Coursecasting now a higher-education staple

Delivering lectures via podcasts no longer is the province only of those universities on the cutting edge of technology: Through the use of software and programs that make it easy to produce and distribute podcasts, colleges and universities increasingly are making course lectures available for downloading online.

poniedziałek, 31 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 978

Wolne oprogramowanie zawitało do szkół

W ostatnich trzech miesiącach mijającego roku szkoły chętnie gościły wolontariuszy opowiadających o wolnym i otwartym oprogramowaniu. Czasami na przeszkodzie w przeprowadzeniu spotkań stawali... nauczyciele informatyki, ale przypadki takie należały raczej do rzadkości - poinformowali organizatorzy akcji WiOO w Szkole.

niedziela, 30 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 977

Coraz więcej nastolatków tworzy własne treści w sieci

W 2007 roku 64 procent amerykańskich nastolatków w wieku od 12 do 17 lat korzystających z internetu zaangażowało się w co najmniej jeden rodzaj tworzenia własnych treści - informuje New York Times. Więcej...

sobota, 29 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 976

Wirtualna nauka małych emigrantów

Dzieci, które wyemigrowały z rodzicami do Wielkiej Brytanii, będą uczyć się wspólnie z rówieśnikami z Bytomia. Dzięki lekcjom przez internet nie stracą kontaktu z ojczyzną. Na pomysł organizowania wirtualnych lekcji wpadli Polacy, którzy razem z rodzinami wyemigrowali do Birmingham...

piątek, 28 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 975

Technorecepta na nędzę w Indiach

Nie organizacje pozarządowe czy tradycyjna edukacja. Hindusi mają nadzieję, że to rewolucja technologiczna, która właśnie wzbiera w Indiach, pomoże wyrwać setki milionów ludzi z ubóstwa. Budka, która ma zbliżyć niepiśmiennych wieśniaków w Indiach do globalnego rynku, wygląda niepozornie...

czwartek, 27 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 974

Internet - morze możliwości nauki języka obcego

Dla chcącego nic trudnego. A że w tej chwili na rynku pracy nie ma czego szukać bez znajomości języka obcego, warto podszkolić się w angielskim czy niemieckim. A dlaczego nie zacząć nauki przez internet? Więcej...

środa, 26 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 973

Gry strategiczne w roli szkoleń

Gry strategiczne są powszechnie znane. Każdy z nas był kiedyś strategiem, zarówno planując ustawienie pionków na szachownicy, jak i budując miasta w "Cywilizacji". Dawno temu gry strategiczne wkroczyły również w stricte biznesowy obszar, a ostatnio czują się na nim coraz pewniej. Wirtualne środowiska biznesowe...

wtorek, 25 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 972

Co daje firmie e-learning?

Korzystający z e-learningu, czyli nauki w wirtualnej przestrzeni zdobywają w wygodny sposób wiedzę. Ale co mają z tego firmy? Zobacz dwa spojrzenia na tę sprawę - przykłady ING Bank Śląski oraz Polkomtel. [zobacz też inne przykłady]

poniedziałek, 24 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 971

MyKnowledgeMap supports Moodle for community e-learning

Learning technology provider MyKnowledgeMap has integrated new modular e-portfolio Multi-Port into the Moodle course management system (CMS) in anticipation of its increased uptake by the educational sector.

niedziela, 23 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 970

US lessons for students at their desks in Shanghai

A growing number of local universities are equipping themselves with distance learning centers to connect local classes to their counterparts abroad. Shanghai Normal University, one of two teacher-training universities in the city, has invested more than one million yuan (US$135,768) to launch a distant learning center together with University of Dayton in the United States. More...

sobota, 22 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 969

Podsumowanie roku: internet

Jaki był 2007 roku na rynku internetowym w Polsce? Wydarzenia, rozczarowania i niespodzianki wskazują m.in. członek zarządu o2.pl Michał Brański, prezes PBI Andrzej Garapich i dyrektor marketingu & PR w portalu Interia.pl Artur Potocki.

piątek, 21 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 968

Google Book Search wyszukuje książki po polsku

Bez trudu odnajdziemy w internecie ulubione książki i to po polsku. Niektóre będziemy mogli nawet "przekartkować" czy ściągnąć na dysk. Wszystko dzięki uruchomionemu właśnie polskojęzycznemu serwisowi Google Book Search. "Umożliwia wyszukiwanie tytułów w indeksie książek w ponad stu językach, dostępnym już w ponad 120 krajach. Dziś do spisu trafiły w języku polskim" - mówią przedstawiciele Google.

czwartek, 20 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 967

Fellowforce poluje na idee

Fellowforce.com to nowy start-up założony przez holenderską spółkę o tej samej nazwie. Firmy mogą w nim ogłaszać przetargi na "idee", projekty i problemy, na które rozwiązania i odpowiedzi dają internauci.

środa, 19 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 966

Czat firmowy

Socjologowie coraz częściej zwracają uwagę na rolę sieci społecznych, zarówno w życiu prywatnym, jak i - a może nawet zwłaszcza - zawodowym. A nic tak nie służy podtrzymaniu kontaktu, jak pogawędka według sekwencji: zaplanuj, przeprowadź, skorzystaj. Jak więc pogadać i jednocześnie nie marnować czasu ani pieniędzy?

wtorek, 18 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 965

Google szykuje konkurencję dla Wikipedii

Nowy projekt Google - Knols - może stać się bezpośrednim konkurentem dla Wikipedii czy serwisów, takich jak Mahalo. Firma z Mountain View umożliwi internautom publikację tekstów specjalistycznych i naukowych oraz dzielenie się nimi, z zyskiem z reklam. Te "jednostki wiedzy" z dużym prawdopodobieństwem będą trafiały na czołowe pozycje wyników Google, uważają specjaliści.

poniedziałek, 17 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 964

Ukazał się nowy numer e-mentora

W bieżącym wydaniu "e-mentora" szczególnej uwadze polecam artykuł poświęcony Balanced Scorecard w e-learningu, a także tekst na temat modelu podejmowania decyzji i zmian zachodzących w nim pod wpływem wprowadzenia czynnika uczenia się decydenta.
Publikujemy też treść Rozporządzenia w sprawie kształcenia na odległość. Nowe spojrzenie na e-learning akademicki prezentuje zaś prof. Barbara Kudrycka, powołana na stanowisko ministra w listopadzie br. Z jej opinią na temat kształcenia na odległość Czytelnicy mogą zapoznać się w bieżącym numerze pisma.

niedziela, 16 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 963

Spojrzenie na Ziemię z nieba - nowa warstwa w Google Earth

Google Earth opublikowało ponad 500 zdjęć pokazujących w niespotykany wcześniej sposób naszą planetę. Fotografie - autorstwa Yanna Arthus-Bertranda - dostępne są jako oddzielna warstwa, łącznie z zaskakującymi faktami i liczbami opisującymi stan Ziemi.

sobota, 15 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 962

Wkrótce start nowej platformy z e-publikacjami

Już za miesiąc odbędzie się na polskim rynku premiera kolejnego projektu z e-prasą, ebookami oraz audiobookami - Nexto.pl. Twórcy zapowiadają już na początek 1000 tytułów w ofercie oraz wygodne narzędzia do tworzenia internetowych księgarni dla wydawców zainteresowanych sprzedażą w takiej formie. Więcej...

piątek, 14 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 961

2-Year Colleges Are Leading the Distance-Education Boom

As the growth of online-education enrollments continues, most of the increases are found in two-year institutions, according to a new report released by the Sloan Consortium.

czwartek, 13 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 960

Mieszkańcy wiosek mogą mieć internet za darmo

Jest szansa na to, by mieszkańcy nawet małych wiosek mieli dostęp do internetu. Są na to miliardy z Unii, są i obrotni wójtowie. A tam, gdzie obrotnych wójtów nie ma, rząd będzie budował infrastrukturę ramię w ramię z komercyjnymi operatorami.

środa, 12 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 959

Ukazał się 6. numer eLearning Papers

Najnowsze wydanie periodyku wydawanego przez portal Komisji Europejskiej elearningeuropa.info w całości poświęcone zostało e-Integracji. Zostały zaprezentowane dobre praktyki z tego zakresu z wielu krajów. Zapraszamy do lektury.

wtorek, 11 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 958

Porozumienie o współpracy pomiędzy TVP a PAN

Polska Akademia Nauk i Telewizja Polska S.A podpisały porozumienie o współpracy. Zgodnie z nim instytucje będą podejmować wspólne działania związane z realizacją misji publicznej TV oraz edukacją służącą rozwojowi nauki, oświaty i kultury. Akademia będzie informować Telewizję Polską o ważnych kierunkach badań naukowych i formach ich realizacji. Więcej...

poniedziałek, 10 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 957

More students learning online

Almost 3.5 million American students took at least one online course during the fall 2006 term, about a 10 percent increase over the number reported in 2005, according to the Sloan Consortium.
For the fall term at Drexel, almost 4,000 courses have capability of Blackboard Vista, the Drexel online learning service. More...

niedziela, 09 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 956

Africa's digital poster child

There is a race to connect the next billion people worldwide and one of the main arenas where it is being played out is Nigeria, the most populous country in Africa.
In the West African nation, home to more than 140m people, humanitarian efforts rub shoulders with commercial schemes to bridge the digital divide.

sobota, 08 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 955

Edukacja ekonomiczna licealistów

6 grudnia br. odbyły się eliminacje szkolne Olimpiady Przedsiębiorczości. Do zawodów zgłosiło się ponad 15 tys. uczniów z przeszło 800 szkół z całej Polski. Już trzy godzin po zakończeniu testu licealiści mogli skonfrontować swoje typy z opublikowanym na stronie www.olimpiada.edu.pl kluczem do testu.
Szeroki wymiar edukacyjny mają merytoryczne komentarze dla poszczególnych pytań – publikowane codziennie eksperckie opinie. Zapraszamy do lektury.

piątek, 07 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 954

So You Want to Be an E-learning Consultant...

If you've ever considered taking the plunge and becoming a freelancer, you may first want to ask yourself some hard questions about the consulting life. Can you live without a guaranteed salary? Do you enjoy business development and meeting people? Are you always looking for the next challenge? If so, consulting may be for you. The lifestyle of a consultant suits me — I'm now in my fifth year on my own and I actually look forward to Monday mornings...

czwartek, 06 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 953

Połowa Europejczyków online

Więcej niż połowa Europejczyków posiada dostęp do internetu, a w przeważającej części jest to połączenie szerokopasmowe - wynika z raportu Europejskiego Urzędu Statystycznego.

środa, 05 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 952

CoCzytac.pl: sprawdź co warto przeczytać

W sieci zadebiutował pierwszy polski rekomendator książek, który na podstawie tytułu, autora lub numeru ISBN poleca kolejne tytuły. Serwis www.coczytac.pl to narzędzie, które ułatwia książkowe zakupy. Na stronie znajdują się linki do największych polskich e-księgarni, a także opiniotwórczych witryn na temat książek. Rekomendator jest powiązany z Podaj.net - serwisem społecznościowym, umożliwiającym darmową wymianę książek wśród zarejestrowanych użytkowników.

wtorek, 04 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 951

Eve, twój wirtualny belfer

Większości Polaków robot Ewa kojarzy się z niezbyt doskonałym kolejkowym staczem z serialu "Alternatywy 4". Niewykluczone, że naszym dzieciom imię to będzie się kojarzyło z prywatną nauczycielką matematyki. Wirtualną, ale skuteczną i rozpoznającą emocje ucznia.

poniedziałek, 03 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 950

Manageria.pl – nowy serwis biznesowy Gazeta.pl

Najciekawsze i najważniejsze wydarzenia i trendy gospodarcze, finansowe i biznesowe widziane przez pryzmat ich bohaterów i opatrzone ciętym komentarzem - to profil Manageria.pl. Oprócz wiadomości, w serwisie znajdą się też praktyczne wskazówki i porady. W dziale "Kompas" będzie można dowiedzieć się, jakie są najnowsze trendy na rynkach finansowych, w biznesie czy zarządzaniu. Dodatkowo zebrane zostaną praktyczne rady dla przedsiębiorców i menedżerów od najlepszych specjalistów oraz blogerów.

niedziela, 02 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 949

Kineo explains to E-learning Network how to get more for less

Everyone's looking for a way to reduce costs in e-learning. At a recent E-learning Network event, Kineo, the leader in rapid e-learning, was invited to share how it has helped its clients get more for less in e-learning by using new tools and innovations.

sobota, 01 grudnia 2007        redaktor: Marcin Dąbrowski        wiadomość nr: 948
Polecamy instytucje projekty platformy Archiwum