Zinio Inside - cyfrowa prasa za darmo

Zinio Systems LLC udostępnił nowatorską wyszukiwarkę zawartości e-prasy. Umożliwia ona nie tylko odnalezienie pożądanej frazy w zawartości całego e-czasopisma, ale również zapoznanie się z kompletnym artykułem jeszcze przed zakupem wydania.

niedziela, 30 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1313

Nowe spojrzenie na historię - historia w internecie

Czy w internecie można rzetelnie upowszechniać wiedzę historyczną? Jak wygląda to w naszym kraju i za granicą? Czy w Polsce istnieje nowoczesne dziennikarstwo historyczne? - pytają organizatorzy multimedialnej konferencji "Nowe spojrzenie na historię - historia w internecie", która odbędzie się 29 listopada w Warszawie, w ramach XVII Targów Książki Historycznej. Więcej...

sobota, 29 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1312

Przez radio do informatyki – edukacja przez podcasting

"Popularyzacja nauki i techniki to działalność niszowa. Nie jest prosto przekonać innych, że to dobry pomysł na radio. Z naszych doświadczeń wynika jednak, że warto przecierać szlaki" – mówi Jarosław Dalecki. Jego dwie autorskie audycje z komputerową myszką w roli głównej, emitowane na antenie Polskiego Radia Szczecin i udostępniane w internecie, mają bawić zarówno dzieci, jak i dorosłych, a przy tym uczyć informatyki i popularyzować wiedzę o najnowszych osiągnięciach technologicznych w tej dziedzinie. Więcej...

piątek, 28 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1311

Gates na prowincji

Rząd Tuska i jeden z najbogatszych ludzi świata Bill Gates chcą zamienić umierające polskie biblioteki w centra kultury na miarę XXI wieku. Dają na to 200 mln zł.

czwartek, 27 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1310

Megapanel - serwisy edukacyjne we wrześniu

Wrzesień przysłużył się serwisom edukacyjnym - Wikipedia notuje ponad 1,2 mln Real Users więcej, niż w wakacje. Bardzo duży awans, z 14. na 4. miejsce, notuje serwis bryk.pl. Od razu na 10. pozycji awansuje serwis z opracowaniami shvoong.com. Więcej nt. megapanelu i serwisów tematycznych na stronach Media2.

środa, 26 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1309

Wirtualna poradnia profesora Bralczyka

Czy na popularnych internetowych blogach obowiązuje poprawna polszczyzna? W jaki sposób trafić do milionów młodych internautów, którzy czytają setki blogów, stron i tworzą własne wpisy? Znany językoznawca, prof. Jerzy Bralczyk przyjął wyzwanie i za pomocą wideobloga udziela porad językowych w Internecie pod adresem www.mojageneracja.pl/4142.

wtorek, 25 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1308

Przychodzi e-baba do lekarza

Wirtualny pacjent zamiast rycin w podręcznikach. Wkrótce studenci medycyny już od pierwszego roku będą poznawać sztukę lekarską, lecząc... e-pacjentów. "Wirtualny pacjent" to program komputerowy symulujący wizytę lekarską, w trakcie której student-lekarz ma zdiagnozować schorzenie i zaproponować leczenie przy użyciu rzeczywistej historii choroby anonimowego pacjenta. Później sprawdza, czy jego metody leczenia okazały się skuteczne.
Projekt został również opisany na łamach "e-mentora" (w lutym 2008 r.).

poniedziałek, 24 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1307

Google uśmierca wirtualny świat Lively

Do końca grudnia Google zamknie Lively - wirtualny świat oparty na przeglądarce.
Odpalony w lipcu Lively, jest alternatywą Google dla Second Life oraz innych wirtualnych środowisk. Jak podała firma, Lively zostało stworzone przez Google Labs, ponieważ chciano by użytkownicy mieli możliwość interakcji z przyjaciółmi oraz by mogli wyrazić się w nowy sposób. Więcej...

niedziela, 23 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1306

Nie odrobił lekcji, bo zepsuł się komputer

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego wśród brytyjskich nauczycieli, ostatnio uczniowie zdecydowanie częściej usprawiedliwiają brak pracy domowej niesprawnym komputerem, niż nadmiernym apetytem domowego czworonoga.

sobota, 22 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1305

Europejska biblioteka interaktywna już otwarta

Europeana to największa multimedialna biblioteka w Europie. Od teraz internauci z całego świata mają otwarty dostęp do ponad dwóch milionów książek, fotografii, obrazów i archiwalnych dokumentów. Komisja Europejska zapowiada, że to dopiero początek.
Już jednak teraz zachęcamy do wizyty na stronie: www.europeana.eu.

piątek, 21 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1304

Wikipedia wkracza do orzecznictwa sądów

Urzędnicy i sędziowie przy interpretowaniu przepisów coraz częściej odwołują się do Wikipedii. Aby się o tym przekonać wystarczy skorzystać chociażby z Centralnej Bazy Orzeczeń Sądów Administracyjnych. Po wpisaniu słowa "Wikipedia" pojawia się odesłanie do kilkunastu wyroków, w których ono występuje.

czwartek, 20 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1303

Tygodnik Polityka z transmisją online

"Zielone technologie dla klimatu" to temat najnowszej debaty prowadzonej w ramach Naukowego Salonu Polityki. Spotkanie odbędzie się jak zwykle w redakcji Polityki, w środę, 19 listopada o godz. 18:00, a po raz pierwszy będzie również transmisja online (http://www.transmisjeonline.pl/salonpolityki).

środa, 19 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1302

50,000 e-learning courses completed by Marston's in under a year

An astounding 50,000 e-learning courses have been completed in the past 11 months by Marston’s employees - and the numbers are set to rise. More...

wtorek, 18 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1301

Research reveals public sector leading the way in eLearning

Public sector organisations are leading their private sector counterparts in the uptake of eLearning tools and instruments, according to a new study commissioned by IMC Learning. More...

poniedziałek, 17 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1300

Grasz w internecie, a ktoś korzysta z Twojego mózgu

Projekty w rodzaju SETI@home już naukowcom nie wystarczają. Badacze zaprzęgają do pracy nie tylko nasze domowe komputery, ale wykorzystują też moce obliczeniowe naszych mózgów. Niektóre gry internetowe to zamaskowane projekty badawcze - donosi najnowszy "New Scientist". Więcej...

niedziela, 16 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1299

Wyszukiwarka internetowa jako narzędzie edukacji

Czy warto wydawać pieniądze na wielotomowe encyklopedie skoro praktycznie wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć, jest już w sieci? Poszukiwania ułatwiają wyszukiwarki, bez których odnalezienie się w gąszczu informacji byłoby niewykonalne. Skuteczne posługiwanie się wyszukiwarką internetową jest dziś jedną z najważniejszych kompetencji życiowych.

sobota, 15 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1298

MEGAsłownik.pl: nowy słownik synonimów i antonimów

Zasoby serwisu MEGAslownik.pl zostały wzbogacone o nowy słownik synonimów i antonimów. Pozwoli on szybko odnaleźć brakujące słowo, a także przyczyni się do poszerzenia wykorzystywanego słownictwa. Więcej...

piątek, 14 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1297

Rozwój e-edukacji w ekonomicznym szkolnictwie wyższym

13 listopada br. to dzień V konferencji e-edukacja.net organizowanej przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych wraz publicznymi uczelniami ekonomicznymi - założycielami Fundacji. Tegoroczne spotkanie odbywa się w murach Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Zapoznaj się z programem, jak również publikacjami z poprzednich edycji konferencji.

czwartek, 13 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1296

Ruszyła Audioteka.pl

Zadebiutował serwis Audioteka.pl zajmujący się wyłącznie dystrybucją audiobooków online w formacie do bezpośredniego pobrania i odtwarzania na komputerze, na odtwarzaczach mp3, telefonach komórkowych czy sprzęcie domowym.

środa, 12 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1295

Parlament w sieci

Wystartował serwis społecznościowy Nasz-Parlament.pl, poświęcony działalności polskiego parlamentu.

wtorek, 11 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1294

Generacja Y a edukacja

W dorosłe życie wchodzi właśnie pokolenie, które socjolodzy określają mianem generacji Y. Są to osoby młode, w wieku od 15 do 28 lat, które od wczesnych lat życia mają na co dzień do czynienia z nowymi technologiami i nie wyobrażają sobie funkcjonowania w świecie bez telefonu komórkowego, odtwarzacza mp3 czy swobodnego dostępu do internetu.

poniedziałek, 10 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1293

Prywatny nauczyciel w komputerze

Czy powinniśmy kupować gry edukacyjne? Zdania na ten temat są podzielone. Jedni zachwalają korzyści rozwojowe, inni, wręcz przeciwnie, mówią, że nic nie jest w stanie zastąpić nauczyciela i wyjaśnić pojawiających się w trakcie gry wątpliwości. Popularność komputerów i ich dostępność oraz coraz mniejsza ilość czasu, jaką mamy, sprzyja sięganiu po formy nauki, które umożliwiają przyswajanie wiedzy w momencie, który nam najbardziej odpowiada.

niedziela, 09 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1292

Były szef Interii stworzył przychodnię 2.0

Ruszył serwis z kategorii Health 2.0 umożliwiający m.in. prowadzenie wirtualnych kart chorób przez pacjentów oraz współpracę z innymi chorymi oraz opiekunami w celu poszukiwania optymalnych metod radzenia sobie z konkretnymi problemami zdrowotnymi - http://www.przychodnia360.pl.

sobota, 08 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1291

Tysiące książek audio na Nexto.pl

W grudniu do oferty Nexto dołączonych zostanie kilka tysięcy książek audio. Użytkownicy będą mogli wybierać spośród tysięcy polsko i obcojęzycznych pozycji, dostępnych w formacie plików mp3 do ściągnięcia.

piątek, 07 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1290

Prof. Markowski - dzięki internetowi Polacy zaczęli pisać

Dzięki internetowym sposobom komunikacji, jak czaty, maile i blogi Polacy zaczęli pisać. Internetowa polszczyzna jest "skrzyżowaniem" języka pisanego i mówionego, tworzy też nową jakość - ocenia językoznawca, przewodniczący Rady Języka Polskiego prof. Andrzej Markowski. Więcej...

czwartek, 06 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1289

Pomóż niewidomym, zeskanuj książkę

Możesz pomóc niewidomym studentom i zgłosić się do pomocy w Bibliotece Książki Cyfrowej przy UW. Im więcej chętnych, tym więcej książek można dla nich przygotować.

środa, 05 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1288

Kryteria oceny kursu internetowego - premiera

Stowarzyszenie E-learningu Akademickiego udostępnia autorskie Kryteria oceny kursu internetowego. To rozbudowany zbiór kryteriów, dzięki którym każda zainteresowana osoba może kompleksowo ocenić znane jej kursy internetowe. Kryteria prezentowane są w czterech kluczowych obszarach - Organizacji kursu, Opracowania kursu, Prowadzenia kursu oraz Ewaluacji kursu. Zapraszamy do bezpłatnej rejestracji i powszechnego wykorzystania elektronicznego kwestionariusza, dostępnego pod adresem www.sea.edu.pl/kryteria/.

wtorek, 04 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1287

Szkolny egzamin z cyfrowych umiejętności

Amerykanie zdecydowali się jako pierwsi na świecie na wprowadzenie do systemu edukacji ogólnonarodowych testów kompetencji uczniów szkół podstawowych i średnich w zakresie posługiwania się współczesnymi narzędziami cyfrowymi. Znajomość 'alfabetu cyfrowego' stanie się od 2012 r. częścią Narodowego Systemu Oceniania Postępów w Edukacji.

poniedziałek, 03 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1286

Czytanie na ekranie

Wybrzydzanie na cyfrową postać książki wynika z siły przyzwyczajenia do jej tradycyjnej formy. Ale czas zacząć się odzwyczajać od przekładania kartek...

niedziela, 02 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1285

Nowa usługa badawcza - GaduSonda

GaduSonda czyli uruchomiona właśnie przez Gadu-Gadu nowa usługa badawcza - oferuje szybkie i wiarygodne badania w oparciu o społeczność Gadu-Gadu. Grupa, na której można oprzeć analizę badawczą jest jedną z największych w polskim internecie.

sobota, 01 listopada 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1284
Polecamy instytucje projekty platformy Archiwum