

czwartek, 13 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2780

Tablety rosną i wygrywają z czytnikami e-książek

Na świecie tablety stopniowo wypierają z rynku czytniki książek elektronicznych - wynika z danych firmy IDC. Polskie badania potwierdzają ten trend. Amerykańska firma badawcza IDC zajmująca się pomiarem rynku IT zwiększyła swoją prognozę rynku tabletów na najbliższe lata. Jej analitycy szacują, że w tym roku na całym świecie łączne dostawy do sklepów sięgną nie 117,1 mln, lecz 122,3 mln sztuk.

środa, 12 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2779

Polscy internauci 2012

Już 64 proc. Polaków korzysta z internetu, jednak w 2012 r. ich liczba wzrosła tylko 
o 2 proc. Spośród osób, które nie używają internetu tylko 4 proc. deklaruje, że chce zacząć. Zmienia się sposób korzystania z sieci, w tym roku 16 proc. internautów korzystało z mobilnego internetu, podczas gdy w 2011 r. tylko 10 proc. Potrzebne 
są też inwestycje w nowoczesną sieć i edukacja. To niektóre z wniosków przedstawionego w siedzibie Orange Polska badania World Internet Project 2012, zrealizowanego wspólnie przez Orange Polska i Gazeta.pl.

wtorek, 11 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2778

UKE: internet w każdym zakątku Polski do 2015 roku

Urząd Komunikacji Elektronicznej zapewnia, że za dwa lata znikną wszystkie “białe plamy" na polskiej mapie dostępności internetu. Według wyliczeń Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji budowa całej infrastruktury może kosztować nawet 25 mld złotych. Część tej ogromnej inwestycji sfinansuje Unia Europejska w ramach programu walki z wykluczeniem cyfrowym. Program ten jest jednym z filarów strategii Europa 2020, która zakłada kluczową rolę dostępu do internetu w rozwoju gospodarki.

poniedziałek, 10 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2777

Konferencja Nowoczesne Technologie Informacyjne w Służbie Cyfrowej Szkoły i Administracji Publicznej - podsumowanie

Celem spotkania była integracja środowiska edukacyjnego, biznesowego oraz administracji samorządowej. Konferencja umożliwia wymianę poglądów, myśli, analiz w zakresie zastosowania technologii informacyjnych, zapoznanie z najnowszymi trendami w IT oraz wykorzystania TIK w edukacji.

niedziela, 09 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2776

MAC: Polska nie popiera ograniczeń wolności i otwartości internetu

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wydało komunikat w związku z udziałem polskiej delegacji w WCIT-12, międzynarodowym szczycie poświęconym telekomunikacji. Jednym z jego ważniejszych punktów są zmiany w Międzynarodowych Regulacjach Telekomunikacyjnych.

sobota, 08 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2775

Nokia uses mobile e-learning to align social and business objectives

Web-based MoMaths service aims to plug learning gap in pupils from low-income households and create new business opportunities in Africa.

piątek, 07 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2774

Plagiaty do kontroli

Ministerstwo Nauki chce zbudować centralny program do wykrywania plagiatów. Student wrzuci pracę do komputera i po kilku minutach dowie się, ile procent tekstu skopiował.

czwartek, 06 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2773

Usiądź wygodnie. E-learning

Kursy e-learningowe zdobywają coraz większą popularność. Nic dziwnego, są tańsze i wygodniejsze od tradycyjnych metod nauki.

środa, 05 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2772

III edycja Konferencji E-Learning Trends: Innowacje w edukacji - Szkoła interaktywna

4 grudnia w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie odbywa się trzecia z cyklu Konferencji e-Learning Trends. Uczestnicy konferencji dowiedzą się, jak skutecznie wykorzystywać nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne w szkołach, włączając je do nauczania tradycyjnego oraz jak sprawnie organizować funkcjonowanie placówek oświatowych i jak przygotować kadrę dydaktyczną do pracy w szkole cyfrowej, a także będą mogli zapoznać się z ofertą producentów i dystrybutorów oprogramowania edukacyjnego oraz najnowocześniejszego sprzętu multimedialnego wykorzystywanego w edukacji.

wtorek, 04 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2771

More prestigious colleges offer courses online

Last spring, Harvard and MIT announced a $60 million plan to make scores of their courses available for free online. The partnership, called edX, aims to reach a billion people around the world. "This is the year of disruption for education," says MIT computer scientist Anant Agarwal, the president of edX. "The time is right because the Internet is available in large parts of the world. Computers and tablets have become relatively low cost. Things are moving extremely, extremely fast".

poniedziałek, 03 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2770

Nowa strategia edukacyjna UE

Wskaźnik bezrobocia wśród młodzieży w Unii Europejskiej wynosi około 23%, przy ponad 2 mln nieobsadzonych miejsc pracy. Europa potrzebuje radykalnej zmiany podejścia do sposobu, w jaki systemy kształcenia i szkolenia są w stanie zapewnić umiejętności potrzebnych na rynku pracy. Zadanie to jest utrudnione w kontekście szeroko zakrojonych środków oszczędnościowych i cięć budżetów przeznaczonych na edukację.

niedziela, 02 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2769

Internetowe życie studenta

Strefa studenta Większość studentów korzysta z internetu przez 3-7 godzin dziennie. Ten czas wypełnia im rozrywka, praca i nauka. Rośnie też zainteresowanie zdobywaniem wykształcenia w trybie e-learning, jak jednak patrzą na nie pracodawcy?

sobota, 01 grudnia 2012        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 2768
Polecamy instytucje projekty platformy Archiwum