Projekt ITQUAL przeciwko wykluczeniu cyfrowemu

W celu przeciwdziałania zjawisku wykluczenia społecznego na skutek tzw. podziału cyfrowego (digital divining) powołano ciekawa inicjatywę. Jest to projekt "Partnerstwo na rzecz rozwoju kompetencji informatycznych w Polsce" finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego EQUAL. Więcej...

poniedziałek, 30 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1160

Edukacyjny serwis Spryciarze.pl wygrał konkurs Start-up

Znamy zwycięzców konkursu na Najciekawszy Start-up, który odbył się w Poznaniu w ramach dziesiątego spotkania branży internetowej Barcamp Poznań. Zwycięzcą konkursu został serwis wideopomocy Spryciarze.pl.

niedziela, 29 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1159

E-egzamin 2008

E-egzamin 2008 to pierwsza w Polsce, zakończona powodzeniem, próba przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego przez internet. Ujawniła ona możliwości, jakie w zakresie egzaminowania daje wykorzystanie multimediów i technik informacyjnych. Pokazała, że środowiska szkolne są otwarte na nowatorskie projekty edukacyjne, natomiast najpoważniejszą barierę ich realizacji stanowi stan infrastruktury informatycznej w szkołach. Udowodniła także, że nie ma istotnych technicznych ograniczeń dla egzaminowania przez internet na masową skalę.

sobota, 28 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1158

Uczniowie z Rudy Śląskiej skończyli kurs w ramach walki z wykluczeniem cyfrowym

Przez blisko półtora miesiąca grupa gimnazjalistów z Rudy Śląskiej uczyła się wykorzystywać komputer nie tylko do gier, ale także do nauki, poznawania świata i bardziej ambitnej rozrywki. W mieście zakończył się właśnie pilotażowy program walki z tzw. wykluczeniem cyfrowym. Więcej...

piątek, 27 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1157

O elektronizacji nauczania w Instytucie Maszyn Matematycznych

Omówieniu wyników prac badawczych w dziedzinie standardów i technologii tworzenia zasobów e-learningowych oraz wyników analiz rynku i obszarów zastosowań e-edukacji w Polsce poświęcona będzie konferencja "E-learning 2007. Analizy-Badania-Doświadczenia", która odbędzie się 26 czerwca w Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie. Więcej...

czwartek, 26 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1156

Dorastając online

Nawoływanie do korzystania z nowych narzędzi komunikacyjno-informacyjnych w edukacji nie miało by sensu, gdyby nie rosnąca liczba edukatorów, którzy udowadniają, że można dobrze łączyć misję edukacji młodzieży z korzystaniem z najnowszych technologii. Ich doświadczenia są bezcenną informacją dla innych osób prowadzących zajęcia z uczniami epoki cyfrowej.

środa, 25 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1155

Czynniki afektywne w zdalnej edukacji

Tworząc środowisko zdalnej edukacji lub kurs internetowy, koncentrujemy się zazwyczaj na elementach kognitywnych i tak kształtujemy otoczenie poznawcze, aby jak najlepiej prezentowało treści nauczania. Tymczasem w procesie poznawczym równie ważną rolę - lub nawet ważniejszą - pełnią czynniki afektywne, kształtujące emocje uczących się osób. Badania pokazują, że efektywne uczenie się zachodzi w tzw. pozytywnym cyklu poznawczym, czyli wtedy, gdy dominują pozytywne emocje. Wkład swój mają również emocje negatywne, stosowane we właściwym miejscu i czasie. Okazuje się, że czynniki afektywne można wprowadzić do założeń kursu i powiązać je z kognitywnymi czynnikami uczenia się. Przyczynia się to do utrzymania wysokiej aktywności poznawczej i zapewnia skuteczny tok przyswajania wiedzy. Artykuł przedstawia rodzaje emocji powstających w procesach zdalnej edukacji, ich charakter, a także wnioski do zastosowania bezpośrednio w kursach opartych na formach e-learningowych.

wtorek, 24 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1154

UK universities offer downloadable lectures

University College London (UCL) is aiming to reach wider audiences by becoming the first mainstream UK university to make audio and visual content available for download on Apple's iTunes U - an area of the iTunes store designed for universities.

poniedziałek, 23 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1153

Free online tool targets 'military brats'

A new web site will allow children from military families to compare states' academic standards and take a free online test to identify the gaps in their understanding as they move to a new state with different testing and curriculum. Moving from one school district to another in the same state can make it hard enough to gauge a student's academics...

niedziela, 22 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1152

Archiwum "Timesa" online

Brytyjski "Times" zamieścił w internecie swe kompletne archiwum za okres 1785-1985 - http://archive.timesonline.co.uk/tol/archive/. W sumie jest to ok. 20 milionów artykułów, w tym relacje z bitwy pod Waterloo, doniesienia o zamordowaniu amerykańskiego prezydenta Abrahama Lincolna, czy o egzekucji królowej Francji Marii Antoniny.

sobota, 21 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1151

The Faculty Is Remote, but Not Detached

Because of the Internet, distance learning in higher education has come a long way since correspondence courses were sent through the mail. And technology like Web streaming has made online learning more like a real classroom experience. As colleges increase their Web-based offerings, demand is growing for online teachers. That is bringing new job opportunities but also some concerns. More...

piątek, 20 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1150

Trudno zrobić studia przez internet

Studia z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość mogą być prowadzone na wszystkich kierunkach i poziomach kształcenia. Mogą z nich korzystać wszyscy studenci bez względu na miejsce, z którego korzystają z e-learningu - czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia w sprawie warunków prowadzenia e-studiów. W rzeczywistości z nauki online mogą korzystać nieliczni studenci.

czwartek, 19 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1149

Bangladesz: internet za darmo w szkołach

Władze Bangladeszu wprowadziły darmowy dostęp do szerokopasmowego internetu w blisko 40 tysiącach państwowych szkół podstawowych. Celem tej inicjatywy jest zwiększenie liczby użytkowników internetu na obszarach wiejskich, gdzie żyje 70 procent ze 144-milionowej populacji kraju.

środa, 18 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1148

Rozwój społecznych umiejętności uczniów a nowe technologie

Wyniki badań naukowych coraz lepiej wyjaśniają, w jaki sposób wybrane technologie edukacyjne wykorzystywane podczas zajęć, wpływają na rozwój uczniów. Projekty badawcze prowadzone przez trzy amerykańskie uniwersytety dowiodły, że dobrze zintegrowana technologia pozwala im na rozwijanie ważnych umiejętności społecznych.

wtorek, 17 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1147

Britannica jak Wikipedia?

Najstarsza encyklopedia świata, brytyjska Britannica, otwiera się na zewnętrznych użytkowników, którym pozwoli dodawać i edytować hasła. Czy pomoże to wydawnictwu wytrzymać konkurencję ze strony Google i Wikipedii?

poniedziałek, 16 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1146

Finał II edycji programu Edukacja z Internetem TP dla Nauczycieli

Dyplomy ukończenia rocznego kursu e-learningowego otrzymało ponad stu nauczycieli gimnazjalnych z całej Polski. 12 czerwca w Teatrze Polonia w Warszawie odbyła się uroczystość kończąca drugą edycję programu Edukacja z Internetem TP dla Nauczycieli organizowanego przez Fundację Grupy Telekomunikacji Polskiej i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Po uroczystości ambasadorka programu Krystyna Janda zaprosiła wszystkich na swój monodram "Skok z wysokości".

niedziela, 15 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1145

Słuchaj książek po angielsku z Expressivo 1.4

Na rynku pojawiło się Expressivo 1.4 - najnowsza wersja programu, który pięknym głosem czyta książki. Do każdego zakupionego programu z angielskim głosem Jennifer jest dodawany bezpłatnie komplet 50 najpopularniejszych anglojęzycznych książek. Więcej...

sobota, 14 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1144

Edukacyjna strona Gfk

Instytut badawczy Gfk Polonia uruchomił stronę edukacyjną GFK ConsumerScan - Gfkcs.com. Strona kierowana jest do osób zajmujących się marketingiem, zainteresowanych badaniami panelowymi oraz do pracowników działów badawczych.

piątek, 13 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1143

E-edukacja dla rozwoju społeczeństwa

Ukazała się nowa publikacja – zbiór referatów z IV ogólnopolskiej konferencji „Rozwój e-edukacji w ekonomicznym szkolnictwie wyższym”. Zawiera ona 23 opracowania wybrane spośród licznych, zgłoszonych na konferencję propozycji. Zostały one zebrane i zaprezentowane w czterech częściach, zatytułowanych kolejno: Ewolucja edukacji, E-edukacja przez całe życie, Procesy e-learningowe w kształceniu akademickim oraz Koncepcje i formy nowej edukacji. Pobierz wersję PDF.

czwartek, 12 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1142

Przyszłość szkoły to e-szkoła

Brytyjczycy sprawdzili, ile z tego, co jest w programach, uczeń zdobywa na lekcjach. Okazało się, że tylko 50 proc. Resztę łapie między innymi w internecie. Musimy do tego przygotować nasze szkoły - mówi "Gazecie" autor pionierskiej w Polsce platformy edukacyjnej.

środa, 11 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1141

Cyber campuses: Soon, send your avatar to university

An internet fantasy universe teeming with faux worlds devoted to socializing and video games is expanding to include virtual classrooms and universities. A new trend in online education involves students acting through animated characters called “avatars” mingling in simulated school settings and even rocketing off, via the net, on quests for knowledge. More...

wtorek, 10 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1140

A Computer Lab That Students Use but Never See

North Carolina State University may never build another computer lab. Instead the university has installed racks of equipment in windowless rooms where students and professors never go.
The project is called the Virtual Computing Lab, and users enter it remotely, from their own computers in dormitory rooms or libraries. They get all the features they've had in the past, including access to expensive software packages, like 3-D modeling tools and advanced statistical programs, that they need for courses. But now the programs run on powerful computer servers behind the scenes, instead of on desktop PC's. And this lab never closes.

poniedziałek, 09 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1139

Online school IQ Academy to open this fall

This fall, Minnesota students in grades 6-12 in Independent School District 544 will have access to an online school. IQ Academy Minnesota is offering a tuition-free education option for students in grades 6-12. Students can work at their own pace under the guidance of Minnesota-certified teachers trained in online education. The program offers core classes and advanced placement classes for home-schooled students, athletes, performers or kids looking for advanced-placement classes not offered in their schools. The company is sponsoring open houses to explain the programs to students and parents

niedziela, 08 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1138

UPC wprowadza seniorów w tajniki internetu

UPC Polska rozpoczyna zajęcia w ramach kolejnej edycji Akademii e-Seniora UPC. Podczas akcji tysiąc osób powyżej 50-go roku życia, które chcą aktywnie uczestniczyć w życiu społeczności internetowej, będzie poznawać tajniki internetu.

sobota, 07 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1137

Incubating Next-Gen.Edu

Great ideas for teaching and learning come from faculty, students--even other schools. Here's how two universities are bringing those ideas together in special classrooms, for campuswide impact in the years ahead.

piątek, 06 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1136

Can We Trust Students to Learn in Web 2.0?

A core debate about learning design arises from the fear that, if we allow learners too much freedom, they will not learn the right things. Web 2.0 exacerbates that fear because it is beyond the control of educators.

czwartek, 05 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1135

Microsoft udostępnia partnerom nowy portal informacyjno-edukacyjny

Microsoft udostępnił polskim partnerom nowy portal internetowy, którego celem jest rozwój ich kompetencji biznesowych i technologicznych, a w konsekwencji zwiększanie sprzedaży i satysfakcji klientów. Portal działa pod adresem www.microsoft.com/poland/partner i jest dostępny w języku polskim.

środa, 04 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1134

E-learning zastąpi tradycyjną naukę

Można skończyć studia bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej. Kolejne polskie uczelnie oferują studentom naukę online. Zalety e-learningu: oszczędność czasu i nawet 70 proc. mniejsze wydatki na naukę. Coraz więcej osób przekonuje się, że dzięki komputerowi z dostępem do sieci bez wychodzenia z domu ukończyć studia. Naukę online mają teraz w swojej ofercie największe uczelnie państwowe i prywatne.

wtorek, 03 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1133

Schools eyeing virtual campuses

An Internet fantasy universe teeming with faux worlds devoted to socializing and video games is expanding to include virtual classrooms and universities. A new trend in online education involves students acting through animated characters called "avatars" mingling in simulated school settings and even rocketing off, via the Internet, on quests for knowledge.

poniedziałek, 02 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1132

Społecznościowo! Web2.0 nowym kierunkiem w edukacji

Najnowsze osiągnięcia technologiczne z dziedziny IT – a co za tym idzie ich wpływ na postać edukacji - wiążą się z możliwością współpracy wielu osób w ramach tzw. społeczności internetowych, osób niekoniecznie znających się ze sobą, ale połączonych wspólnymi celami i zainteresowaniami. Tę formę korzystania z internetu powszechnie określa się nazwą Web 2.0.

niedziela, 01 czerwca 2008        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 1131
Polecamy instytucje projekty platformy Archiwum