Internet na kryzys

Znamy założenia ustawy, która ma zapewnić Polakom bardzo szybki i powszechny internet. Po Nowym Roku projekt trafi na ministerialne biurka. Dokument przygotowywany w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej to część ogłoszonego pod koniec listopada "pakietu antykryzysowego" rządu Donalda Tuska. Ma sprawić, żeby Polska przestała wlec się w ogonie Europy pod względem dostępu do internetu. Dziś z szerokopasmowego internetu może u nas korzystać niecałe 11 proc. gospodarstw domowych. Daleko nam nie tylko do Holandii (niemal 37 proc.), ale i do Estonii, Francji czy Niemiec, gdzie taki dostęp ma sporo ponad 20 proc. gospodarstw.

środa, 31 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1344

Szukaj prawa w internecie

Przedsiębiorca, który szuka przepisów i interpretacji, może w sieci korzystać z płatnych serwisów. Ale jest też wiele miejsc, gdzie można zdobyć informacje za darmo...

wtorek, 30 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1343

OpenKnowledge otworzy dla ludzkości wiedzę ukrytą w chmurach

Wiedza i usługi dostępne w Sieci przez zwykłe przeglądarki i strony internetowe to tylko wierzchołek góry lodowej. Znacznie więcej zawierają ukryte zasoby Internetu, o których istnieniu mało kto wie. Jednak ma się to zmienić – dzięki finansowanemu ze środków Szóstego Programu Ramowego Unii Europejskiej projektowi OpenKnowledge, powstaje zestaw narzędzi, który ujawni tę niewidoczną wiedzę i informacje. Więcej...

poniedziałek, 29 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1342

Turning Page, E-Books Start to Take Hold

Could book lovers finally be willing to switch from paper to pixels? For a decade, consumers mostly ignored electronic book devices, which were often hard to use and offered few popular items to read. But this year, in part because of the popularity of Amazon.com’s wireless Kindle device, the e-book has started to take hold.

niedziela, 28 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1341

Pyrek.pl - Policyjny serwis dla dzieci i rodziców

Uruchomiono stronę internetową "Pyrkowa Kraina", którą stworzył zespół policjantów z Poznania z myślą o dzieciach. Jest to pierwsza tego typu akcja edukacyjna dla najmłodszych. Jest to najnowsze narzędzie w ramach programu edukacyjnego "Z Pyrkiem bezpieczniej".

sobota, 27 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1340

Lara Croft w szkolnej ławce

Gry komputerowe są tak ważnym czynnikiem kształtującym umysłowość współczesnego dziecka, że szkoła nie powinna ich ignorować. Pytanie brzmi tylko, czy w programie powinny znaleźć się wyłącznie gry edukacyjne w ścisłym tego słowa znaczeniu czy również te najbardziej popularne.

piątek, 26 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1339

Michigan near top in online learning

Michigan is putting fewer cars on the roads these days, but the state is driving more students to the information superhighway. Michigan ranks second only to Florida when it comes to vision, policies and programs to support online learning, according to a study published in October by the California-based Center for Digital Education. [2]

czwartek, 25 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1338

Nadążyć za świętym Mikołajem

Magia największego dobroczyńcy dzieci tkwi w jego znajomości nowoczesnych technologii — orzekli fizycy. A wojskowi wymyślili sposób na prześledzenie trasy, jaką zaprzęg reniferów pokonuje w wigilijną noc.

środa, 24 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1337

Europa przeciwko wykluczeniu cyfrowemu

Piśmienność cyfrowa, która jest prawem powszechnym a nie przywilejem jednostek - o tym m.in. traktuje najnowszy raport o działaniach państw europejskich na rzecz redukcji wykluczenia cyfrowego. Przy udziale The Economist Inteligence Unit powstało opracowanie, które wskazuje jak niwelować efekt wykluczenia cyfrowego i jak różnicować działania w zależności od kraju. Więcej...

wtorek, 23 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1336

Need help with class? YouTube videos await

When University of Central Florida junior Nicole Nissim got stumped in trigonometry, she checked out what was showing on YouTube. Nissim typically scours the video-sharing Web site for clips of bands and comedy skits. But this time she wasn't there to procrastinate on her homework. It turned out YouTube was also full of math videos. After watching a couple, the psychology major says, she finally understood trig equations and how to make graphs.

poniedziałek, 22 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1335

activeICT - nauczanie seniorów umiejętności komputerowych

Krakowskie Centrum Doskonalenia Kadr Oświatowych realizuje projekt partnerski Grundtviga pt. "activeICT - Aktywne obywatelstwo w technologiach informacyjno-komunikacyjnych w każdym wieku". Zaprasza stowarzyszenia i fundacje z terenu Małopolski, zajmujące się edukacją seniorów w zakresie ICT, do współpracy przy realizacji projektu.

niedziela, 21 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1334

Wymiana wiedzy w sieci

38 proc. osób zarejestrowanych w biznesowych portalach społecznościowych deklaruje, że dzieli się wiedzą i doświadczeniami zawodowymi z innymi użytkownikami – wynika z badania przeprowadzonego przez Gemius na zlecenie Profeo.pl.

sobota, 20 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1333

Cyfrowe technologie dla maluchów

Nowy raport Futurelab dotyczący badań nad edukacją najmłodszych, pokazuje, w jaki sposób można wykorzystać nowe technologie do wspomagania rozwoju dzieci. Dobrym przykładem integracji tradycyjnych i nowoczesnych narzędzi jest czytanie książek. Jedno założenie pozostało niezmienne - dzieciom w nauce muszą towarzyszyć rodzice.

piątek, 19 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1332

Powstał portal "Bibliografia Historii Polskiej"

Druki i artykuły dotyczące historii Polski, dziejów emigracji, Polonii, prace poświęcone archiwom i wystawom historycznym będzie można znaleźć m.in. na nowym portalu bibliograficznym www.bibliografia.ipn.gov.pl. Więcej...

czwartek, 18 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1331

Lekcja, przerwa, astrobaza

12 obserwatoriów astronomicznych powstanie przy szkołach w województwie kujawsko-pomorskim. Pierwsze zaczną działać w 2009 r. W każdym ośrodku znajdą się teleskop systemu Schmidt-Cassegraina o średnicy 304-356 mm z komputerem pokładowym i systemem GPS, teleskop słoneczny, zestawy okularów i filtrów do obserwacji, kamera CCD, lustrzanka cyfrowa, cyfrowa kamera wideo, komputer stacjonarny, laptop, projektor wideo o dużej jasności i kamera internetowa. Nie zabraknie też pomocy do nauki takich, jak: dziesięć obrotowych mapek nieba, wskaźnik laserowy, atlas nieba, cyfrowa stacja meteo.

środa, 17 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1330

Ćwicz umysł i podbijaj świat

Zawsze marzyłeś o tym, by rządzić światem? To doskonale, zwłaszcza jeśli masz ponad 60 lat i boisz się, że z wiekiem twój umysł staje się coraz mniej sprawny. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że granie w komputerowe gry strategiczne poprawia zdolności poznawcze u osób starszych.

wtorek, 16 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1329

W Słupsku uruchomiono Bałtycką Bibliotekę Cyfrową

Bałtycką Bibliotekę Cyfrową uroczyście uruchomiono w poniedziałek w Słupsku (Pomorskie). Dzięki specjalnemu oprogramowaniu z jej zasobów można korzystać za pośrednictwem internetu. Bałtycka Biblioteka Cyfrowa (BBC) to przedsięwzięcie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. Było ono możliwe m.in. dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w ramach programu Mecenat 2008 przekazało słupskiej bibliotece ponad 160 tys. zł. Więcej...

poniedziałek, 15 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1328

The Case Against Pre-Testing For Online Courses

Too often, online courses begin with pre-tests. Are pre-tests anything more than learner abuse? Under the best of circumstances, quizzes can be tedious and even anxiety-inducing. Putting tests before your content casts a negative shadow over a course before it has even begun. Let's examine the two major arguments for pre-tests and see how they hold up under scrutiny.

niedziela, 14 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1327

Ukazał się nowy numer e-mentora

W grudniowym wydaniu pisma warto polecić z zakresu e-edukacji lekturę artykułu nt. funkcji internetowych platform edukacyjnych w kontekście uczenia j. obcych. Kontynuowany jest również temat strategii motywacyjno-wolitywnych w edukacji zdalnej. Nowym zaś zagadnieniem w dziale jest analiza pomiaru efektywności kosztowej procesów e-learningowych.

sobota, 13 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1326

Serwis Edukacji Antykorupcyjnej na zlecenie CBA

Pod adresem www.antykorupcja.edu.pl można obejrzeć nowy Serwis Edukacji Antykorupcyjnej przygotowany przez firmę Kompan.pl na zlecenie Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

piątek, 12 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1325

Kurs Adobe Photoshop CS4

Eduweb opublikował kurs najnowszej wersji Adobe Photoshop CS4. Kurs składa się 7 godzin wideo tutoriali, w których omówione są najważniejsze funkcje i techniki pracy z tym programem.

czwartek, 11 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1324

Matematyka prosto z sieci

Pomysły i metody nauczania, które sprawdzają się w jednym kraju, mogą okazać się skuteczne także w innych państwach. W zglobalizowanym świecie, nie tylko ludzie, ale i kraje muszą uczyć się od siebie. Dzięki portalowi z Singapuru cybershala.com, wykorzystującemu popularność e-learningu, zdolności matematyczne rozwijają dzieci na całym świecie.

środa, 10 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1323

Orkiestra online - nowy projekt YouTube

Kolejny warty uwagi pomysł YouTube. Portal zorganizuje pierwszą na świecie orkiestrę online, która ma połączyć profesjonalistów z internetowymi amatorami muzyki. Zwieńczeniem wirtualnej zabawy będzie całkiem realny koncert.

wtorek, 09 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1322

NBPnews dla żądnych wiedzy ekonomicznej

Narodowy Bank Polski uruchomił nowy serwis informacyjny – NBPnews. Portal ma przedstawiać w przystępnej formie wiedzę ekonomiczną: wyniki badań ekonomicznych, działania banku oraz upowszechnić opinie specjalistów na tematy związane z gospodarką polską i światową.

poniedziałek, 08 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1321

Powstanie Kodeks Etyki Internetu

Zwiększenie bezpieczeństwa w internecie, zwalczanie nielegalnych treści takich jak pornografia dziecięca i przekazy nawołujące do nienawiści - to główne cele Kodeksu Etyki Internetu.

niedziela, 07 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1320

Trzeba zmienić metody nauczania

Instytucje edukacyjne muszą rozwijać wśród uczniów i studentów umiejętności potrzebne w XXI wieku, ponieważ dzięki temu będą oni konkurencyjni na światowych rynkach – to główna teza raportu "21st Century Skills, Education, and Competitiveness" przygotowanego przez amerykańską koalicję organizacji Partnership for 21st Century Skills (P21).

sobota, 06 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1319

Własność w dobie internetu i globalizacji

W zglobalizowanym i cyfrowym świecie pojęcie własności nabiera nowego wymiaru. Możemy łatwo nabywać prawa do własności rzeczy znajdujących się w odległych miejscach, tworzyć dzieła w Internecie, z których korzystać będą ludzie na innych kontynentach. Z drugiej strony świadomość praw i obowiązków przysługującym właścicielom wcale nie jest wysoka.

piątek, 05 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1318

Online Educa Berlin 2008

W dniach 4-5 odbędzie się w Berline Educa - największa konferencja w Europie poświęcona tematyce e-learningu. To już 14. edycja tego środowiskowego spotkania.

czwartek, 04 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1317

Zwróć uwagę, w jaki sposób uczysz

W kwietniu 2007 r. w serwisie edukacyjnym TeacherTube pojawiła się znakomita prezentacja edukacyjna Pay attention (Zwróć uwagę). Zachęcała ona nauczycieli do zmiany sposobu nauczania, do uwzględnienia w tym procesie różnego rodzaju urządzeń i programów, wykorzystywanych powszechnie na co dzień przez uczniów, choć głównie poza szkołą.

środa, 03 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1316

Powstała Świętokrzyska Biblioteka Cyfrowa

1470 dokumentów dotyczących regionu świętokrzyskiego można czytać w internecie dzięki Świętokrzyskiej Bibliotece Cyfrowej, która powstała w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. Więcej...

wtorek, 02 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1315

Dostęp do wielu informacji w jednym miejscu

Hitem są teraz strony www czerpiące dane z różnych źródeł. Mashup jest techniką łączenia treści, danych i funkcji z wielu źródeł i nadawaniem im nowej, atrakcyjniejszej formy.

poniedziałek, 01 grudnia 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1314
Polecamy instytucje projekty platformy Archiwum