MEN chce, żeby każdy uczeń miał swój komputer

Komputer dla każdego ucznia - tego chce Ministerstwo Edukacji Narodowej. Pomysł dobry, ale drogi. Dyrektorzy szkół muszą dokonywać akrobacji w szkolnych planach, a samorządowcy powinni już szukać pieniędzy na dodatkowe lekcje i komputery. Na stronie internetowej MEN-u jest już projekt zmian w rozporządzeniu o ramowych planach nauczania. Znajduje się w nim zdanie: "na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z informatyki, elementów informatyki i technologii informacyjnej liczba uczniów w grupie nie może przekraczać liczby stanowisk komputerowych w pracowni komputerowej".

piątek, 29 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1038

Second Life becomes arena for promotion of education

Second Life offers virtual classrooms for major colleges and universities, including the University of Florida, Princeton, Rice University, University of Derby (UK), Vassar College, the Open University (UK), Harvard, INSEAD, VU university of Amsterdam (Holland), TU Delft (Holland)...

czwartek, 28 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1037

Elektroniczny dziennik ucznia

Błogosławieństwo dla rodziców, przekleństwo dla wielu uczniów - o elektronicznym dzienniku pisze "Polska". Dzięki niemu rodzice mogą na bieżąco przez internet kontrolować postępy w nauce swoich dzieci. Funkcjonuje już w blisko 200 szkołach w Polsce.

środa, 27 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1036

Rozmowa o nauczaniu 2.0

Coraz nowsze interaktywne narzędzia kształcenia online oraz częstsze korzystanie przez wykładowców z nowoczesnych technologii edukacyjnych umożliwiają osobom uczącym się szerszą partycypację w procesie nauczania, jak również branie większej odpowiedzialności za własny proces uczenia się w ramach studiów w szkole wyższej.

wtorek, 26 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1035

"Platforma @ntykorupcyjna" - antykorupcyjny kurs internetowy

To internetowy kurs organizowany przez Wyższą Szkołę Administracji Publicznej (WSAP) w Białymstoku. Ma pokazać sposoby walki z tym zjawiskiem i promować antykorupcyjne zachowania. Partnerem i inspiratorem projektu, który ma charakter pilotażowy, jest Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) - organizacja pozarządowa, która od 2001 roku organizuje akcje społeczne służące promowaniu postaw antykorupcyjnych. 4-miesięczny kurs skierowany jest do uczniów, studentów i nauczycieli. Więcej...

poniedziałek, 25 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1034

Focus.pl popularno-naukowy

Wydawnictwo G+J uruchomiło portal Focus.pl, skierowany do osób, które interesują się tematyką popularno-naukową. Użytkownicy serwisu będą mogli w nim publikować w nim własne artykuły, tworzyć galerie zdjęć i filmów. Najaktywniejsi członkowie serwisu zdobywają atomy (punkty) i budują swoją pozycję w społeczności.

niedziela, 24 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1033

Kurs e-learning dla dzieci

Fundacja Dzieci Niczyje udostępniła pierwszy z sześciu bezpłatnych kursów e-learning z zakresu bezpieczeństwa w Internecie. "Projekt współrealizowany jest przez Fundację Grupy TP i zakłada produkcję kursów, których adresatami będą uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Dodatkowo przewiduje stworzenie kursów e-learning dla rodziców i nauczycieli". Więcej...

sobota, 23 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1032

Notatki z samoprzylepnych kartek będzie można przetwarzać w komputerze

System "Quickies", pozwalający organizować w komputerze ręcznie pisane notaki stworzyli naukowcy z Massachusetts Institute of Technology. Aby w pełni skorzystać z systemu elektronicznych notatek potrzebne są zmodyfikowane karteczki typu Post-It, elektroniczny pad (rozpoznający pismo odręczne) i komputer z odpowiednim oprogramowaniem. Więcej...

piątek, 22 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1031

Dzięki Komisji Europejskiej tłumaczenie wspomagane komputerowo bardziej dostępne

Komisja Europejska podejmuje dalsze działania w celu promowania wielojęzyczności - utrzymywany przez Komisję zbiór około 1 miliona zdań z wysokiej jakości tłumaczeniami na 22 z 23 oficjalnych języków UE - jest jak dotychczas największym zbiorem w tak wielu językach. Teraz jest on ogólnodostępny. Takie dane są szczególnie przydatne dla twórców systemów tłumaczenia maszynowego, w których automatyczne oprogramowanie tłumaczeniowe "uczy się" prawidłowego i zgodnego z kontekstem tłumaczenia słów i wyrażeń na podstawie tekstów przetłumaczonych metodą tradycyjną. Dane te mogą również być przydatne dla innych rodzajów oprogramowania językowego, jak np. programów sprawdzających pisownię lub gramatykę, słowników internetowych i wielojęzycznych systemów klasyfikacji tekstów. Więcej...

czwartek, 21 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1030

Edukacyjne laptopy za 1000 zł

Komputery przenośne stworzone główne z myślą o uczniach i studentach są tańsze i prostsze w obsłudze od tradycyjnych notebooków. W drugim kwartale tego roku do polskich sklepów trafi pierwszy taki komputer.

środa, 20 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1029

Akademia Bezpiecznego Internetu

Internet to globalna społeczność, w której trzeba wiedzieć jak się zachowywać, aby nie zaszkodzić innym i samemu ustrzec się przed różnymi niebezpieczeństwami. Ta wiedza potrzebna jest zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Obecnie w Polsce dostępnych jest kilka serwisów, pomagających dzieciom i ich rodzicom w bezpiecznym i mądrym korzystaniu z sieci.

wtorek, 19 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1028

Bezkrytyczna wiedza z sieci

Internet ułatwia dotarcie do olbrzymiej ilości informacji o najróżniejszej wartości, jednak nie przyczynia się do powiększania zasobu wiedzy przeciętnego użytkownika. Naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii przeprowadzili badania, z których wynika, że w sieci przywiązujemy większą wagę do tych informacji, które potwierdzają nasze wcześniejsze przekonania.

poniedziałek, 18 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1027

Powstaje projekt e-Zdrowie

Projekt e-Zdrowie, który powstaje na Dolnym Śląsku, ma umożliwić stworzenie cyfrowych baz danych pacjentów oraz rozwój telemedycyny. Ma być zrealizowany do końca 2011 roku, kosztem blisko 75 mln złotych. Więcej...

niedziela, 17 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1026

Nowy numer e-mentora

14 lutego br. ukazał się nowy, 23. numer dwumiesięcznika e-mentor. W tym wydaniu, z zakresu e-edukacji, polecić należy artykuły nt. wirtualnych pacjentów jako narzędzia nauczania oraz Shibboleth czyli uniwersalnego klucza do serwisów edukacyjnych, jak również opracowania dotyczące Web 2.0 i Web 3.0 w kontekście rozwoju e-learningu. Na temat wagi e-learningu w kształceniu akademickim przeczytać można również w wywiadzie z przewodniczącym PKA.

sobota, 16 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1025

E-egzamin gimnazjalny

Rusza E-egzamin 2008. To pierwszy w Polsce próbny egzamin gimnazjalny z części matematyczno-przyrodniczej, przeprowadzany drogą elektroniczną. Uczniowie będą zdawać go przy komputerach podłączonych do internetu, a zadania będą miały ciekawą, multimedialną formę. Następnego dnia po egzaminie każdy zdający pozna swój wynik, a szkoła otrzyma zadania egzaminacyjne, które będzie można wykorzystać w pracy dydaktycznej.

piątek, 15 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1024

Comarch nadal będzie rozwijać NBPortal

Comarch podpisał z Narodowym Bankiem Polskim kolejną umowę na rozwój oraz utrzymanie Portalu Edukacji Ekonomicznej NBP. Poza utrzymaniem portalu umowa przewiduje również bardzo mocny rozwój usług multimedialnych i interaktywnych utwierdzających pozycję platformy w świecie Web2.0.

czwartek, 14 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1023

Filmowy projekt edukacyjny IPN

Krótkie fragmenty filmów pokazujących różne aspekty rzeczywistości PRL, pomocne w nauczaniu historii tego okresu - znalazły się w materiałach edukacyjnych wysyłanych przez IPN do szkół ponadpodstawowych. Więcej...

środa, 13 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1022

Virtual Workplaces in the Classroom

Today's business students have grown up with computer-based simulations. So it's only natural that business simulations are growing in popularity in business-school programs — and threatening the once unassailable dominance of the case study. Online simulations tend to be closer to reality than lectures and straight theory. More...

wtorek, 12 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1021

Już 12,5 miliona Polaków w sieci

Z badań NetTrack wynika, że w 2007 roku z internetu korzystało aż 41,5% Polaków w wieku powyżej 15. roku życia. Dostęp do sieci miało więc 12,5 miliona mieszkańców naszego kraju. Z internetu korzysta nieco więcej panów (51%) niż pań (49%).

poniedziałek, 11 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1020

Internet na wsi dzięki Centrom Kształcenia na Odległość

Mieszkańcy wsi mogli się jeszcze parę lat temu czuć poszkodowani, bo to przecież w miastach wcześniej można było korzystać z internetu. Teraz jednak szybko nadrabiają zaległości. Ci, którzy nie mają internetu w domu mogą korzystać z niego np. w Centrach Kształcenia na Odległość - opisuje "Dziennik Zachodni".
"Jesteśmy teraz na etapie wyposażania centrów w sprzęt. Właściwie wszystkie w województwie powinny ruszyć dosłownie na dniach" - zapewnia Ryszard Kłak, wicedyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego w Bytomiu. Z tego samego unijnego źródła są finansowane też tzw. wioski internetowe. Pierwszą w Polsce otwarto w grudniu ubiegłego roku we wsi Grabowa w gminie Łazy.

niedziela, 10 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1019

e-projekt Pomysł na sukces

E-learning to sposób na nowy zawód, podniesienie kwalifikacji osób po 50 roku życia zagrożonych zwolnieniem z pracy. O projekcie "Pomysł na sukces" opowiada Aureliusz Myrcik, specjalista ds. szkoleń.

sobota, 09 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1018

Report looks at schools' success with Moodle

A new report from the Consortium for School Networking (CoSN) aims to introduce educators to Moodle, an open-source software program for managing courses online. Moodle enables teachers to develop online curricula and lesson plans, administer assignments and quizzes, and participate in professional development activities from home. It also allows students to engage in lessons off-site if they have internet access, providing a valuable school-to-home connection that can maximize learning. More...

piątek, 08 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1017

Nabór ekspertów do ewaluacji ex-post dla Leonardo da Vinci

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowa Agencja Programu "Uczenie się przez całe życie" ogłasza nabór ekspertów, którzy są zainteresowani ewaluacją projektów ex-post. Ewaluacja obejmuje wyniki (produkty) wszystkich projektów, realizowanych w ramach programu Leoanrdo da Vinci (pod kierunkiem polskich instytucji we współpracy z partnerami zagranicznymi) - w tym m.in. projektów e-learningowych.

czwartek, 07 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1016

Wirtualne środowisko biznesowe – Second Life menedżera

Efektywne szkolenia przy pomocy "wirtualnych środowisk biznesowych" polegają przede wszystkim na prezentacji i analizie danych biznesowych; to funkcje, z którymi komputery są w stanie poradzić sobie szybko i precyzyjnie. Przykładami gier strategicznych są Emerald, Global Management Challenge, Marketpace i kilka innych obecnych na naszym rynku. W takich projektach nauka łączy się z praktyką, a zdobywaniu wiedzy towarzyszy zdrowy duch rywalizacji. Więcej...

środa, 06 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1015

Na Kujawach powstaje sieć informacyjna

Jeszcze w tym miesiącu użytkownicy internetu otrzymają dostęp do Kujawsko-Pomorskiej Sieci Informacyjnej, która połączy wiele miejskich instytucji, w tym szkoły i biblioteki. Wkrótce, w ramach sieci, pojawią się także nowoczesne usługi.

wtorek, 05 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1014

Giunti Labs and Cegos announce global partnership

Giunti Labs, Europe's leading e-learning and mobile learning content management technology provider, is partnering with Cegos, the number one European training company. Under the terms of this strategic partnership, Cegos will promote Giunti Labs’ learn eXact learning content management system (LCMS) suite of products as its first choice content production tool. Giunti Labs will promote the Cegos course catalogue alongside its own bespoke content production services. More...

poniedziałek, 04 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1013

Kurs e-learningowy dla nauczycieli nt. GPW i rynku kapitałowego

Ruszyły zapisy na kolejne edycje e-learningowego kursu pt. Giełda Papierów Wartościowych i rynek kapitałowy. Celem Kursu jest kształcenie lokalnych liderów, dysponujących wiedzą z zakresu rynku kapitałowego, niezbędną w inwestowaniu, jak również w propagowaniu problematyki giełdowej i finansowej w środowisku, w szczególności wśród młodzieży szkolnej. Program skierowany jest do nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów kierunków ekonomicznych i pedagogicznych. Udział w Kursie jest nieodpłatny.
Kurs realizowany jest przez FERK i FPAKE, pod patronatem KNF oraz GPW. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem limit przyjęć dla II i III edycji Kursu został zwiększony – z 40 na 120 uczestników. Zapisy przyjmowane są do dnia 18 lutego br. Kurs rozpoczyna się 3 marca i trwa trzy miesiące.

niedziela, 03 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1012

U.K. teachers: Web plagiarism a serious problem

Fifty-eight percent of the teachers interviewed in a questionnaire presented by the Association of Teachers and Lecturers, an educators' union in the U.K., had come across plagiarism among their sixth-form pupils - those who are in their final two years of secondary education.

sobota, 02 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1011

Polscy pracodawcy boją się e-learningu

Nauczanie przez internet jest na dzień dzisiejszy najbardziej zaawansowanym i jednym z najskuteczniejszych sposobów przekazu wiedzy i prowadzenia szkoleń. Daleko nam jednak do Zachodu, gdzie przedsiębiorcy i ich pracownicy od lat korzystają z zalet tej formy kształcenia zawodowego. Specjaliści Akademii PARP przeprowadzili badania w sektorze MŚP, analizujące stosunek do e-learningu w Polsce.

piątek, 01 lutego 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1010
Polecamy instytucje projekty platformy Archiwum