Chcesz wiedzieć więcej o ogrodnictwie i nie tylko? Wejdź na Skierniewicką Interaktywną Platformę Internetową

Czy można nauczyć się ogrodnictwa, przetwórstwa z internetu? Okazuje się, że tak. Skierniewicki Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa jest największym w Polsce centrum badawczym w zakresie sadownictwa, pszczelarstwa, roślin ozdobnych. Prowadzi również prace wdrożeniowe i upowszechnieniowe, a teraz także edukuje przez internet.

poniedziałek, 31 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1069

Szekspir w sieci

Amerykańskie i brytyjskie biblioteki umieszczą w internecie 75 wydań sztuk Williama Szekspira - wszystkie, jakie ukazały się do roku 1641. Zdygitalizowanie szekspirowskich dramatów i zamieszczenie ich w sieci zajmie cały rok.

niedziela, 30 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1068

Nowe władze ISAHI

Stowarzyszenie Information Systems Academic Heads International (ISAHI) ma nowe władze a w nich reprezentanta z Polski. W ramach międzynarodowych wyborów do Executive Committee, na stanowisko wiceprezesa ISAHI, powołano kierownika Katedry Informatyki Ekonomicznej Uniwersytetu Gdańskiego - prof. Stanisław Wrycza będzie pełnił tę funkcję w okresie 3-letniej kadencji.

sobota, 29 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1067

Portalwiedzy.onet.pl rozbudowany i odświeżony

Portal Wiedzy Wiem ma nową szatę graficzną, wzbogacił się też o nowe działy. Dołączyły do niego serwisy Sciaga.onet.pl, Matura.onet.pl, Szkoly.onet.pl.

piątek, 28 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1066

Blended learning - hybrydy dla specjalistów

Kontrakt SBL to nowopowstała firma oferująca pakiety szkoleniowe w formule blended learning (hybrydowe). Tradycyjne zajęcia warsztatowe są łączone w spójny pakiet z elementami szkoleń elektronicznych. Firma oferuje pakiety dla specjalistów i menadżerów średniego szczebla zajmujących się obsługą klienta i sprzedażą. Unikalną cechą pakietów jest objęcie uczestników opieką mentorską z możliwością konsultowania tematów związanych z aktualnie wykonywaną pracą. Zobacz demo.

czwartek, 27 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1065

Moodle Hacked at Oregon College

Umpqua Community College in Winchester announced that its Moodle course management system had been hacked earlier in the year, potentially exposing student information. According to a statement from the college, there was no evidence that personal records had been affected. The school also noted that the IT department knew how the system had been compromised and had taken steps to address the security vulnerabilities, which included shutting Moodle down temporarily.

środa, 26 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1064

Guardian: My own virtual tutor

Jerome Monahan checks out a range of emerging digital tools which, when customised to meet individual needs, can provide effective study support.

wtorek, 25 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1063

Jak internet zbliża uczonych

Już 300 tys. użytkowników ma Index Copernicus, stworzony przez Polaka globalny serwis dla naukowców. Służy nie tylko nawiązywaniu kontaktów, ale także ocenianiu dorobku pracy badaczy. Aby się do niego dostać, trzeba przejść przez sito weryfikacji.

poniedziałek, 24 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1062

SAS Opens Up SAS OnDemand for Academics

SAS has broadened the availability of SAS OnDemand for Academics, a service that allows faculty and students to integrate advanced data analysis in their teaching and learning activities. Users register for the service, download a SAS software application via the Web, and then perform processing by connecting to a hosted server at SAS.

niedziela, 23 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1061

Bezpłatne kursy e-learningowe dla organizacji pozarządowych

Fundacja Instytut Innowacji zaprasza do udziału w bezpłatnych kursach e-learningowe dla organizacji pozarządowych, które będą dostępne na stronie Instytutu Innowacji www.ii.org.pl do 30 czerwca 2008. Tematyka kursów dotyczy m.in. współpracy z wolontariuszami, kształtowania wizerunku organizacji i zarządzania nią.

sobota, 22 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1060

Oxford Scholarship Online Expands Reach through ebrary

Oxford Scholarship Online (OSO) is making its digital collection of 3,000 Oxford titles available through ebrary, a California-based company that offers an online content management platform for libraries and publishers. OSO is a subscription service providing digital versions of books published through Oxford University Press, the publishing arm of the University of Oxford.

piątek, 21 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1059

Internet zwalnia w Polsce

Miażdżący raport Brukseli o rozwoju telekomunikacji w naszym kraju. Pod względem dostępu do szybkiego Internetu w krajach UE gorzej jest tylko w Bułgarii – ma go co 12. Polak - pisze korespondentka "Rzeczpospolitej" z Brukseli.

czwartek, 20 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1058

Edukacja online dla przedsiębiorczych pań

Ustawiczne poszukiwanie wiedzy jest domeną kobiet czynnych zawodowo. Wśród Polek, pracujących w mikro, małych i średnich firmach coraz popularniejszą metodą nauczania jest e-learning. Odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, Akademia PARP zdecydowała się uruchomić szkolenia o zróżnicowanej tematyce, począwszy od rozwijania firmy, poprzez planowanie sprzedaży i PR a kończąc na własności intelektualnej i przemysłowej. Więcej...

środa, 19 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1057

Resort nauki nadal hamuje rozwój e-studiów

Uczelnie będą mogły prowadzić maksymalnie 60 proc. zajęć przez internet. Tak wynika z przygotowanego przez resort nauki projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie kształcenia na odległość. SEA proponuje, aby o tym, jaki procent zajęć może odbywać się w świecie wirtualnym, a jaki - w realnym decydowały senaty uczelni.

wtorek, 18 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1056

Tele-learning w ofercie ROI Consulting

Pierwsza w Polsce platforma tele-learningowa jest już w ofercie ROI Consulting. Platforma służy udostępnianiu usług szkoleniowych w nowym, nieznanym dotąd na otwartym rynku kształcie. Rozwiązanie ROI Consulting umożliwia przeszkolenie kilkuset użytkowników jednocześnie. Zastosowanie tele-learingu w procesie szkoleń, to przede wszystkim wsparcie dla tradycyjnej metody nauczania. Jednym z ciekawszych zastosowań platformy tele-learningowej jest możliwość realizowania testów poszkoleniowych. Wystarczy zadzwonić pod wskazany numer, system identyfikuje użytkownika i automatycznie generuje test właściwy konkretnemu szkoleniu. Więcej...

poniedziałek, 17 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1055

Zmiany w regulacjach dot. e-learningu w opinii minister Barbary Kudryckiej

Wraz z pojawieniem się projektu rozporządzenia MNiSW zmieniającego zasady prawne dot. e-learningu minister Barbara Kudrycka wyjaśnia - Poprzednie rozporządzenie nie było dobre: przepisy niepotrzebnie komplikowały warunki, jakie muszą spełnić uczelnie by kształcić na odległość. Wprowadzone przez nas zmiany to przede wszystkim reakcja na postulaty środowiska akademickiego. Najważniejsza dotyczy paragrafu 5. dotyczącego proporcji liczby godzin zajęć prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W nowym rozporządzeniu ustaliliśmy te proporcje na jednym poziomie - bez różnicowania go ze względu na uprawnienia szkół wyższych do nadawania stopni naukowych. Takie uprawnienia mają przecież w przypadku kształcenia na odległość mniejsze znaczenie, zwłaszcza że już na etapie starań o uprawnienia do prowadzenia danego kierunku studiów uczelnia musi wykazać, że dysponuje wymaganą kadrą naukową. Nie ma powodów, by na potrzeby kształcenia na odległość wprowadzać dodatkowe wymagania dotyczące uprawnień do doktoryzowania czy habilitacji. Jestem przekonana, że ta zmiana przyczyni się do rozszerzenia możliwości wykorzystania przez uczelnie metod i technik kształcenia na odległość zarówno na studiach stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.
Jeżeli chodzi o wysokość progu - proporcji zajęć - prof. Kudrycka dodaje, iż to oczywiście dopiero projekt rozporządzenia i teraz, na etapie konsultacji społecznych będziemy bardzo uważnie przysłuchiwać się ocenom i komentarzom na jego temat. Jeśli okaże się, że np. w opinii zainteresowanych próg powinien wynosić nie 60 a 70% - zapewne to uwzględnimy.

niedziela, 16 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1054

Nowy projekt rozporządzenia MNiSW w sprawie e-learningu

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego szykuje nowelizację regulacji dotyczących kształcenia na odległość. Wprowadzone pół roku temu rozporządzenie spotkało się z dużą krytyką ze strony środowiska akademickiego. Obecnie proponowana nowelizacja eliminuje dwa najbardziej kontrowersyjne zapisy – różnicowanie uczelni ze względu na uprawnienia naukowe przy określaniu procentu zajęć online oraz specjalne prawa dla studiów organizowanych poza Europą.
To ważny kierunek zmian jednakże działania Ministerstwa można uznać jako zbyt ostrożne. Obowiązujące rozporządzenie ma więcej wad i regulacji wartych zmiany. Kompleksowe modyfikacje wymagają wprowadzenia nowego rozporządzenia. Własny projekt rozporządzenia zgłasza Stowarzyszenie E-learningu Akademickiego.

sobota, 15 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1053

CNN: Apollo Group (University of Phoenix) Declines

Apollo Group Heads Lower As Analyst Downgrades on Poor New Student Enrollment. Shares of Apollo Group Inc., an education company that operates the University of Phoenix, dropped Monday after an analyst cut his rating on the stock to "Sell" because of poor new-student enrollment and weakness in the student-lending market. In early trading, the stock slipped $2.30, or 3.8 percent, to $59.10. More...

piątek, 14 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1052

Europejski MIT może ruszyć latem

Już latem swoja działalność może rozpocząć Europejski Instytut Innowacji i Technologii, który w założeniach miał być europejskim odpowiednikiem słynnego Massachusetts Institute of Technology (MIT). Komisja Europejska zaproponowała by Instytut zbudować jako sieć współpracujących ze sobą wspólnot wiedzy i innowacji (WWI).

czwartek, 13 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1051

Jak zwiększać czytelność tekstu w internecie?

Tekst na ekranie czytamy ok. 20% wolniej niż tekst drukowany. Dlatego tak istotne dla efektywności czytania jest przestrzeganie reguł pisania na potrzeb internetu. Symetria za pomocą eye trackingu sprawdziła, które z metod formatowania tekstu wpływają na łatwość odnajdywania kluczowych informacji. Niektóre z wyników zaskakują i stawiają pod znakiem zapytania pewne konwencje. Więcej...

środa, 12 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1050

Rapid e-learning, as an informal educational tool for advanced students

This article deals with the possibility of introducing rapid e-learning software, usually used by teachers and content producers, into a hybrid learning paradigm and informal educational tool. More...

wtorek, 11 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1049

What Do You Mean When You Say "Usability"?

Usability and e-learning seem a natural fit... If you are using the term interchangeably with "assessment"—whether by students or experts or perhaps yourself as the surrogate student and actual expert—then you are using it to mean something less than it should. If you think of usability as meaning quality, particularly as it refers to the quality of the content, you're addressing an important criterion of usability, but you are not getting at the crux of the matter. Likewise, if you equate usability with validation, particularly as it refers to the functionality of the learning management system (LMS), then you are again restricting usability to something that can be checked, confirmed, and certified as usable, but you are not getting at the true meaning of usability.

poniedziałek, 10 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1048

The impact of new XML technologies on the concept of learning object reusability

While the training industry sees the value of content reuse, most practitioners are generally skeptical of the reality of it. According to leading analysts, learning content reuse today is limited to simple reuse in e-learning formats. The project at SDSU will explore the promise of XML to enable true learning object reuse across multiple delivery formats and within multiple audience contexts. More...

niedziela, 09 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1047

Prof. Bralczyk w TVN Lingua

Na antenie TVN Lingua pojawił się program prof. Jerzego Bralczyka "Na słówko". Kanał wprowadził do ramówki także "Poranne pasmo dla najmłodszych".

sobota, 08 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1046

Laboratorium gier edukacyjnych

Popularność gier komputerowych i video skłania instytucje edukacyjne do zastanowienia się nad wykorzystaniem tych narzędzi w edukacji społecznej. W Nowym Jorku powstało laboratorium PETLab, które zajmować się będzie badaniem gier i symulacji w procesie edukacji oraz projektowaniem i rozwojem gier edukacyjnych dla podmiotów publicznych i prywatnych.

piątek, 07 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1045

Rewolucja, której nie było

Upadek rynku książek, czy wielki niewypał. Czy ktoś jeszcze dziś czyta książki z komputera? Książki elektroniczne czyli ebooki zapowiadane były jako rewolucja na rynku księgarskim. Miały sprawić, że z półek znikną papierowe wydawnictwa. Prognozowano, że teraz zawsze już czytać będziemy z monitorów komputerowych i czytników w rodzaju Kindle lub Sony Reader...

czwartek, 06 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1044

Internetowy Konkurs Matematyczny MATMIX.pl osiągnął półmetek

Trwająca od listopada 2007 roku, trzecia już edycja Internetowego Konkursu Matematycznego MATMIX.pl cieszy się ogromnym zainteresowaniem - do udziału w niej zgłosiło się 6200 uczniów z 1380 szkół z całej Polski. Więcej...

środa, 05 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1043

Menedżerowie mają szansę dzięki e-learningowi

Menedżerowie to grupa, która potrzebuje stałego podnoszenia kompetencji, szybkiego i ciągłego dostępu do wiedzy odpowiadającej na konkretne, indywidualne potrzeby, w każdym czasie, który można efektywnie wykorzystać. Dlatego też chętnie promują takie rozwiązania w swoich organizacjach wśród własnych pracowników. E-learning oznacza bowiem indywidualizację i optymalizację procesu uczenia się...

wtorek, 04 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1042

Creating a Collaborative Syllabus Using Moodle

A "collaborative syllabus" is one in which the students have the ability to help determine the specifics of a course. Those specifics can be any element that a professor is willing to be flexible with (such items as the objectives, grading, attendance policies, types of assignments, and so on). The logic behind this tool is that by actively participating in the creation of the syllabus, students are able to signal what they want to learn and how they want to learn it and then (potentially) set the standard by which they will be accountable.

poniedziałek, 03 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1041

Globalny projekt online - "Encyklopedia życia"

W sieci powstał nowy globalny projekt informacyjny - "Encyklopedia życia" (Encyclopedia of Life). Wirtualna encyklopedia, stworzona przez biologów-naukowców, będzie posiadała ponad 1 mln. haseł, w których opisane będą różnorodne rodzaje żywych istot na Ziemi. Do tworzenia globalnego poradnika biologicznego mogą teraz dołączyć wszyscy internauci.

niedziela, 02 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1040

Forum Zdrowia - edukacja i informacja medyczna

Forum Zdrowia ma być pierwszym w Polsce serwisem informacyjno-edukacyjnym, który jest jednocześnie bezpłatną poradnią internetową. Za pośrednictwem czatów, forum oraz owej poradni on-line, możemy porozmawiać z najlepszymi specjalistami w swych dziedzinach. Możemy też zadawać pytania autorom publikowanych na serwisie artykułów.

sobota, 01 marca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1039
Polecamy instytucje projekty platformy Archiwum