Miejsce nowych technologii w edukacji

Odbyła się dyskusja o kształcie polskiej oświaty. Zorganizowane zostały setki spotkań trwających setki godzin. Uzgodniono kształt reformy programowej, co należy uznać za duży sukces. A jednak trudno się cieszyć. Można niestety porównać efekt tej ciężkiej pracy do próby budowania mitycznej wieży Babel. Czy należy spodziewać się, że ta konstrukcja też się zawali?

sobota, 28 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1403

Zwiń e-książkę w rulon jak gazetę

Choć na rynku pojawiają się kolejne urządzenia do czytania e-booków, nadal daleko im do wyobrażeń o giętkich e-książkach i e-gazetach znanych z filmów science fiction. Jednak jak informuje pismo "New Scientist", już za rok będzie można kupić pierwszy wyginający się czytnik elektronicznych książek.

piątek, 27 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1402

WSiP rozpoczął współpracę z Google - liczy na większą sprzedaż książek

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP) rozpoczęły współpracę z Google, dzięki której, w wyszukiwarce Google Book Search znaleźć będzie można fragmenty większości książek wydawnictwa. "W ramach tego projektu udostępnimy do 20 proc. treści naszych kilkuset książek. Liczymy, że docelowo przełoży się to na zwiększenie sprzedaży i podniesienie prestiżu WSiP" - powiedział Karol Żbikowski. Więcej...

czwartek, 26 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1401

Mobilna nauka przyszłością edukacji

Wszyscy, którzy uważają, że nauczanie przez komórkę to fanaberia czy najwyżej moda, powinni zastanowić się nad zmianą zdania. Kilka tygodni temu w Waszyngtonie odbyła się pierwsza w historii konferencja w całości poświęcona korzyściom, jakie już przyniosło wykorzystanie telefonów komórkowych w edukacji. Według niektórych to nie trend – to przyszłość kształcenia.

środa, 25 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1400

Audiobooki podbijają rynek

Audiobooki, książki czytane przez lektora do słuchania na CD lub w plikach mp3, podbiły już USA, Wielką Brytanię i Niemcy, a teraz zaskarbiają sobie coraz szersze rzesze fanów w Polsce. Wydawcy i dystrybutorzy zaczynają z kolei zarabiać coraz większe pieniądze.

wtorek, 24 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1399

Nie słuchaj wykładów, ściągnij je z sieci

Studenci mają kolejny powód, żeby nie chodzić na zajęcia. Zdaniem amerykańskich naukowców pobierając wiedzę w formie elektronicznych plików zdasz egzamin lepiej niż ci, którzy męczą się na sali wykładowej.

poniedziałek, 23 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1398

Studiowanie gier komputerowych

W Krakowie ruszyły studia poświęcone grom komputerowym. Europejska Akademia Gier to pięć kierunków studiów podyplomowych poświęconych tworzeniu gier, które powstały dzięki połączeniu sił Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej.

niedziela, 22 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1397

"Notatki w Internecie"

Jeszcze do 27 marca można wysyłać, w formie stron internetowych, opracowane materiały dydaktyczne wspomagające naukę w ramach zajęć prowadzonych na AGH. Więcej na: http://pl.cel.agh.edu.pl/notatki/.

sobota, 21 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1396

Pierwsza firma w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości na Uniwersytecie Śląskim

Pierwsza firma rozpoczęła działalność w ramach Fundacji Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Cztery studentki politologii założyły firmę, której własnością jest portal www.matura-zdasz.pl. Założona przez studentki firma łączy tradycyjne formy nauczania z nowoczesnymi. Więcej...

piątek, 20 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1395

Nauka o technice, czy technika nauczania?

Nowoczesne technologie przestały być tylko ciekawostką. Znajdują zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie życia. Dlaczego więc nie miałyby zagościć również w edukacji? Łatwo można się przekonać, że dają one nauczycielom możliwość skuteczniejszego dotarcia do młodzieży. Dobrym przykładem są tu tablice interaktywne, wykorzystywane także w polskich szkołach.

czwartek, 19 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1394

Google zakłada uczelnię

Google, NASA i futurolog Ray Kurzweil stworzą Singularity University (Uniwersytet Osobliwości). Uniwersytet będzie kształcił liderów ultranowoczesnych technologii.

środa, 18 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1393

Pierwsze netbooki w szkole już pod koniec marca

Prawdopodobnie już pod koniec marca uczniowie trzeciej klasy jednej ze szkół podstawowych w Katowicach nie będą musieli nieść do szkoły ciężkich tornistrów, bo w klasie czekać będą na nich netbooki z zapisanymi podręcznikami i multimedialnymi narzędziami ułatwiającymi naukę. Więcej...

wtorek, 17 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1392

SL w edukacji (przykłady z najnowszego "e-mentora")

Wirtualne światy oraz serwisy społecznościowe, pierwotnie stworzone jako narzędzie nawiązywania "wirtualnych przyjaźni", obecnie w coraz większym zakresie są wykorzystywane do celów edukacyjnych... O tym traktuje artykuł "Nauczanie języków obcych z zastosowaniem wirtualnych światów oraz serwisów społecznościowych" z najnowszego "e-mentora". Drugi materiał nt. SL w 28. numerze pisma prezentuje wartość środowiska 3D dla dydaktyki na przykładzie projektu "Academia Electronica".

poniedziałek, 16 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1391

Technologytrend.pl - internetowy portret Polaków

W sieci ruszył blog twórców projektu badawczego D-Link Technology Trend, który będzie prezentował badania dotyczące Internetu, który staje się coraz ważniejszym medium dla Polaków.

niedziela, 15 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1390

Transmisja TVN CNBC Biznes za darmo

Grupa ITI po raz pierwszy zdecydowała się uruchomić bezpłatną transmisję online swojego kanału tematycznego poprzez internet. Aby oglądać program TVN CNBC Biznes w sieci należy zobaczyć jedną reklamę komercyjną.

sobota, 14 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1389

The elearning diet: Not recommended for long term results

Like the Atkins diet, numerous boybands and the dot com bubble, is elearning no more than just a passing fad? Rob Chapman pulls no punches in this outspoken opinion piece about the fate of the elearning industry.

piątek, 13 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1388

Psycholog na wyciągnięcie myszki

Polacy chętnie korzystają z porad e-psychologów. Chcą walczyć przez internet ze smutkiem po utracie psa, nieśmiałością, alkoholizmem, bulimią, lękami po zapaleniu marihuany. Pytają, co mają zrobić z mężem w depresji, ojcem zdradzającym matkę i narzeczoną, która nie jest dziewicą. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki internetowej hasło: 'psycholog online'. Wyskakuje kilkaset stron.

czwartek, 12 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1387

Google wprowadza interaktywny serwis map mórz i oceanów

Obrazy dna morskiego, fauna i flora mórz, zatopione wraki, archiwalne zdjęcia z podróży morskich - to wszystko oferuje internetowy koncern Google. Więcej...

środa, 11 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1386

Nowy portal "Uczyć się z historii"

Portal "Uczyć się z historii" w nowej, bogatszej formie, prezentujący m.in. projekty edukacyjne dotyczące historii Polski i jej sąsiadów w XX w., jest już dostępny dla nauczycieli i uczniów - poinformowała jego współautorka Alicja Wancerz-Gluza z Ośrodka "Karta". Więcej...

wtorek, 10 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1385

Start-Up Uses Online Games to Teach Math

Education is one area the Internet has not yet transformed, and a new crop of start-ups and venture capitalists are rushing to fill that void, creating Web tools that serve as home tutors for children who need help outside the classroom. The latest entry is DreamBox Learning.

poniedziałek, 09 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1384

Pierwsza Internetowa Olimpiada Ekonomiczna

Już za miesiąc rozpocznie się pierwsza internetowa drużynowa Olimpiada Ekonomiczna. Cztero- lub pięcioosobowe zespoły będą rywalizować o miano "Drużyny Ekonomistrzów". Każdy może wziąć w niej udział i sprawdzić swoje umiejętności analitycznego myślenia - twierdzi Tomasz Smieszkoł, jeden z twórców gry "Farmersi" - symulacji ekonomicznej, stworzonej, aby uczyć podstaw ekonomii i myślenia ekonomicznego. Właśnie ta gra jest organizatorem olimpiady.

niedziela, 08 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1383

W Gdańsku o kształceniu na odległość

Gdańsk będzie gospodarzem 17. międzynarodowej konferencji dotyczącej kształcenia na odległość. Spotkanie odbędzie się w dniach 10-13 czerwca. Gdańska konferencja zorganizowana zostanie pod hasłem: "Innovation in learning communities. What did you invent for tomorrow?". Więcej...

sobota, 07 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1382

Wystartowało Efektywnie.com - internetowa encyklopedia afiliacji

Przedsięwzięcie Efektywnie.com to nowopowstałe repozytorium wiedzy na temat wszelkich odmian performace marketingu. Według zamierzenia twórców, serwis ma służyć usystematyzowaniu wiedzy o tej stosunkowo młodej dziedzinie, a także pełnić funkcję popularyzacji tego sposobu zarabiania w internecie. Więcej...

piątek, 06 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1381

W 67% polskich domów jest komputer

W 67% gospodarstw domowych w Polsce jest komputer, a 79,6% z nich posiada dostęp do internetu - wynika z analizy Centrum Badań Marketingowych INDICATOR, przedstawionej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).

czwartek, 05 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1380

Ciufcia.pl - serwis dla rodziców i dzieci

Ciufcia.pl to serwis przeznaczony dla rodziców i dzieci. Z każdym dniem korzysta z niego coraz więcej użytkowników. Ciufcia zawiera zabawy interaktywne stworzone z myślą o dzieciach w wieku od 2 do 6 lat.

środa, 04 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1379

Nexto oferuje książki w obcych językach

Asortyment Nexto.pl powiększony został o niemiecko- i anglojęzyczne książki audio i e-książki, przeznaczone dla osób chcących doskonalić umiejętności językowe. Uzupełniają one bogatą ofertę kursów językowych w formatach mp3 i PDF, dostępnych już na Nexto i w sieci cyfrowych sklepów Nextranet.pl.

wtorek, 03 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1378

Poradniki dla rodziców w internecie

Co ósmy internauta odwiedził we wrześniu 2008 serwisy parentigowe - wynika z badania Megapanel PBI/Gemius. Serwisy te cieszyły się przede wszystkim zainteresowaniem kobiet oraz osób między 25 a 34 rokiem życia. Są to strony przeznaczone dla rodziców małych dzieci oraz osób spodziewających się potomstwa. Stanowią one źródło wiedzy i praktycznych porad związanych ze zdrowiem, rozwojem i wychowaniem dziecka.

poniedziałek, 02 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1377

Zrób magistra grając w StarCrafta - tylko w USA

Jaki jest najprzyjemniejszy sposób na zdobycie trzech literek przed nazwiskiem? Wyższa Szkoła Bounce'u i Lansu? Coś w tym stylu. Studenci jednego z amerykańskich uniwersytetów będą mieli zajęcia ze... StarCrafta. Więcej...

niedziela, 01 lutego 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1376
Polecamy instytucje projekty platformy Archiwum