Wydawcy europejscy kontra Google Book Search

Federacja Wydawców Europejskich (FEP) sprzeciwia się rozszerzeniu na kraje UE ugody, jaką Google Book Search ma zawrzeć z wydawcami z USA. W tej sprawie FEP skierowała list do unijnej komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów Viviane Reding - podała Polska Izba Książki. Więcej...

wtorek, 30 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1525

Edukacja w sieci - czy Jarosław Kaczyński miał rację?

Rodzice i nauczyciele drżą z przerażenia. Młody polski internauta (w wieku 16-24 lat) spędza miesięcznie w sieci przeciętnie 60 godzin, czyli dwa i pół dnia (raport Gemius "Polski intenret 2008/2009"). To prawie o 12 godzin więcej niż jeszcze przed rokiem. Gdzie czas na naukę? No właśnie wtedy! Więcej...

poniedziałek, 29 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1524

Google uczy korzystać z Gmaila (po angielsku)

Większość użytkowników nie korzysta nawet z połowy funkcji, które oferuje serwis pocztowy Gmail. Google doskonale o tym wie i postanowiło wypuścić poradnik, który dostępny jest na 3 poziomach trudności. Niestety - na razie tylko w angielskiej wersji językowej.

niedziela, 28 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1523

Don't overlook adults' passion for learning

There has never been a stronger case for adult learning. Businesses that fail to develop their staff are twice as likely to collapse. Firms seeking to reposition themselves for the economic upturn need to invest in their staff's flexibility, responsiveness and skills. Industry must respond enthusiastically to the government's Train to Gain programme, which offers training to workers with few formal qualifications. In an ageing society it makes sense to support older adults to develop new skills, prolonging their working lives.

sobota, 27 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1522

Uczniowie mogą oceniać nauczycieli w sieci

Sąd w Niemczech odrzucił wczoraj pozew nauczycielki, która czuła się pokrzywdzona negatywnymi opiniami uczniów na swój temat w internecie. Sprawa dotyczyła internetowej strony spickmich.de, która pozwala uczniom przyznawać oceny poszczególnym nauczycielom w szkolnej skali 1-6.

piątek, 26 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1521

"Realny i wirtualny świat e-learningu" - konferencja w warszawskim IMM

Przybliżenie zagadnień związanych z najnowszymi trendami w dziedzinie wykorzystania technologii Web 2.0 w e-learningu oraz zastosowania wirtualnej rzeczywistości "Second Life" w edukacji - to cele bezpłatnej konferencji, która odbędzie się w czwartek, 25 czerwca, w warszawskim Instytucie Maszyn Matematycznych. Więcej...

czwartek, 25 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1520

Megapanel - kwiecień 2009 - wyniki kategorii EDUKACJA

W zestawieniu Edukacja spory awans notują serwisy Gazety.pl, która awansuje o pięć oczek na 5. pozycję. Kolejne pięć serwisów, w tym Wirtualna Polska, notują spadki. W kategorii pojawiają się, na miejscu 19., serwisy edukacyjne Interii, z wynikiem 408 tys. RU, 2,48 proc. zasięgu oraz 3,2 mln odsłon. Więcej...

środa, 24 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1519

Druga edycja konkursu filmowego "Matematyka nie kończy się w szkole"

Już 1 lipca br., startuje II edycja konkursu "Matematyka nie kończy się w szkole". Aby wziąć w nim udział, należy stworzyć krótki film promujący królową nauk. Na zwycięzcę czeka m.in. nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. zł. W poprzedniej edycji do konkursu zgłoszono ponad 130 filmowych prac. Organizatorem wydarzenia jest firma Zibi.
Konkurs ma na celu promocję matematyki. I edycję konkursu, w której wzięło udział ponad 130 uczestników, wygrał Damian Pawlikowski z Łodzi, z filmem "Matma na plus" - dostępny na YouTube. Szczegóły dot. konkursu dostępne na stronie: www.Kalkulatory.pl.

wtorek, 23 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1518

Nowy serwis technologiczny Onet.pl

Portal Onet uruchomił TrocheTechniki.pl - serwis technologiczno-społecznościowy o charakterze poradnikowym, skupiający się na tematyce szeroko pojętych technologii użytkowych.

poniedziałek, 22 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1517

Online courses click for recession-weary workforce

Reuters: It is back-to-school season for America's workforce as people turn to education for better degrees that would help position them better in a rapidly shrinking job market.

niedziela, 21 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1516

Wordnik - nietuzinkowy słownik

Słowo słownik od zawsze było kojarzone ze zbiorem słów i wyrażeń, które są uporządkowane w jakiejś hierarchii. Wordnik całkowicie zmienia znaczenie słownika i przenosi go na wyższy poziom.

sobota, 20 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1515

Walne Zebranie Członków SEA

W dniu 19 czerwca 2009 roku odbywa się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia E-learningu Akademickiego. Gospodarzem spotkania jest Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

piątek, 19 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1514

Centrum im. Adama Smitha w sieci

Po 20 latach działalności pierwszego polskiego think tanku, Centrum im. Adama Smitha możemy wreszcie oglądać w sieci: www.smith.org.pl.

czwartek, 18 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1513

Internetowa encyklopedia zdjęć ukończona

Fotopedia - tak nazwano serwis będący zbiorem zdjęć w formie encyklopedii on-line. Twórcy serwisu długo chronili dostęp do niej, wydając kolejne wersje beta w celu wyeliminowania błędów. W tym tygodniu Fotopedię oddano do publicznego użytku.

środa, 17 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1512

Rośnie sprzedaż czytników elektronicznych książek

Elektroniczne książki, czyli e-booki, zdobędą w ciągu kilku najbliższych lat sporą popularność – przewiduje instytut In-Stat. Według jego raportu w 2013 roku na całym świecie rocznie sprzedawanych będzie 30 mln elektronicznych czytników e-booków. Dla porównania – w ubiegłym roku na świecie sprzedano tylko ok. 1 mln takich urządzeń. Więcej...

wtorek, 16 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1511

Dzień Technologii IBM we Wrocławiu

Prezentacje nowoczesnych technologii, wykłady poświęcone informatyce czekają na uczestników Dnia Technologii IBM, który odbędzie się w poniedziałek, 15 czerwca we Wrocławiu. Na osoby, które będą chciały poznać rozwiązania i technologie IBM przed budynkiem Politechniki Wrocławskiej, będzie czekała ciężarówka - IBM Systems Technology Truck. Więcej...

poniedziałek, 15 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1510

Internet na 50 plus

Mówi się, że dzieci rodzą się dziś z myszką i klawiaturą w ręku, a w internecie czują się jak ryba w wodzie. Starszym osobom obsługa komputera czy internetu przychodzi z większym trudem. Co nie znaczy, że internetu okiełznać nie potrafią. Internet nie jest taki straszny, jak go opisują.

niedziela, 14 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1509

E-edukacja - analiza dokonań i perspektyw rozwoju

Ukazała się książka pt. "E-edukacja - analiza dokonań i perspektyw rozwoju", która nawiązuje treścią do zagadnień omawianych podczas V ogólnopolskiej konferencji pt. "Rozwój e-edukacji w ekonomicznym szkolnictwie wyższym". Wersję elektroniczną publikacji (plik pdf) można pobrać ze strony e-edukacja.net.

sobota, 13 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1508

Nowy numer e-mentora!

Z początkiem tygodnia ukazał się nowy, szczególny bo 30. numer dwumiesięcznika "e-mentor". Osobom zainteresowanych e-edukacja polecam lekturę przede wszystkim opracowania nt. alfabetyzacji wizualnej, czyli komunikacji wizualnej oraz tworzenia struktur informacyjnych w multimedialnych materiałach dydaktycznych oraz relację z kursu dla metodyków nauczania online.

piątek, 12 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1507

Lenovo to research tech's effect on learning

A new research initiative called the Global Education Research program will analyze and measure the impact of technology on students' educational experiences in various areas, ranging from first grade through higher education, both inside and outside the classroom. Key words: education technology impact, school technology, technology effectiveness, Global Education Research, 21st century skills.

czwartek, 11 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1506

Designing Learning Spaces for Instruction, not Control

What is amazing to me is that most classrooms and even some virtual learning spaces are still designed with a type of learning in mind that is constrained, fixed and teacher-driven. That is, most classrooms still suffer from what I call "the fireplace" syndrome in which something has to be fixed to a wall (a blackboard, a white board, a projection screen, a smart board, etc.) and usually fronted by some sort of teacher desk or podium.

środa, 10 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1505

Online school implements game-based course

Florida Virtual School (FLVS) is set to pilot what it describes as the first complete online game-based course for high school students. School officials and the game's creators hope the course will help engage students who struggle in traditional classroom settings. Key words: Florida Virtual School, 360Ed, education and gaming, Conspiracy Code, technology, American History.

wtorek, 09 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1504

Pacjenci będą mogli uczyć się przez internet

Dzieci leczone w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu będą mogły pogłębiać swą wiedzę w systemie nauczania internetowego e-learning. Porozumienie w sprawie innowacyjnego projektu podpisali szefowie szpitala, Akademii Górniczo-Hutniczej i spółki ArcelorMittal Poland S.A.

poniedziałek, 08 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1503

Ruszyła szkoła startupów - StartupSchool.pl

Jak robić dobre serwisy internetowe? W Warszawie ruszyła właśnie pierwsza wakacyjna szkoła startupów. Jej uczestnicy w ciągu trzech miesięcy będą tworzyć nowe serwisy internetowe, a także uczyć się, jak skutecznie nimi zarządzać i na nich zarabiać. Wystarczy tylko własny laptop.

niedziela, 07 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1502

Szokujący słownik dla uczniów

W multimedialnym słowniku szkolnym PWN, który w przyszłym roku trafić może do polskich gimnazjów, znalazły się szokujące hasła. Uczniowie dowiedzą się z niego m.in., że "dupa" to potoczne określenie... laski. Pedagog, któremu pokazaliśmy hasła, skomentował je krótko: "O rany boskie!".

sobota, 06 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1501

Komputer zagra z człowiekiem

Nowy komputer IBM potrafi przeszukiwać zasoby wiedzy i filtrować informacje. [...] Dzięki nowej metodzie selekcji informacji Watson będzie mógł się zmierzyć z ludźmi w popularnonaukowym quizie.

piątek, 05 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1500

Audiobooki zdobywają rynek

Audiobooki zdobywają coraz większą popularność, również w Polsce. Wydawcy zaczynają dostrzegać w nich chłonny rynek, decydując się nagrywanie mówionych wersji swoich publikacji, nie traktując przy tym książek audio jako konkurencji dla tradycyjnych, papierowych wydań.

czwartek, 04 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1499

Każdy może zostać samoukiem

Jak zdobyć dodatkowe wykształcenie, gdy brakuje pieniędzy na stacjonarne szkolenia, studia zaoczne i podyplomowe? Co robić, jeśli nie ma czasu na dojazdy i spotkania z nauczycielami? Odpowiedź jest prosta: można kształcić się samemu w domu.

środa, 03 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1498

E-przewodnik po cyfrowych prawach konsumenta

Komisja Europejska uruchomiła przewodnik internetowy eYouGuide, który zawiera praktyczne rady dotyczące tzw. "cyfrowych praw", jakie gwarantuje europejskim konsumentom unijne prawo. Nowy projekt ma zapewnić większe bezpieczeństwo korzystania z nowoczesnych usług.

wtorek, 02 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1497

Konsumenckieabc.pl dla młodych konsumentów

Z okazji Dnia Dziecka UOKiK przygotował internetowy serwis Konsumenckieabc.pl – stronę, która uczy najmłodszych, jak być świadomym uczestnikiem gry rynkowej.

poniedziałek, 01 czerwca 2009        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1496
Polecamy instytucje projekty platformy Archiwum