Israeli entrepreneur creates free online university

After spending decades building successful educational programs in Israel and online, Israeli entrepreneur Shai Reshef decided it was time to give back. This January, the 55-year-old launched his revolutionary idea: a free international university, University of the People, allowing anyone, anywhere to earn a college education. More...

wtorek, 31 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1434

Edukacyjne wideo w jednym miejscu

Należący do Google serwis wideo uruchomił stronę YouTube EDU, agregującą materiały naukowe. YouTube EDU to nowy projekt, który jest swego rodzaju katalogiem filmów o szeroko pojętej tematyce akademickiej.

poniedziałek, 30 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1433

Innowacyjna Szkoła zaprasza

Nowy Tomyśl, miejscowość położona w pobliżu jednej z nielicznych polskich autostrad zyskała nowy znak rozpoznawczy. Dyrekcja gimnazjum im. Feliksa Szołdrskiego wraz z nauczycielami, w porozumieniu z lokalnymi władzami, już po raz piaty organizują ogólnopolską Konferencję Administratorów Szkolnych Sieci Komputerowych, czyli KASSK.

niedziela, 29 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1432

Blackboard Brings LMS App to iPhone

Ed tech developer Blackboard has released a new LMS tool for Apple's iPhone and iPod Touch. The free app, Blackboard Learn for Apple iPhone, allows users to access information in their Blackboard accounts and to receive notices through their iPhones.

sobota, 28 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1431

W Google Docs można... rysować

W Google Docs pojawiła się nowa, ciekawa funkcja Insert Drawing, za pomocą której można wykonać proste czynności rysunkowe oraz wstawić je do dokumentu. Narzędzie pozwala na edycję znaków czy gotowych elementów graficznych.

piątek, 27 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1430

Jak wypełnić lukę pomiędzy edukacją i technologią?

Żyjemy w czasach, w których – jak zauważył Mark Benno z Apple Inc. podczas tegorocznej konferencji FETC w Orlando - młodzież i dzieci żyją w jeszcze większym pędzie i pośpiechu niż ich rodzice i eksplorują obszary, o których większość dorosłych nie ma najmniejszego pojęcia – takie, jak choćby wirtualne światy. Stwarza to wielkie wyzwania dla edukatorów.

czwartek, 26 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1429

Rusza Summer of Code 2009

Google ogłosiło rozpoczęcie przyjmowania aplikacji od studentów w ramach programu Summer of Code. Jest to globalny program zajmujący się open-source'owymi programami. Projekt odbywa się w okresie wakacji i stwarza możliwości uzyskania stypendium, doświadczenia i prestiżu.

środa, 25 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1428

Wirtualny spacer ulicami Londynu

Internetowa wyszukiwarka Google rozbudowała swój portal Google Maps o trójwymiarowe zdjęcia ulic i domów 25 miast w W.Brytanii. Umożliwia to nie tylko znalezienie adresu na mapie i jego satelitarny podgląd, lecz także wirtualny spacer po okolicy. Więcej...

wtorek, 24 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1427

Google Book Search oferuje 500 tys. książek dla Sony

Google Book Search, który w swoich zbiorach ma skany już ponad 7 milionów książek podpisał porozumienie z Sony Reader na pól miliona tytułów. Bezpłatnie skorzystać ze zbiorów Google Book Search będą mogli użytkownicy elektronicznego czytnika książek - e-booka Sony Reader. Więcej...

poniedziałek, 23 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1426

Report: Online learning a 'lifeline' in rural areas

Three-quarters of responding K-12 districts report having students enrolled in online courses. Online learning offers a lifeline - especially for rural schools, according to a recent study that also predicts "blended learning" could be the way most students learn in the future.

niedziela, 22 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1425

Internet nie ratuje czytelnictwa

Czytelnictwo wśród Polaków osiągnęło najniższy poziom w historii badań - 62 proc. ankietowanych przez Bibliotekę Narodową nie sięgnęło w ciągu roku po żadną książkę. "Nie można się pocieszać, że czytelnictwo przeniosło się do mediów elektronicznych" - komentuje sondaż Katarzyna Wolff z Biblioteki Narodowej.

sobota, 21 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1424

Newsy PAP będą dostępne przez Google News

Za kilka tygodni informacje Polskiej Agencji Prasowej będą dostępne przez popularną witrynę Google News. Newsy PAP trafią do wyszukiwarki dzięki umowie, którą podpisały firmy: Google i Europejska Agencja Fotografii Prasowej (EPA), której udziałowcem jest PAP. Więcej...

piątek, 20 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1423

Obrady Senatu online w tvp.info

Od środy 18 marca br. w tvp.info można śledzić online obrady Senatu RP. Użytkownicy serwisu, jako jedyni w Polsce, mogą uczestniczyć w obradach Senatu w sieci.

czwartek, 19 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1422

Wielka Brytania: dzieci spędzają 43,5 godzin miesięcznie w sieci

Symantec opublikował coroczny raport "The Norton Online Living", w którym podkreślił, że dzieci w Wielkiej Brytanii spędzają średnio 43,5 godzin miesięcznie w sieci. Jak zawsze najciekawszym wynikiem badań jest jednak nieświadomość rodziców, którzy według badań są przekonani, że ich pociechy poświęcają maksymalnie 18,8 godzin miesięcznie na internet. Więcej...

środa, 18 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1421

Gemius: prawie 16 mln Polaków korzysta z internetu

Pod koniec 2008 roku liczba internautów w naszym kraju wynosiła 15,8 mln - informuje opublikowany 10 marca raport "Polski internet 2008/2009" firmy badawczej Gemius. Więcej...

wtorek, 17 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1420

Warszawscy uczniowie poznają zasady bezpieczeństwa w sieci

Podstawowe reguły pozwalające zachować bezpieczeństwo przy korzystaniu z internetu będą od września poznawać uczniowie warszawskich podstawówek. To element kampanii informacyjnej przygotowywanej przez Fundację Dzieci Niczyje. Więcej...

poniedziałek, 16 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1419

Urodziny internetu - 20 lat temu istniał tylko na papierze

Nieco mętne, ale ekscytujące - brzmiała pierwsza recenzja dokumentu, który stworzył podwaliny pod dzisiejszą sieć internetową.
Był 13 marca 1989 r., gdy młody Tim Berners-Lee, pracownik genewskiego instytutu fizyki CERN, położył na biurku swojego szefa pewien dokument. Papier na dwa lata trafił do archiwum. Więcej...

niedziela, 15 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1418

Internet pod strzechy

Ponad 3 tys. bibliotek z tysiąca małych miejscowości ma szansę wziąć udział w Programie Rozwoju Bibliotek. Nabór do programu, który ma ułatwić im dostęp do komputerów, internetu i szkoleń rozpocznie się w kwietniu.

sobota, 14 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1417

Symetria bloguje o użyteczności na WWW

Symetria uruchomiła blog, który ma promować użytecznych rozwiązań w polskim internecie, oraz ukazanie związku między użytecznością, a rentownością serwisów WWW.

piątek, 13 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1416

Guglujący w książkach

W wirtualnym katalogu bibliotecznym Google Book Search już niedługo będzie można znaleźć kilkaset polskich książek. Google podpisał pierwsze umowy z polskimi wydawcami.

czwartek, 12 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1415

Internetowa encyklopedia o direct marketingu

IMP eDirect (spółka zależna Internet Group) stworzyła kompendium wiedzy o direct marketingu - WikiDirect.pl. Jest to strona całkowicie poświęcona narzędziom do mobile i e-mail marketingu.

środa, 11 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1414

Szkoły przeniosą się do sieci?

Nauczanie online już wkrótce może zmienić system oświaty. Naukowcy Uniwersytetu Harvarda prognozują, że za 10 lat połowa zajęć w szkołach średnich może odbywać się w sieci. Jeżeli szkoły chcą dalej pełnić swoją funkcję edukacyjną, powinny już inwestować w programy edukacji na odległość. W przeciwnym razie mogą stracić swoich tradycyjnych odbiorców.

wtorek, 10 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1413

E-learning – nowe perspektywy zdobywania wiedzy?

Czy na nowe technologie w szkoleniach stać tylko duże firmy? Jaką rolę powinien odgrywać HR-owiec wprowadzając e-learning w swojej organizacji? Czy opłaca się używać niestandardowych technik w procesach szkoleniowych? I jak to efektywnie robić? Na ten pytania odpowiedź mają poznać uczestnicy warsztatu "E-learning i nowe technologie w szkoleniach", który odbędzie się 16-17 kwietnia 2009r., w ramach Programu Profesjonalny Menedżer Szkoleń. Więcej...

poniedziałek, 09 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1412

Polska w Internecie

Będzie coraz więcej internautów i coraz mniej tych, którzy z sieci nie korzystają - mówi Piotr Toczyski z zespołu badań i analiz Gazeta.pl. Polska musi walczyć z wykluczeniem cyfrowym. [czytaj też: Polska A - w internecie, Polska B - tylko w realu]

niedziela, 08 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1411

Audioteka.pl otrzymała z Unii ponad pół miliona złotych

Projekt Audioteka.pl zostanie dofinansowany w ramach zarządzania funduszami pochodzącymi z budżetu państwa i Unii Europejskiej przeznaczonymi na wspieranie przedsiębiorczości i rozwój zasobów ludzkich w dziedzinie rozwoju gospodarki elektronicznej.

sobota, 07 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1410

W Bibliotece Diecezjalnej w Sandomierzu skanują zbiory

W Bibliotece Diecezjalnej w Sandomierzu powstała pracownia digitalizacji zbiorów. Część zeskanowanych starodruków i czasopism już można oglądać na stronie internetowej placówki - poinformował dyrektor biblioteki ks. Andrzej Barzycki. Więcej...

piątek, 06 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1409

Zupełnie nowy pomysł na komputer

Z czego składa się komputer? Oczywiście z ekranu, myszki, klawiatury i właściwej maszyny liczącej. Ale nie zawsze tak musi być. Dwóch studentów z Massachusetts Institute of Technology (MIT) wymyśliło właśnie nowatorskie minikomputerki - interaktywne kostki, które nie mają ani gryzonia, ani klawiszy.

czwartek, 05 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1408

Mepi.pl - społecznościowy projekt edukacyjny

Ruszył serwis społecznościowy, który jest przeznaczony dla ludzi interesujących się edukacją nowej generacji. Witryna według jej wydawców była przygotowywana przez okres dwóch lat.

środa, 04 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1407

Gospodarka w internecie zyskuje

To był rekordowy rok specjalistycznych portali. Udało im się odebrać użytkowników m.in. biznesowym serwisom Onetu. W polskim Internecie zwiększa się popyt na wiarygodne informacje o gospodarce.

wtorek, 03 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1406

Wyspy nowoczesności polskiego szkolnictwa

Opinie dotyczące polskiej szkoły są typowo polskie. Przeważają wśród nich: narzekania, pretensje, kompleks niższości, w najlepszym wypadku politowanie. Tymczasem przynajmniej niektóre z nich przeobrażają się w nowoczesne placówki. Więcej...

poniedziałek, 02 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1405

XXI wiek w e-szkole

Interaktywne lekcje odbywające się w przestrzeni wirtualnej, szkoły wyposażone w multimedialny sprzęt i nauczyciele - specjaliści od cyfrowych technologii. Przyszłość? Tak, ale bliska.

niedziela, 01 marca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1404
Polecamy instytucje projekty platformy Archiwum